Polis: SDKÚ padá, je už na hranici zvoliteľnosti

Strane SDKÚ, dlhoročnému lídrovi pravice, hrozí, že sa nedostane do parlamentu. Podľa výsledkov prieskumu agentúry Polis pre televíziu TA3 by stranu Mikuláša Dzurindu volilo 5,1 percenta rozhodnutých voličov. Dominanciu si v prieskume zachováva Smer, hoci oproti januárovým číslam mierne poklesol zo 41,5 percenta na 40,8. Napriek tomu by získal 81 mandátov a mohol by zostaviť jednofarebnú vládu.

15.02.2012 11:34
Mikuláš Dzurinda Foto:
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda
debata (268)

Za Smerom sa umiestnilo KDH so ziskom 9,8 percenta hlasov, vďaka ktorým by v parlamente obsadilo 19 kresiel. Most-Híd si polepšil zo 7,7 na 8,4 percenta, čo by mu zabezpečilo 17 hlasov v snemovni. Liberáli zo SaS by si pripísali 6,6 percenta a mali by nárok na 13 mandátov. Rovných 5 percent výskumníci namerali Obyčajným ľuďom a nezávislým osobnostiam. Spoločne s SDKÚ by v Národnej rade SR kontrolovali po 10 stoličiek.

Zisk nad tri percentá by im zaručoval vrátenie volebnej kaucie aj štátny príspevok za hlasy. Len na vrátenie kaucie by mali nárok KSS so ziskom 2,1 percenta a Ľudová strana – Naše Slovensko (2 percentá). Niektorú zo zvyšných strán chce voliť 5 percent občanov.

Pod čiarou zvoliteľnosti sa ocitli SNS (4,6 percenta), SMK (3,9 percenta), HZDS (3,4 percenta) aj 99 percent – občiansky hlas (3,3 percenta). V prípade strany 99 percent je výsledok výrazne rozdielny oproti výsledkom prieskumu agentúry Focus, v ktorom by sa strana s 6,9 percentami dostala do parlamentu (viac v článku o výsledkoch podľa agentúry Focus).

Telefonický prieskum agentúra Polis realizovala na mimoriadne veľkej vzorke 2 058 respondentov v dňoch 9.-13. februára, zachytáva teda reakciu voličov na rozpad kandidátky Obyčajných ľudí. Výsledky sú vyrátané z odpovedí 40 percent respondentov, ktorí uviedli, že určite pôjdu voliť a určite vedia koho.

268 debata chyba