Vo väzenskej nemocnici mali záujem o voľby len muži

Prísne strážený vstup do trenčianskej Nemocnice pre obvinených a odsúdených sa v sobotu dopoludnia otvoril pre členov volebnej komisie s prenosnou schránkou. Z 248 klientov tohto zariadenia, jediného na Slovensku, 23 prejavilo záujem voliť. Všetko muži. Desať žien, ktoré tu majú svoj prechodný domov, voľby ignorovalo.

10.03.2012 12:19
voľby 2012, urna, hlasovanie, odsúdení Foto:
Záujem o hlasovanie prejavilo v trenčianskej Nemocnici pre obvinených a odsúdených iba muži.
debata (2)

„U našich klientov je to pestré, o tom, či využijú právo voliť, sa niekedy rozhodnú zo dňa na deň. Všetci odsúdení a obvinení boli poučení, informácie o voľbách im dávali pedagógovia, mali možnosť čerpať informácie aj z médií. Tí, ktorí mali záujem, požiadali si o zaslanie voličského preukazu,“ vraví riaditeľ Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne Miloš Drgo.

Do nemocnice sa dostanú ľudia vo vyšetrovacej väzbe, keď majú zdravotné problémy, ale aj odsúdení všetkých kategórií, od najľahších až po najprísnejšie strážených väzňov. Nie všetci však majú právo zúčastniť sa volieb.

„Voliť môžu všetci väzni, okrem tých, ktorí boli odsúdení za spáchanie obzvlášť závažného zločinu. To je trestný čin, pri ktorom zákon stanovuje trest odňatia slobody najmenej 10 rokov, teda napríklad vražda. Títo väzni nemôžu voliť,“ pripomenul právnik spolupracujúci so združením Via Iuris Peter Wilfling.

V trenčianskej nemocnici je 20 takýchto ťažkých zločincov, ktorí prišli o volebné právo. Tí, čo ho nestratili a voliť prišli, vraveli, že informácie o kandidujúcich stranách čerpali z novín, rozhlasu a televízie.

„Zmenil som názor, nevolil som tú istú stranu ako pred dvoma rokmi, dal som hlas celkom inému politickému smerovaniu,“ povedal jeden z nich.

„Vôbec som nerozmýšľal, či ísť voliť. Na budúci rok budem prepustený na slobodu, aj preto som išiel k voľbám, nechcem, aby tu vládli ľudia, čo Slovensko rozkradnú,“ dodal ďalší, ktorý sa priznal, že sa mreže dostal pre marenie úradného rozhodnutia.

Do volebnej miestnosti ich privádzali po skupinkách, dnu boli dva stolíky s plentou, každý v opačnom kúte miestnosti. Voľby prebiehali tak, ako v hocikde inde, len namiesto občianskeho preukazu sa voliči preukazovali identifikačným preukazom obvineného a odsúdeného.

„Vo volebnej komisii som bol aj v roku 2010, ale vo väznici som prvýkrát. Dozvedel som sa až ráno, že sem pôjdem. Stiesnený pocit nemám z priestorov, iba keď vidím týchto voličov, sú takí smutní,“ povedal člen volebnej komisie Richard Cabala.

Jediným civilom, čo na tomto netradičnom mieste využil svoje volebné právo, bol novinár a zberateľ kuriozít Milan Podmaník, ktorý si okrem novinárskej legitimácie priniesol aj voličský preukaz.

„Nemocnica pre obvinených a odsúdených v Trenčíne je jedinou svojho druhu na Slovensku, budem asi jediný neobvinený a neodsúdený, ktorý volil v tomto zariadení,“ povedal Milan Podmaník.

2 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy