Bratislavčania prekvapujú: Volebné miestnosti praskajú vo švíkoch

10.03.2012 17:16
voľby v Bratislave
Volič hádže hlasovací lístok do urny na jednej z bratislavských škôl. Účasť v hlavnom meste bude zrejme nadpriemerne vysoká. Autor:

Väčšina volebných miestností v Bratislave je od rána v permanencii. Ľudia, ktorí prišli odovzdať svoj hlas, svorne tvrdia, že od televízora ich zodvihla "brutálna" kampaň. Predvolebné prieskumy síce tvrdili, že na Slovensku hrozí najnižšia volebná účasť, zdá sa však, že realita je iná. Aspoň v hlavnom meste.

Na Gymnáziu na Vazovovej ulici je „frmol“ od rána. Predseda okrskovej komisie č. 23 Peter Pobežal pre Pravda.sk potvrdil, že s účasťou, aká sa črtá, počítal málokto. O tretej poobede tam už odvolila takmer polovica zapísaných voličov. A zo svojich skúseností odhaduje, že ďalšia „silná vlna“ príde k urnám medzi šiestou a siedmou.

Na druhé poschodie, kde sú všetky volebné miestnosti, kráčajú mladí, starší, ľudia s barlami, či mamičky s deťmi. „Čo by som pre našich pánov neurobila. Aj schody vyšľapem,“ konštatovala invalidná dôchodkyňa. Tvrdí, že tak, ako kedysi boli voľby povinné, malo by to byť aj dnes. „Hovoria, že ide o budúcnosť našich detí., ale veľa z nich sa na voľby vykašle. Zaslúžia si teda, aby sa mali lepšie?“ opýtala sa. „Ja volím stále tých istých. Nie preto, že by som na nich chybu nenašla, ale lepší zatiaľ nie sú,“ dodala.

Politickí analytici celý uplynulý týždeň informovali o tom, že veľa voličov stále nevie, komu odovzdá svoj hlas. Aj Jana, dvadsaťdvaročná študentka z Oravy s voličským preukazom, sa rozhodla až za plentou. „Ešte nikdy som nemala takú dilemu. Nakoniec som volila rozumom, tak, aby sa tá strana vôbec dostala do parlamentu,“ uviedla. Prezradila tiež, že na začiatku roka ešte bola presvedčená o tom, že voliť nepôjde: „Ale po tej brutálnej kampani som na internáte sedieť nedokázala,“ skonštatovala.

Pri informačnej tabuli bez záujmu viac ako minútu postával asi 50-ročný pán. Meno síce uviesť nechcel, no na otázku, či už odvolil, len ironicky poznamenal: „Čakám na manželku. Nevolil som a ani voliť nebudem. Ani komunistov, ani gorily,“ uviedol.

Aj napriek jeho názoru účasť na Vazovovej prekvapí. „Je nadpriemerne vysoká. Odvolilo zatiaľ 450 ľudí z 1 109 zapísa­ných,“ povedala poobede Michaela Maceková, členka okrskovej komisie na Vazovovej. „Stále chodia, my sme z toho v šoku. Účasť bude na 100 percent nad očakávania vysoká,“ doplnila jej kolegyňa z komisie, ktorá výslednú účasť odhadla dokonca až na 70 percent. Problémy zatiaľ v ich okrsku nezaznamenali žiadne.

V jednej z volebných miestností na neďalekom gymnáziu Metodova to však na neštandardne vysokú účasť nevyzerá. „Zatiaľ prišlo asi 30 percent voličov,“ povedal člen jednej z tamojších komisií. Výslednú účasť si však o 16.00 netrúfol odhadnúť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku