V Želovciach volili zatiaľ len starší

Mimoriadny slabý záujem o župné voľby je zatiaľ v Želovciach na juhu stredného Slovenska. V obci vzdialenej len päť kilometrov od bývalých hraníc s Maďarskom prišlo doobeda k volebným urnám len vyše štyridsať z 1 106 zapísaných voličov, čo len približne päť percent. Členovia volebnej komisie preto zatiaľ veľa roboty nemajú.

09.11.2013 14:45
Želovce, voľby do VÚC Foto: ,
Percentá účasti zvyšovali v Želovciach členovia volebnej komisie. Ako Agneša Kajtorová na snímke.
debata (2)

Podpredseda volebnej komisie Štefan Zaťko hovorí, že aj v Želovciach platí to, o čom sa hovorí v správach z iných miest a obcí. Že voliť chodia najmä starší ľudia. K volebnej menšine patrili doobeda aj dôchodkyne 74 ročná Elena Kiškováčová a o štyri roky staršia Alžbeta Gubániová. Obe považujú účasť vo voľbách za svoju povinnosť. Prečo podľa staršej z dvojice pani Gubániovej prichádza k urnám tak málo ľudí? „Ľudia sú asi sklamaní z politikov a nedôverujú im,“ myslí si Gubániová.

Členovia komisie predpokladali, že popoludní si namiesto do budovy obecného úradu, kde sídli aj volebná komisia, ľudia cestu predsa len nájdu. Okolo obeda však začalo drobne pršať a ľudia sa po uliciach pohybovali ešte menej ako predpoludním. 60-ročný Štefan Deák bol jeden z mála, koho bolo viedieť pred domom. Na otázku, či pôjde voliť povedal, že pravdepodobne áno. Zato jeho o rok starší sused Zoltán Zaťko mal jednoznačnú odpoveď. „Voliť nepôjdem ! Tých, ktorí kandidujú, ani poriadne nepoznám a nie je mi známy ani ich volebný program,“ vysvetlil.

Volebnú účasť v Želovciach ovplyvní aj neprítomnosť desiatok najmä mladších ľudí, ktorí majú v obci trvalé bydlisko, no pracujú v zahraničí, alebo v iných lokalitách Slovenska. Keďže volebné právo si mimo Želoviec uplatniť nemôžu, voliť nebudú. Patrí medzi nich aj 27 ročný Norbert Tóth. „Ja pracujem v Banskej Bystrici a mimo domu som aj tento volebný víkend. Keďže volebné lístky sa nevydávali, voliť nepôjdem,“ zdôraznil.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Želovce #VÚC