Pacienti v trenčianskej nemocnici nemajú o voľby záujem

Pre pacientov, ktorí trávia sobotu v trenčianskej nemocnici, sú voľby na druhej koľaji. Tie pre nich teraz nie sú dôležité, viac ich trápia zdravotné problémy.

09.11.2013 15:37
Trenčín, nemocnica Foto: ,
Fakultná nemocnica v Trenčíne
debata (2)

„Mám teraz iné starosti,“ zareagoval mladý pacient v modrom nemocničnom plášti, čo ťažko kráčal a s problémami rozprával. V očiach sa mu objavili slzy, obrátil sa chrbtom a odkrivkal do nemocničného pavilónu. Z oddelenia neurológie vyšli dve pacientky v županoch. Župných volieb sa nezúčastnia, ani si nezisťovali, čo by to vôbec počas hospitalizácie bolo možné.

„Prišlo to tak náhle, že na to nebol čas. Keď vás premôžu veľké bolesti a sanitka vás prevezie do nemocnice, voľby vám v takej chvíli ani neprídu na myseľ. Ale doteraz som bola vždy voliť,“ povedala pacientka z Trenčína.

Z chirurgického pavilónu vyšiel krivkajúc ďalší pacient. Ten naopak bol rozhodnutý, že voliť pôjde. Práve v sobotu ho totiž prepúšťali z nemocnice. „Ale nie kvôli voľbám. Ležal som na chirurgii, operovali mi nohu, dobre sa to hojí, takže ma môžu prepustiť. Odvolím si doma,“ povedal 57-ročný Stanislav Bartoš z Púchova.

V prvom volebnom okrsku v centre Trenčína o prenosnú volebnú schránku požiadala len jedna volička. Členovia komisie sa chystali k nej domov. Vraveli, že by išli aj do nemocnice, keby tam bol hospitalizovaný volič z ich zoznamu.

Volebnú komisiu v treťom okrsku, ktorý má volebnú miestnosť pár metrov od nemocnice, nikto z pacientov nepožiadal o prinesenie volebnej schránky. Členovia komisie by vraj bez problémov za ním išli.

„Len by nesmel ležať na infekčnom oddelení. To sa nám už v minulosti pri iných voľbách stalo, že nás pacient z tohto oddelenia požiadal o prinesenie schránky, ale nepustili nás za ním. A bez našej prítomnosti voliť nemohol. Nedalo sa to zariadiť tak, že by mu sestry urnu zaniesli a potom s ňou prišli naspäť,“ vysvetľoval jeden z členov volebnej komisie.

Otázka, či by išli s urnou aj za pacientom z ich okrsku, keby ležal v inej nemocnici, napríklad v Bánovciach nad Bebravou alebo Novom Meste nad Váhom, členov komisie zaskočila. Takúto situáciu vraj na školení neriešili. Pri súčasnom (ne)záujme o voľby je to naozaj len hypotetická otázka. Ale takúto situáciu ani riešiť nemohli. Podľa vyjadrenia Štefana Škrabáka, predsedu Ústrednej volebnej komisie, členovia okrskovej volebnej komisie nemôžu s prenosnou volebnou schránkou prekročiť hranice svojho volebného okrsku.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #VÚC #voľby do VÚC