V Guinnessovej knihe rekordov sú aj Slováci

Len traja Slováci prenikli do najnovšieho vydania Guinnessovej knihy rekordov. V týchto dňoch prichádza na pulty kníhkupectiev. Už tretí raz sa v nej ocitol 48-ročný Bratislavčan Milan Roskopf.

12.10.2007 07:26
Milan Roskopf Foto: ,
Milan Roskopf s tromi guľami.
debata

Volajú ho chlap s tromi guľami, lebo rekordy láme v kategórii žonglovanie. „S tromi vrhačským guľami – s celkovou hmotnosťou 25,86 kilogramu – žongloval 40, 44 sekundy,“ uvádza sa v najnovšej knihe rekordov. Medzitým však dosiahol ďalšiu métu – pre zmenu s 10-kilogramovými guľami. Zápis rekordu sa objaví až v niektorom z budúcich vydaní. „Na Slovensku mi takéto gule nikto nevedel zhotoviť, výrobcu som nakoniec našiel až v Poľsku,“ rozpráva Roskopf.

Občas sa zúčastňuje na rôznych exhibíciách a šou .V lete ho aj dva razy za mesiac pozývajú na firemné akcie. Žongluje tam s loptičkami i ťažkými guľami. Guinnessov certifikát umožňuje určiť vyššiu cenu, no žonglovanie ho neuživí, na Slovensku určite nie. „Preto mám sladký život vo Figare,“ smeje sa rekordér. Známu fabriku na cukrovinky má na skok od bytu, no práca to nie je najľahšia. „Musím makať na zmeny, nočné nevynímajúc,“ prechádza na vážny tón.

Je ťažké dostať sa do knihy rekordov? „A ešte ako,“ odpovedá Roskopf. Je to vraj spojené aj s veľkým papierovaním, napríklad s vypĺňaním rôznych tlačív v angličtine. Žonglér však postupne zistil, že to zaňho môžu robiť iní. Stačí sa zúčastniť na pravidelných festivaloch netradičných rekordov. Jeden sa koná v Nemecku, ďalší bližšie – v českom Pelhřimove. Tam bude o mesiac aj krst Guinnessovej knihy a Roskopf sa pri tejto príležitosti pokúsi o nový rekord. Bude žonglovať v závese dolu hlavou. Doterajší svetový rekord drží istý Austrálčan časom 56 sekúnd, Roskopf ho v tréningu už prekonal o pol minúty.

Načo to robí? Vraj žonglovanie je preňho spôsob života. Úložný priestor v posteli má plný všakovakých gúľ. Tam, v spálni nad manželskou posteľou, nám predviedol aj žonglovanie s troma bowlingovými guľami. Aby pri páde nepoškodili podlahu. Roskopf je dlháň, koľko vlastne meria? „Dvestoštyri až dvestopäť centimetrov, podľa toho, ako sa vyspím,“ žartuje. Ale vážne – len o jeden centimeter menej ako Zdeno Chára, ďalší Slovák v tohtoročnej Guinnessovej knihe. Chára sa tam dostal ako najvyšší hokejista v americkej Národnej hokejovej lige (NHL).

Zo Slovenska je v knihe aj žena – Antónia Kozáková z obce Ruská pri Michalovciach. Koncom minulého roku dosiahla jej unikátna zbierka servítok 21-tisíc kusov. Najväčšia súperka Slovenky, istá Belgičanka, ich mala v tom čase o dvetisíc menej. Dnes je však v desiatich ozdobných škatuliach pani Kozákovej už vyše 32-tisíc servítok z celého sveta . A má životný cieľ , ktorý sa dá vyjadriť magickým číslom 50 000. „Servítky pre mňa znamenajú veľa, prinášajú mi veľkú radosť,“ zdôveruje sa pani Antónia. Jej nevšedná záľuba však načiera aj do rodinného rozpočtu. Našťastie, príbuzní majú pre Servítkovú Tonku vzácne porozumenie. „Som im za to nesmierne vďačná,“ hovorí svetová rekordérka. Každý človek chce niečo v živote dokázať a v niečom vyniknúť. Slovenskí „guinnessáci“ už aspoň naisto vedia, v čom.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy