Kanaďanka po mozgovej príhode hovorí s prízvukom námorníka z východného pobrežia

Kanadských lekárov mätie prípad ženy, ktorá po prekonaní mozgovej príhody začala hovoriť ako kanadský námorník. Prípad Kanaďanky Rosemarie Doreovej je výnimočný. Odborníci síce poznajú syndróm cudzieho prízvuku, keď ľudia po úrazoch či poškodení mozgu začnú hovoriť inak, ale vždy ide o jazyk či prízvuk inej krajiny.

08.07.2008 11:19
Pery, ústa, rúž, zuby, bozk, žena Foto:
Ilustračné foto
debata

Podľa lekárov päťdesiatročná Doreová hovorí pomalšie a slová vyslovuje s prízvukom typickým pre východné pobrežie Kanady. „Je to fascinujúce, pretože Rosemarie túto oblasť nikdy nenavštívila a nikdy sa nestretla s nikým, kto by mal podobný prízvuk. Jej rodina pochádza z Írska a Dánska a obaja jej rodičia žili celý život južne od Ontária,“ hovorí profesor Alexandre Sevigny.

Prípady syndrómu cudzieho prízvuku sú vzácne. V roku 2004 Britka Lynda Walkerová po mŕtvici začala hovoriť s jamajským prízvukom. V roku 1999 sa u Američanky Tiffany Robertsovej objavil silný anglický prízvuk, ktorý podľa médií pripomínal Lízu Doolittleovou, hlavnú postavu z muzikálu My Fair Lady. V roku po dvoch dňoch v kóme sa zázračne naučil hovoriť po anglicky osemnásťročný český robotník, ktorý dovtedy ovládal len niekoľko anglických slovíčok.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy