Za softvér nie je potrebné vždy platiť

Za softvér nie je potrebné za každých okolností platiť, mhoho ľudí je však o alternatívnych, voľne šíriteľných programoch informovaných nedostatočne. Prezentácia a propagácia voľne dostupných softvérových programov bude hlavnou témou podujatia Software freedom day, ktoré sa v sobotu uskutoční v Bratislave. Tento rok sa k Software freedom day zapojilo viac ako 500 tímov z 90 krajín sveta.

18.09.2008 20:37
počítač, PC, apple, klávesnica Foto:
ilustračné foto
debata

„Problémom pri využívaní slobodného softvéru je najmä neiformovanosť bežných užívateľov o voľne dostupných programoch. Cieľom tejto akcie je preto priblížiť bežným užívateľom možnosti voľných softvérov,“ informoval Pravda.sk Ondrej Jombík zo združenia Platon, ktoré podujatie organizuje. Dopĺňa ho Ján Husár zo združenia Slovak open source iniciative: „Slobodný softvér umožňuje podnikom znížiť náklady a zviazanosť s jedným dodávateľom. Obavy plynúce z neinformovanosti im však v tomto bránia.“ 

Ako ďalej upozornil Jombík, často sa stáva, že slobodné programy majú ľudia k dispozícii alebo ich dokonca využívajú a ani o tom nevedia. „Preto je dôležité zvyšovať informovanosť o možnostiach využívania bezplatných programov,“ doplnil.

debata chyba