Keď Hitler navštívil Petržalku

Tá mačka musí preč! prikázal Adolf Hitler, keď zočil sochu Milana Rastislava Štefánika a leva na vysokom podstavci pred bratislavskou Redutou na opačnom brehu Dunaja. V ten deň navštívil ríšsky vodca Petržalku, ktorá v dôsledku Mníchovskej dohody pripadla nacistickému Nemecku.

26.09.2008 12:44
Adolf Hitler Foto:
Adolf Hitler.
debata

Petržalku okupovali jednotky wehrmachtu 10. októbra 1938. Hitler navštívil Viedeň 25. októbra a nečakane vyslovil želanie pozrieť si petržalské opevnenie, ktoré bolo súčasťou československého pevnostného valu, nazývaného aj „malou Maginotovou líniou“.

„Mal som vtedy 13 rokov a nemeckí učitelia nás vyzvali, aby sme išli vítať Hitlera na dunajské nábrežie pri kaviarni Au café,“ spomína starý Petržalčan Jaroslav Gustafik.

Hitler tam skutočne prišiel s celým svojím sprievodom a traduje sa, že vyriekol inkriminovanú vetu. Proti Štefánikovi vraj nič nemal, lev mu však zrejme pripomenul nenávidených Čechov. Nasledovali ďalšie ironické poznámky, ktoré sa führerovým sprievodcom nevyplatili. Ich transportér pri obhliadke pevnosti na Kopčianskej ceste mal kolíziu, keď nosom skĺzol do takzvanej tankovej pasce.

Hitler si pozrel aj ďalšie časti mohutného opevnenia a po návrate do Berlína pripustil, že bolo veľkým šťastím, že sa o československé pohraničie nebojovalo. „Preliali by sa potoky krvi,“ povedal údajne v úzkom kruhu.

Po Mníchove pripadla nacistickej ríši, ktorá si predtým pripojila Rakúsko, nielen Petržalka, ale aj Devín s celým dunajským predmostím Bratislavy. Petržalka bola v tom čase najväčšou obcou republiky, mala vyše 15-tisíc obyvateľov, z toho takmer polovicu Slovákov. „Okupanti však hneď zrušili slovenské školy, Petržalku premenovali na Engerau a ulicu, kde stála naša škola, na Adolf Hitlerstrasse,“ dodáva Gustafik.

A čo bolo s pamätníkom česko-slovenskej štátnosti na druhom brehu Dunaja? Lev na istý čas naozaj zmizol, ale dnes tróni na 15-metrovom pilieri neďaleko Reduty, pred budovou Slovenského národného múzea.

debata chyba