Loto láka. Čo číslo, to 42 miliónov

Lepších 250 miliónov na tiketoch, ako 90-tisíc korún v hrsti. Aj takto rozmýšľajú niektorí tipujúci, ktorí v posledných týždňoch prepadli ošiaľu rekordnej výhry v Lote. Ak v nedeľu padne jackpot v druhom ťahu, víťazovi stávková spoločnosť vyplatí rekordných 251 999 660 korún (8 364 856 eur). Teda asi 42 miliónov korún (1,39 milióna eur) za každé uhádnuté číslo.

08.11.2008 02:20
Tipovanie Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Suma, ktorá môže uživiť aj niekoľko pokolení výhercu, však nespôsobila takú lotomániu, aká Slovensko zachvátila vlani, keď sa možná výhra po prvý raz prehupla cez sto miliónov.

„Je to asi tým, že minulý rok sa taká obrovská cifra objavila vôbec po prvý raz,“ vysvetľovala hovorkyňa spoločnosti Tipos Barbara Písecká. Zároveň však dodala, že od konca septembra, keď sa stomiliónová prémia zlúčila s jackpotom, registrujú približne o sedemdesiat percent tiketov viac, ako bol doterajší tohtoročný priemer.

Potvrdili to aj predavačky, ktoré stávky prijímajú. Najväčší nápor majú v dňoch, keď sa žrebuje – teda v stredu a v nedeľu. „Stávkujú rovnako muži aj ženy, väčšina ľudí necháva výber čísel na terminál, ale mali sme aj dvoch tipujúcich, ktorí majú premyslenú taktiku,“ rozprávala predavačka, ktorá prijíma stávky v bratislavskom Kauflande. Najštedrejší stávkujúci tam „minul“ na tikety približne deväťtisíc korún (asi 298,7 eura).

To v neďalekom nákupnom centre Polus ľudia riskujú aj desaťkrát viac. Najväčšia jednorazová stávka, ktorú v Mediapresse v Poluse prijali, bola totiž až 90-tisíc korún. „Napriek tomu je to tento rok slabšie ako vlani. Viac sa to rozbehlo až v posledných týždňoch,“ dodala predavačka. Tipovať chodia podľa predajcov všetci – muži, ženy, starí aj mladí.

Minimálna stávka, ktorá môže zaručiť štvrťmiliardovú výhru, je dvadsať korún (0,66 eura). Stačí, ak sa šesť zaškrtnutých čísel na tikete bude zhodovať s tými, ktoré vyžrebujú v nedeľu večer v druhom ťahu Lota. Za kompletne vyplnený tiket však tipujúci zaplatí rovnako ako za dve obedové menu, teda 170 korún (5,64 eura).

Šanca na výhru je približne jedna k štrnástim miliónom. Pomer je však lepší ako počas letnej akcie, keď Tipos lákal na stomiliónovú prémiu. Keďže vtedy musel mať tipujúci okrem šiestich uhádnutých čísel na tikete aj zhodné posledné číslo hry Joker, šanca uspieť sa vyšplhala na šialených 1:140 000 000.

Rekordná suma v Lote padla na Slovensku ešte minulý rok. Tipujúci z Prešovského kraja sa vďaka dobre vyplnenému tiketu stal bohatší o 102,2 milióna korún (3,39 milióna eur). V roku 2007 vyplatil Tipos aj druhú a poslednú viac ako stomiliónovú výhru. Stávkar z Bratislavy vyhral 101,2 milióna korún (3,36 milióna eur).

Tipujúci, ktorí v Lote získajú miliónové výhry, si zvyčajne želajú ostať v anonymite. Odrádzajú ich možno aj skúsenosti vyzradených úspešných tipérov zo zahraničia. Keď v roku 2005 v hre EuroMillions uspela Írka Dolores McNamara, dom čerstvej majiteľky 115 miliónov eur (približne 3,46 miliardy Sk) okamžite obkľúčila svorka bulvárnych novinárov. Jej život a príbuzných odvtedy bulvár prepiera pravidelne.

„Čo si spomínam, nikdy sa nestalo, že by sa chcel výherca ukazovať v médiách. Občas nám však do Tiposu prišiel list, v ktorom nás nejaký zo šťastlivcov informoval, že dal peniaze na charitu. Stalo sa tak napríklad po víchrici vo Vysokých Tatrách,“ informovala ešte pred vypuknutím posledného ošiaľu Písecká.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy