Mladých zahraničná politika nezaujíma

Slovenská vláda by mala podporovať demokraciu v nedemokratických krajinách hlasovaním v OSN či EÚ alebo prijímaním predstaviteľov demokratickej opozície z nedemokratických krajín na najvyššej úrovni, teda politickými prostriedkami. Myslí si to 68,9 percenta Slovákov. S materiálnou a finančnou podporou nedemokratických krajín súhlasilo už menej oslovených, 40,2 percenta.

09.12.2008 15:00
škola, študenti, žiaci, trieda Foto:
Ilustračné foto
debata

Viac ich bolo proti, 42,1 percenta, pochádzajúcich najmä z radov voličov SMK a HZDS. O výsledkoch prieskumu agentúry Focus informoval dnes Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika v Bratislave. 

V dňoch 4. až 11. novembra oslovili 1031 respondentov nad 18 rokov a pýtali sa ich na názory na slovenskú zahraničnú politiku a aktivity vlády SR.

Prieskum zistil, že mladých Slovákov vo veku 18–24 rokov slovenská zahraničná politika nezaujíma, dokonca neoslovuje ani jedno percento vysokoškolákov. Z opýtaných sleduje zahraničnú politiku SR pravidelne 12,1 percenta, občas ju sleduje viac ako polovica opýtaných (57,2 percenta) a takmer 30 percent ju nesleduje vôbec. U VŠ vzdelaných je tento záujem najvyšší. 

„Slovenská zahraničná politika nie je nejako veľmi aktívna a viditeľná. Ak, jedine v takých prípadoch, že napríklad premiér odcestuje do Líbye či Číny,“ komentoval výsledky Kuhn. Podľa neho majú v súčasnosti Slováci iné záujmy. Podotkol, že rovnako málo chcú vedieť o európskych záležitostiach. Oproti minuloročnému prieskumu sa výsledky takmer nezmenili. „Nebol dôvod naštvať ľudí,“ zhodnotil Kuhn. 

Podľa ďalších výsledkov si 24 percent opýtaných myslí, že súčasná vláda uprednostňuje v oblasti zahraničnej politiky ekonomické záujmy SR pred podporou demokratických síl a dodržiavaním ľudských práv a slobôd v iných krajinách. Opak si myslí 10,5 percenta. O vyváženom prístupe slovenskej vlády v tejto oblasti je presvedčených 36,9 percenta. 

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika je nezisková mimovládna organizácia – konzervatívne orientovaný think-tank. Svojou činnosťou chce šíriť a obhajovať konzervatívne postoje a hodnoty v slovenskej spoločnosti a vo verejnom živote.

debata chyba