Prokurátori Trnka s Tichým končia vo funkciách

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka do konca týždňa končí vo funkcii námestníka generálnej prokuratúry a stane sa radovým prokurátorom Organizačného a kontrolného odboru, ktorý má spomínané právomoci.

24.07.2013 08:27
Generáln prokuratúra Foto: ,
Generálna prokuratúra
67

Rozhodol o tom nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Trnka by mal mať od budúceho týždňa novú náplň práce. Môže rozhodovať o tom, či prokuratúra podá dovolania v trestných veciach, vybavovať sťažnosti a trestné či disciplinárne oznámenia na prokurátorov, či zastupovať Generálnu prokuratúru na súde, kde je žalovanou stranou.

Spolu s Trnkom končí vo funkcii 1. námestníka aj Ladislav Tichý. Informáciu priniesol denník Sme. Čižnár v utorok vyhlásil na jeho miesto výberové konanie, o čom e-mailom informoval všetkých prokurátorov. Prihlásiť sa môžu do konca júla. Hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová v utorok povedala, že o „interných personálnych záležitostiach“ bude Čižnár informovať koncom týždňa. Trnka nezdvíhal telefón.

Čižnár ho však bez jeho súhlasu nemôže preradiť na nižšiu prokuratúru. Neumožňuje to zákon. Mohol by tak urobiť, iba ak by bol Trnka disciplinárne potrestaný. Denník uvádza, že polícia ho síce vyšetruje v súvislosti s kauzou Glance House, zatiaľ ho však neobvinila. V organizačnom odbore bude Trnka kolegom švagra svojho kamaráta Mariána Kočnera Juraja Bartošeka, ktorý je tam vedúcim oddelenia.

Čižnár ponúkal Trnkovu funkciu Jozefovi Čentéšovi, ktorého tiež parlament zvolil za generálneho prokurátora, ale prezident ho odmietol vymenovať. Čentéš ju však ešte v pondelok definitívne odmietol. Vyjadriť sa k tomu odmietol.

Čentéš je momentálne zástupcom riaditeľa trestného odboru. Riaditeľom je Tibor Šumichrast, ktorý vo funkcii tiež končí. Novým prvým námestníkom by sa mal stať René Vanek, doterajší Čižnárov námestník na Krajskej prokuratúre v Bratislave. V utorok sa nechcel vyjadriť, či sa do konkurzu prihlási.

Tichý zostane radovým prokurátorom. Denník Pravda dávnejšie informoval, že Tichý má záujem stať sa sudcom Najvyššieho súdu SR. Predseda súdu Štefan Harabin však po vymenovaní Čižnára za generálneho prokurátora v prezidentskom paláci povedal, že na najvyššom súde môže Tichý skončiť „možno o 25 rokov“. „Spýtajte sa ho, či chce ísť do výberového konania na okresný súd, lebo u nás je úzus v súdnej rade, že aj profesor práva, aj prokurátor generálnej prokuratúry, keby chcel vstúpiť do sudcovského stavu, tak musí začínať na okresnom súde,“ povedal.

Radovým prokurátorom generálnej prokuratúry by sa mal stať aj ďalší doterajší námestník Ctibor Košťál. Čižnár plánuje vymeniť aj viacerých vedúcich odborov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
67 debata chyba
Viac na túto tému: #Čižnár #Generálna prokuratúra #Trnka #Tichý #prokurátori