Opravy budov neboli nezákonné, reaguje Frešo na článok Pravdy

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo vylučuje, že by opravy havarijných stavov budov v správe kraja robili v rozpore so zákonom.

16.09.2013 13:03 , aktualizované: 13:07
Pavol Frešo Foto:
Predseda SDKÚ a bratislavský župan Pavol Frešo.
debata (10)

Frešo tak v pondelok reagoval na článok v denníku Pravda o pochybných obchodoch za vyše 11 miliónov eur bez verejného obstarávania. „Je vylúčené, aby boli robené v rozpore so zákonom aj vzhľadom na počet kontrol, ktoré tu máme na BSK, aj vzhľadom na úpravu vnútorných predpisov,“ uviedol Frešo.

Podľa Freša kraj spravuje vyše 400 budov. V nich za toto volebné obdobie našli 176 havárií. Župan tvrdí, že všetky opravy boli zákonné, na opravách za toto volebné obdobie sa podieľalo 42 firiem. Kraj má však podľa Freša problém, že ako jediný na Slovensku nemôže na opravy čerpať eurofondy a prostriedkov majú menej. Kraj do havárií a opráv budov v svojej správe ročne investuje takmer tri milióny eur. „My by sme radi zatepľovali a opravovali budovy, ale musíme plátať prasknuté toalety, aby mali žiaci kam chodiť na toalety a aby nám to hygienik nezavrel,“ vysvetlil Frešo.

Na medializované informácie reagovala aj kandidátka na predsedu Bratislavského kraja v novembrových krajských voľbách a poslankyňa BSK Monika Flašíková Beňová. Freša vyzvala, aby v piatok na zasadnutí zastupiteľstva BSK poslancom vysvetlil, prečo v prípade opráv havárií obchádzal zákon o verejnom obstarávaní. Zaujíma ju tiež, prečo cena prác ani v jednom prípade nepresiahla 200-tisíc eur a umožnila tak kraju vyberať firmy bez súťaže, i koľko peňazí dal kraj dodávateľom prác.

Predseda kraja Frešo plánuje na piatkové zasadnutie krajského zastupiteľstva predložiť materiál z kontrol. Tých bolo za toto volebné obdobie 70 a všetky podľa Freša bez nálezu. To si však nemyslí o bývalom vedení, keď bola Flašíková Beňová podpredsedníčkou BSK. „Z 18 kontrolo­vaných prípadov je 16 nálezov a jedna pokuta 820-tisíc eur,“ povedal Frešo. Ako ho doplnil podpredseda BSK Ivo Nesrovnal, bývalé vedenie kraja predražovalo niektoré zákazky. „Kontrolór vypočítal, že išlo o takmer 500-percentné predraženie v niektorých prípadoch, čo ho viedlo k podaniu trestného oznámenia na neznámeho páchateľa,“ dodal Nesrovnal.

Frešo tiež popiera informácie o tom, že by boli ceny opráv nastavené mimo trhových cien. Podľa neho do cien zahŕňajú aj externé subjekty vrátane súdnych znalcov a ceny kontrolujú aj pred zákazkami i po ich ukončení. „Plátame čo vieme, v rámci zákona. Kontrolujeme ceny, vieme ukázať, aký je rozdiel medzi týmto a minulým obdobím. Nemáme žiadne nálezy z kontrol, nemáme žiadne pokuty na rozdiel od minulosti a sme v stave to verejne v piatok obhájiť,“ dodal Frešo.

Na čo poukázala Pravda

Na čudné obchody Bratislavského samosprávneho kraja v sobotu upozornil denník Pravda. Župa pod vedením predsedu SDKÚ Pavla Freša od roku 2010 uzavrela kontrakty s firmami za 11,1 milióna eur priamym zadaním bez verejného obstarávania. Tie sa týkali opráv 215 havárií, napríklad toaliet na Strednej odbornej škole (SOŠ) polygrafickej v Bratislave za takmer 170-tisíc eur či výmeny strešnej krytiny v SOŠ Ivanka za viac ako 154-tisíc eur. Na SOŠ na Pántoch dokonca naprávali fasádu budovy. Zákon verejnú súťaž na obstarávanie prikazuje v prípade, ak suma zákazky presiahne 200-tisíc eur. Tú v hlavnom meste podliezli.

Počet havárií v ostatných krajoch Slovenska bol v porovnaní s Bratislavou mizivý. V Banskobystrickom, Trnavskom, Trenčianskom a Košickom od roku 2010 neriešili ani jednu haváriu, v Nitrianskom len jednu, v Žilinskom dve a v Prešovskom tri udalosti. Pravda poukázala aj na spôsoby, akým sa vyberali dodávatelia prác. Bratislavský kraj podľa svojho oficiálneho stanoviska oslovil z dôvodu časovej úspory a nad rámec zákona vždy tri firmy.

Medzi nimi sa podľa denníka najčastejšie objavovali skupiny firiem z Nitry a Bratislavy. Dve najúspešnejšie nitrianske firmy v zákazkách na opravu havárií vlastní Pavol Bojkovský. Ten pre periodikum naskôr poprel, že by jeho spoločnosti participovali na opravách škôl a zároveň že medzi jeho priateľmi na sociálnej sieti figurovalo meno Igora Kuceja, ktorý stál za škandálom s financovaním SDKÚ-DS. Bojkovský si neskôr na skutočnosti spomenul. Denník Pravda získal údaje o havarijných opravách z webových stránok bratislavského VÚC.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Frešo #župa #obstarávanie