Kaliňák sa vzdal poslaneckého mandátu neskoro, myslia si SaS a OĽaNO

Rozhodnutie Roberta Kaliňáka (Smer) vzdať sa poslaneckého mandátu prišlo neskoro. Zhodujú sa na tom predseda SaS Richard Sulík a predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Sulík je presvedčený, že Kaliňákov odchod z parlamentu už prakticky nikoho nezaujíma. Remišová ho naopak považuje za minimálne gesto slušnosti voči občanom.

27.12.2018 14:54 , aktualizované: 15:17
SMER-SD: Pracovný snem strany Foto: ,
Podpredseda strany Smer Robert Kaliňák.
debata (68)

„Jediné, čo je dôležité, je, aby tohto človeka stihol spravodlivý trest,“ myslí si Sulík, ktorý sa chce postarať o to, aby mali orgány činné v trestnom konaní úplne rozviazané ruky aj v prípade Kaliňáka. Remišová v tejto súvislosti pripomína podozrenia, že na únose vietnamského podnikateľa sa použilo vládne lietadlo. „Buď bol Robert Kaliňák neschopným ministrom, ktorý svoj rezort nemal pod kontrolou, alebo o všetkom vedel, čo je ešte horšia alternatíva,“ konštatuje.

Kaliňák v TV Pravda oznámil, že sa do konca roka 2018 vzdá mandátu poslanca v NR SR. „Zistil som, že dlh, ktorý voči rodine mám, je oveľa väčší, ako som si myslel, a mal by som ho splácať. Odchádzam z parlamentu, do konca roka chcem odovzdať list predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) o tom, že sa vzdávam mandátu,“ avizoval.

Podľa Kaliňáka je človek bez mandátu slobodnejší, môže oveľa viac hovoriť a viac sa brániť. „Chcem brániť dobré meno Smeru-SD aj jednotlivých predstaviteľov. Obnovím si aj advokátsku licenciu,“ povedal s tým, že v strane Smer-SD ako jej spoluzakladateľ ostáva, keďže kabáty nemení.

Či bude kandidovať vo voľbách v roku 2020, zatiaľ jasné nie je. „Ako konkrétnu rieku prejdem, poviem vtedy, keď pred ňou budem stáť. Pred touto riekou momentálne nestojíme, je to relatívne ďaleko a neviem sa k tomu ani v tejto chvíli vyjadriť,“ dodal Kaliňák.

Kaliňáka v Národnej rade nahradí Darina Gabániová

Kaliňáka by mala v Národnej rade (NR) SR nahradiť Darina Gabániová (Smer). Tá už poslankyňou v tomto volebnom období bola, zo zákonodarného zboru však musela odísť, keď si Kaliňák po demisii vlády Roberta Fica (Smer) uplatnil svoj mandát.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #poslanecký mandát