Nemci prídu tento týždeň vypočuť svedkov v kauze únosu Vietnamca

Nemeckí vyšetrovatelia pricestujú v utorok (12. 2.) na Slovensko, dôvodom sú výsluchy svedkov v prípade únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína. Potvrdila to bratislavská krajská prokuratúra.

11.02.2019 10:39
debata (68)

„V dňoch 12. – 14. 2. 2019 sa uskutočnia výsluchy 14 svedkov vo veci žiadosti nemeckých vyšetrovacích orgánov o právnu pomoc,“ povedal prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Matej Izakovič. Doplnil, že na tieto dni udelí prokurátorka KP Bratislava súhlas k účasti na výsluchoch dvom hlavným kriminálnym komisárom z Nemeckej spolkovej republiky. Denník Pravda o príchode nemeckých vyšetrovateľov informoval 8. 2. 2019.

Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová potvrdila, že v rámci medzinárodnej právnej pomoci je na Slovensku plánované vykonanie ďalších procesných úkonov trestného konania. „Vzhľadom na to, že vyšetrovanie je vedené v Spolkovej republike Nemecko, nie je možné k plánovaným úkonom poskytnúť žiadne bližšie informácie, ale je potrebné osloviť príslušné nemecké orgány,“ doplnila.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roka. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

VIDEO: Aj o tom, či kauza únosu vietnamského občana môže zaťažovať dvojstranné vzťahy medzi Nemeckom a Slovenskom hovorí v TV Pravda niekdajší slovenský veľvyslanec v USA a v Maďarsku Rastislav Káčer. (TV Pravda, 7. 2. 2019)

Video
68 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Slovensko #Trinh Xuan Thanh #kauza únosu Vietnamca