Polícia obvinila Kočnera z objednávky vraždy Kuciaka a Kušnírovej

Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky NAKA obvinil Mariana Kočnera z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Dôvodom činu bola práca novinára, potvrdil Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

14.03.2019 12:41 , aktualizované: 17:05
Marián Kočner Foto: ,
Na archívnej snímke Marian Kočner.
debata (1194)

Obvinenie voči Kočnerovi bolo vznesené 8. marca. Dozorujúci prokurátor zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Kočnerovi bolo doručené v priebehu štvrtka. Následne bude vykonaný jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Kočnera bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.

Na otázku, prečo prišlo obvinenie Kočnera až teraz, prokurátor odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. „Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ poznamenal dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie sa obvinením Kočnera predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby o maximálne sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje.

Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Kočner z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Či je teda vražda novinára a jeho snúbenice definitívne objasnená, nie je jasné, aj keď sú prokurátori ÚŠP v tejto fáze v tom, že našli objednávateľa. Nie je však vylúčené, že dôjde k obvineniu ďalších osôb. Či bol ešte niekto nad Kočnerom, prokurátor nepovedal.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.

Prokurátor pripomenul, že k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018 o 21. hodine. Vykonal ju jeden páchateľ, ďalší mu poskytol odvoz, tretí bol sprostredkovateľ a štvrtá si to objednala.

O prípade informovala Špeciálna prokuratúra.

Vyšetrovací spis má 40 zväzkov a 15-tisíc strán. Doteraz bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, bola vykonaná jedna konfrontácia, dva rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov alebo pozemkov, 53 domových prehliadok, 12 ohliadok miest vrátane miesta činu, informoval prokurátor.

V rámci akcie News 1 a News bolo zaistených 2 790 stôp, 96 mobilov a tabletov, 108 USB alebo pamäťových kariet, 13 pevných diskov, 26 počítačov alebo notebookov, 6 áut a ďalšie množstvo stôp, ktoré išli na expertízu.

Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70 000 eur. Obvinené boli dosiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe.

Špeciálna prokuratúra ukázala spis k prípadu... Foto: Robert Hüttner, Pravda
spis, kuciak, kočner Špeciálna prokuratúra ukázala spis k prípadu brutálnej dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Polícia na Kočnera už upozornila

Polícia na sociálnej sieti už skôr informovala, že vo vyšetrovaní nastal zásadný posun. Pri fotografii uviedla, že ide o ilustračnú snímku. Zábery však pochádzajú z policajnej akcie, pri ktorej prehľadávali nehnuteľnosti Mariana Kočnera.

Kočner je obvinený aj v kauze televíznych zmeniek a nachádza sa v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

Polícia na Kočnera nepriamo upozornila, aj keď zverejnila video pri spomienke na rok od brutálnej vraždy. To sa končilo pohľadom na rozrastrovaného Kočnera.

O Kuciakovi bolo známe, že mal s podnikateľom viaceré konflikty, keďže pravidelne písal o jeho kauzách. Kočner sa novinárovi v septembri 2017, niekoľko mesiacov pred vraždou, do telefónu vyhrážal, že bude zbierať špinu naňho a na jeho rodinu a že „skončí s písaním“. Kuciak podal trestné oznámenie pre podozrenie z nebezpečného vyhrážania, polícia ho odmietla bez toho, aby Kočnera vôbec vypočula. Opätovné preverenie trestného oznámenia nariadil po vražde generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Podnikateľ tentoraz vypočutý bol, polícia trestné oznámenie opäť odmietla. Kočner po vražde popieral, že by mal so zločinom niečo spoločné.

Podozrenia zosilneli koncom septembra, keď polícia zadržala a z vraždy obvinila štyri osoby. Boli to údajný strelec Tomáš Sz., jeho komplic Miroslav M., údajná objednávateľka Alena Zs. a Zoltán A., ktorý mal vraždu sprostredkovať. Práve on mal ako jediný spolupracovať s políciou a zároveň vypovedať, že vraždu si objednal Kočner. Údajne mu to povedala Alena Zs., tá to však podľa dostupných informácií polícii nepotvrdila. Žena obvinená z objednávky vraždy mala s Kočnerom blízky vzťah, jej dcéra ho údajne oslovovala krstný otec, podnikateľ im mal tiež dávať peniaze.


VIDEO: Kočner s rozmazanou tvárou sa objavil ku koncu policajného videa, ktoré polícia zverejnila 21. februára 2019, na prvé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Video

VIDEO: Polícia 27. septembra 2018 pri zásahu Lynx Commanda v Kolárove zatkla trojicu mužov, ktorých neskôr obvinila z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Video zo zásahu zverejnila Polícia SR.

Video

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #vražda novinára Jána Kuciaka