Bašternákovi idú predať byt aj niekoľko zbraní

, , 25.07.2019 13:16, aktualizované: 16:51
bašternák
Ladislav Bašternák. Autor: ,

Štvorizbový byt, štyri garáže, niekoľko zbraní, čosi vyše 12-tisíc na bankovom účte. Majetok podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý si už "krúti" päťročný trest, ledva presiahol poldruha milióna. Vyplýva to zo súpisu majetku, ktorý pripravila správkyňa jeho konkurzu.

Keď bratislavský krajský súd poslal v marci Bašternáka do väzenia, rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľ, ktorý bol známy luxusným životom, však veľkú časť majetku previedol na manželku a ďalšie blízke osoby ešte vlani. Podľa zistenia správkyne konkurznej podstaty sa však nevedel vzdať zbraní a bytu, ktorý si prenajíma šéf strany Smer Robert Fico.

V prospech štátu teda prepadne byt na štvrtom poschodí bratislavského komplexu Bonaparte, pričom jeho cena je oficiálne vyčíslená na sumu 1,5 milióna eur. K bytu patria štyri garáže v suteréne – každá má hodnotu 25-tisíc eur, a skladový priestor za 8 300 eur. Bašternák príde aj o firmu N-Bonaparte, keď sto percent akcií má hodnotu už len povinného vkladu 5 000 eur a 12 201,08 eura, ktoré má na bankovom účte.

O tomto podnikateľovi sa hovorí, že bol vášnivý poľovník, hoci žiaden z jeho prominentných kamarátov neuviedol, či s ním chodil na poľovačky. Možno preto sa nedokázal vzdať svojich zbraní, a to hneď niekoľkých. Podľa údajov zverejnených v registri úpadcov Bašternák vlastnil niekoľko guľovníc, pištolí, revolver či brokovnicu. Všetky správkyňa označila ako používané a ich cena sa pohybuje od niekoľko sto až po niekoľko tisíc eur.

Najlacnejšia je malokalibrovka značky Martin, má hodnotu len 130 eur, Glock 19 však 600 či Sig-Sauer až 650 eur. Viac bude stáť broková kozlica značky Beretta – 1 600 alebo guľovnice Blaser a ZSSR Tiger, ktorých cena je určená na päťtisíc eur.

Priznaný Bašternákov majetok má spolu hodnotu 1 656 121,08 eura. Zákon hovorí, že správkyňa môže vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž, zorganizovať dražbu, vypísať ponukové konanie alebo poveriť dražobníka, prípadne obchodníka s cennými papiermi, aby tento majetok predal. Inými slovami, jej úlohou je majetok odsúdeného podnikateľa speňažiť.

Ako ešte v marci pre Pravdu povedal Lukáš Michaľov, ktorý sa venuje trestnému právu, predmetom zhabania môže stále byť aj majetok, ktorý Bašternák prepísal na rodinu. „Správca bude tiež preverovať prevody majetku odsúdeného aj pred vyhlásením konkurzu a zisťovať, či prípadnými prevodmi nedošlo k ukráteniu veriteľov. Ak to zistí, môže týmto úkonom odporovať,“ ozrejmil Michaľov a dodal, že veci osobnej povahy mu nik nevezme.

Podnikateľa bratislavský krajský súd uznal vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur, skutočná suma však bola údajne nižšia. Podľa policajného vyšetrovania si v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Keď vyšetrovateľ voči nemu vzniesol obvinenie, Bašternák si uplatnil inštitút tzv. účinnej ľútosti a peniaze vrátil daňovému úradu. Bašternák je stíhaný aj v ďalších daňových deliktoch.

Bašternákov majetok

  • 4-izbový byt v komplexe Bonaparte
  • 4 garáže v komplexe
  • skladový priestor v komplexe
  • pištole značiek Glock 19, HK USP, Sig-Sauer P 226,Grand Power K-100
  • revolver zn. North American Arms
  • broková kozlica zn. Beretta S 687
  • samonabíjacie malokalibrovky značiek Martin, GSG-5
  • guľovnice značiek Blaser R 93,R 8, ZSSR Tiger, ČZ 58 – spolu 7 kusov
  • 12 201,08 eur na bankovom účte

Zdroj: Register úpadcov

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ladislav Bašternák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku