Čižnár zrušil rozhodnutie prokurátora ÚŠP vo veci obvinenia Mariana Kočnera

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana Kočnera voči obvineniu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. TASR o tom informoval jeho obhajca Marek Para.

09.08.2019 17:32 , aktualizované: 19:21
jaromír čižnár Foto: ,
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
debata (100)

Čižnár rozhodol 29. júla, a to o mimoriadnom opravnom prostriedku. Parovi bolo rozhodnutie doručené v piatok a ÚŠP 7. augusta. Marianovi Kočnerovi bolo uznesenie doručené do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove rovnako v piatok. „Vyšetrovatelia tímu poškodeného Jána K. a Martiny K. evidentne porušili práva Mariana Kočnera, keď mu znemožnili odôvodniť sťažnosť v prípade dvojnásobnej vraždy,“ zdôraznil pre TASR Para.

Z uznesenia vyplýva, že je potrebné, aby prokurátor ÚŠP opätovne rozhodol o sťažnosti voči marcovému obvineniu s tým, že Marian Kočner a jeho obhajca majú právo ju v primeranej lehote odôvodniť. Vyšetrovateľ umožnil medzičasom Marianovi Kočnerovi oboznámiť sa s vyšetrovacím spisom. Na odôvodnenie sťažnosti dostal lehotu desať dní od doručenia výzvy. „Je to príliš krátka lehota a budem žiadať o jej primerané predĺženie,“ avizoval Para.

Obhajca obvineného a aj obžalovaného (v kauze televíznych zmeniek) Para podal 2. mája na GP SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu ÚŠP, ktorý predtým zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. O mimoriadnom opravnom prostriedku mal rozhodovať generálny prokurátor Čižnár, a to v lehote do polroka. Od mája do vyššie spomínaného rozhodnutia koncom júla poverený prokurátor GP SR študoval rozsiahly spisový materiál.

Parovi podľa jeho slov nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, a to mu „znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu“. Podnikateľa Mariana K. predtým obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP 15. apríla zamietol. Mariana obvinili v prípade vraždy Kuciaka 8. marca. Koncom marca Mariana Kočnera spolu s ďalším z obvinených v prípade Kuciakovej vraždy Tomášom Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

S Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom R. sa medzičasom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku začalo koncom júla hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek. Ďalšie je naplánované na september.

Marian Kočner je momentálne naďalej väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian Kočner ostáva v sprísnenej, tzv. kolúznej väzbe. Marian Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu, čo zamietol prvostupňový súd – ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ako aj odvolací Najvyšší súd SR.

Naposledy v pondelok (24. 6.) vzal prostredníctvom svojho obhajcu v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby späť.

Lipšic: Ide o procesnú vec

Marianovi Kočnerovi nebolo zrušené uznesenie o vznesení obvinenia vo veci vraždy Jána Kuciaka. Generálny prokurátor len napravil procesnú chybu cez mimoriadny opravný prostriedok, ozrejmil pre TASR Daniel Lipšic, obhajca rodiny Kuciakovcov.

Obhajoba podala žiadosť o preskúmanie postupu vyšetrovateľa, o ktorej mal rozhodnúť prokurátor predtým, ako rozhodol o zamietnutí sťažnosti voči vzneseniu obvinenia, uviedol Lipšic. Dodal, že všetky úkony v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú platné a Marian Kočner je z objednávky vraždy novinára obvinený.

Špeciálna prokuratúra tak bude nanovo rozhodovať o sťažnosti Mariana Kočnera voči obvineniu v prípade vraždy. Obvinenie môže potvrdiť, alebo sťažnosti vyhovieť a zrušiť ho, priblížil pre TASR docent trestného práva a vysokoškolský pedagóg Peter Kováč. Na to, že je podnikateľ naďalej obvinený, to podľa jeho slov vplyv nemá.

Na priebeh vyšetrovania, jeho rýchlosť a platnosť vykonaných dôkazov to nemá absolútne žiaden vplyv, pretože uznesenie o vznesení obvinenia je vykonateľné pred platnosťou," dodal Lipšic.

Podľa neho by v priebehu budúceho týždňa mal Úrad špeciálnej prokuratúry o priebehu vyšetrovania vraždy informovať a stále je plán, že by malo byť vyšetrovanie v krátkej dobe ukončené.

Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze nebezpečného prenasledovania (sledovanie novinárov). Na sledovanie si mal najať Marian Kočner exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo žiadne obvinenie.

100 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #vražda novinára Jána Kuciaka