Politici ku komunikácii s Kočnerom: Bugár a Fico by ju mali čo najskôr vysvetliť

Rozsah prepojení Mariana Kočnera na jeho generáciu politikov potvrdzuje, že potrebujeme ich výmenu, inak sa nikdy poriadne nevyšetria všetky kauzy napáchané za posledných 20 rokov. Vo svojom stanovisku to tvrdí koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu.

15.08.2019 09:45 , aktualizované: 15:22
debata (129)

„Boja sa nás, a boja sa právom, pretože nemôžu riskovať, že v politike bude dosť ľudí, ktorí sa nikdy nenechajú zatiahnuť do ich kšeftov a mafiánskych praktík. Chceme spraviť to, čoho sa Marian Kočner a spol. boja najviac – definitívne jeho generáciu politikov vymeniť v parlamentných voľbách," informovala agentúru SITA hovorkyňa Silvia Hudáčková.

Podľa lídra strany Spolu Miroslava Beblavého by predseda Mosta-Híd Béla Bugár aj predseda Smeru Robert Fico mali do 24 hodín jasne vysvetliť, prečo sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretli a radili s Marianom Kočnerom, alebo sa vzdať svojich funkcií.

Marian Kočner sa stretával podľa Denníka N s Robertom Ficom (Smer), svoju plánovanú novú politickú stranu riešil aj s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Vyplýva to z komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej cez aplikáciu Threema, ktorú v stredu zverejnil spravodajský portál Denníka N. Portál Aktuality.sk dnes informoval, že Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Marianom Kočnerom. Ôsmeho marca 2018 sa Marian Kočner pochváli Alene Zsuzsovej, že s predsedom Mosta raňajkoval. Marian Kočner napísal: „Poobede mám sedenie s Bélom. Poviem mu, ako a čo by som urobil na jeho mieste. Myslím, že bude silno vnímavý.“ Marian Kočner sa vraj takto angažoval v otázke udržania Ficovej vlády, pretože, ako sám predtým písal Alene Zsuzsovej, pokiaľ sa do vlády dostane opozícia, „nepomôže nám ani odsťahovať sa na Severný pól“. Most-Híd nakoniec koalíciu po odchode Fica z funkcie premiéra podržal.

Pellegrini: Nebudem komentovať čiastkové a neoverené informácie

Počkajme na závery orgánov činných v trestnom konaní. Uviedol to dnes predseda vlády SR Peter Pellegrini v reakcii na komunikáciu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej cez aplikáciu Threema.

„Nebudem komentovať čiastkové a neoverené informácie, ktoré cez médiá unikajú z vyšetrovacích spisov. Nechajme orgány činné v trestnom konaní robiť si svoju prácu. Všetci statoční policajti, prokurátori a sudcovia majú moju plnú podporu i podporu vlády Slovenskej republiky."

Maďarské fórum: Bugár by mal vysvetliť spojenie s Kočnerom

Politická strana Maďarské fórum vyzýva Bugára, aby vysvetlil spojenie s Marianom Kočnerom a prečo Most-Híd konal v súlade s jeho záujmami. „Z dnes zverejnených dešifrovaných správ Mariana K. vyplýva, že Béla Bugár ako aj strana Most-Híd konali podľa požiadaviek človeka, ktorý je podozrivý z objednávky vraždy Kuciaka a jeho priateľky. Konali tak, aby chránili systém demontovaného právneho štátu a chránili ľudí v pozadí. Takéto konanie nebolo a nikdy nebude v záujme občanov," píše strana vo svojom stanovisku.

Danko: Politici to nemajú posudzovať

Autenticitu údajnej komunikácie medzi obvineným Marianom Kočnerom a niektorými politikmi nemajú posudzovať politici. Myslí si to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, ktorý sa v tejto veci spolieha na orgány činné v trestnom konaní.

„Nebudem sa čiastkovo vyjadrovať, kto komu písal. Musí byť posúdená autenticita a nemyslím si, že je to záležitosť politikov. Spolieham sa na orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol Danko. Kto si zaslúži trest, má ho podľa neho dostať. „A potom môžeme vyvodzovať spoločenské zodpovednosti,“ doplnil šéf parlamentu.

Matovič: Bugár nemá právo zostať v politike

Béla Bugár je Robert Fico, len v maďarskej verzii. Človek schopný pre vlastný prospech urobiť čokoľvek. Uvádza to na Facebooku líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v reakcii na medializované informácie o stretnutí Bugára s Marianom K. na Maldivách. „Človek, ktorý nemá absolútne žiadne právo zostať naďalej v politike a kázať o morálke. Človek, ktorý by mal byť rovnako vyšetrovaný ako jeho diskusný partner v exotike," napísal Matovič na adresu Bugára.

Matovič ďalej uviedol, že Bugárovi neveril „neuveriteľnú náhodu", že sa stretol akurát s objednávateľom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Že to bolo akurát na druhej strane sveta, že to bolo akurát na jednom zo stoviek Maldivských ostrovov, že to bolo akurát v jednom z tisíciek maldivských hotelov, že to bolo akurát týždeň po vražde, že to bolo akurát s človekom, ktorému najviac záležalo na tom, aby mafia mohla vládnuť ďalej," dodal Matovič.

Ak sa potvrdí pravosť prepisu Kočnerovej komunikácie, tak podľa hnutia Sme rodina je to len ďalší dôkaz o tom, kde všade má chápadlá štátna mafia. Reagovali tak pre agentúru SITA z tlačového oddelenia hnutia Borisa Kollára.

Bugár je priamym účastníkom zahladzovania škôd smeráckej vlády, tvrdí Sulík

Predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár je priamym účastníkom zahladzovania škôd smeráckej vlády po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Myslí si to líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, ktorý to uviedol na Facebooku. „Zatiaľ čo celé Slovensko smútilo a protestovalo, Béla Bugár sa v exotike dohadoval s Kočnerom, ako oblafnúť občanov a nevyhovieť ich volaniu. Béla, hnus!“ napísal Sulík.

Kiska: Nie sme právnym štátom

Slovensko nie je určite právnym štátom a nemôže ním byť v situácii, keď tí, ktorí by mali stáť pred súdom, vykonávali korupciu, podvody a bezstarostne sa usmievali. Druhí ľudia, ktorí boli pre politickú moc nepríjemní, boli diskreditovaní a boli voči nim vznášané obvinenia. Na margo zverejnenej komunikácie vyhlásil líder vznikajúcej strany Za ľudí a bývalý prezident SR Andrej Kiska.

„To, aký prívlastok dáme nášmu štátu, nechám na občanov,“ povedal Kiska. Upozornil, že Marian Kočner mal cez svoje spojky ovplyvňovať políciu a priamo komunikoval s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a bývalým premiérom a súčasným predsedom Smeru Robertom Ficom. „Takto bola naša krajina riadená,“ tvrdí Kiska.

Predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová povedala, že minulý týždeň podala podnety na policajnú inšpekciu s vážnymi podozreniami na prepojenie organizovaných skupín na štátne bezpečnostné zložky. „Táto situácia vážne podkopáva základy štátu a bezpečnosť občanov. Keď sme mali kauzu Gorila, tak to bolo najmä o kšeftoch. Táto situácia je zásadne iná, pretože sa tu nejedná len o kšefty, ale o ovplyvňovanie polície, súdov, politikov a táto situácia stála dvoch mladých ľudí život,“ skonštatovala.

129 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Beblavý #Marian Kočner #threema #sms komunikácia Mariana Kočnera