„Boja sa nás, a boja sa právom, pretože nemôžu riskovať, že v politike bude dosť ľudí, ktorí sa nikdy nenechajú zatiahnuť do ich kšeftov a mafiánskych praktík. Chceme spraviť to, čoho sa Marian Kočner a spol. boja najviac – definitívne jeho generáciu politikov vymeniť v parlamentných voľbách," informovala agentúru SITA hovorkyňa Silvia Hudáčková.
Podľa lídra strany Spolu Miroslava Beblavého by predseda Mosta-Híd Béla Bugár aj predseda Smeru Robert Fico mali do 24 hodín jasne vysvetliť, prečo sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretli a radili s Marianom Kočnerom, alebo sa vzdať svojich funkcií.
Marian Kočner sa stretával podľa Denníka N s Robertom Ficom (Smer), svoju plánovanú novú politickú stranu riešil aj s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Vyplýva to z komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej cez aplikáciu Threema, ktorú v stredu zverejnil spravodajský portál Denníka N. Portál Aktuality.sk dnes informoval, že Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Marianom Kočnerom. Ôsmeho marca 2018 sa Marian Kočner pochváli Alene Zsuzsovej, že s predsedom Mosta raňajkoval. Marian Kočner napísal: „Poobede mám sedenie s Bélom. Poviem mu, ako a čo by som urobil na jeho mieste. Myslím, že bude silno vnímavý.“ Marian Kočner sa vraj takto angažoval v otázke udržania Ficovej vlády, pretože, ako sám predtým písal Alene Zsuzsovej, pokiaľ sa do vlády dostane opozícia, „nepomôže nám ani odsťahovať sa na Severný pól“. Most-Híd nakoniec koalíciu po odchode Fica z funkcie premiéra podržal.
Pellegrini: Nebudem komentovať čiastkové a neoverené informácie
Počkajme na závery orgánov činných v trestnom konaní. Uviedol to dnes predseda vlády SR Peter Pellegrini v reakcii na komunikáciu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej cez aplikáciu Threema.
„Nebudem komentovať čiastkové a neoverené informácie, ktoré cez médiá unikajú z vyšetrovacích spisov. Nechajme orgány činné v trestnom konaní robiť si svoju prácu. Všetci statoční policajti, prokurátori a sudcovia majú moju plnú podporu i podporu vlády Slovenskej republiky."
Maďarské fórum: Bugár by mal vysvetliť spojenie s Kočnerom
Politická strana Maďarské fórum vyzýva Bugára, aby vysvetlil spojenie s Marianom Kočnerom a prečo Most-Híd konal v súlade s jeho záujmami. „Z dnes zverejnených dešifrovaných správ Mariana K. vyplýva, že Béla Bugár ako aj strana Most-Híd konali podľa požiadaviek človeka, ktorý je podozrivý z objednávky vraždy Kuciaka a jeho priateľky. Konali tak, aby chránili systém demontovaného právneho štátu a chránili ľudí v pozadí. Takéto konanie nebolo a nikdy nebude v záujme občanov," píše strana vo svojom stanovisku.
Danko: Politici to nemajú posudzovať
Autenticitu údajnej komunikácie medzi obvineným Marianom Kočnerom a niektorými politikmi nemajú posudzovať politici. Myslí si to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, ktorý sa v tejto veci spolieha na orgány činné v trestnom konaní.
„Nebudem sa čiastkovo vyjadrovať, kto komu písal. Musí byť posúdená autenticita a nemyslím si, že je to záležitosť politikov. Spolieham sa na orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol Danko. Kto si zaslúži trest, má ho podľa neho dostať. „A potom môžeme vyvodzovať spoločenské zodpovednosti,“ doplnil šéf parlamentu.
Matovič: Bugár nemá právo zostať v politike
Béla Bugár je Robert Fico, len v maďarskej verzii. Človek schopný pre vlastný prospech urobiť čokoľvek. Uvádza to na Facebooku líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v reakcii na medializované informácie o stretnutí Bugára s Marianom K. na Maldivách. „Človek, ktorý nemá absolútne žiadne právo zostať naďalej v politike a kázať o morálke. Človek, ktorý by mal byť rovnako vyšetrovaný ako jeho diskusný partner v exotike," napísal Matovič na adresu Bugára.
Matovič ďalej uviedol, že Bugárovi neveril „neuveriteľnú náhodu", že sa stretol akurát s objednávateľom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Že to bolo akurát na druhej strane sveta, že to bolo akurát na jednom zo stoviek Maldivských ostrovov, že to bolo akurát v jednom z tisíciek maldivských hotelov, že to bolo akurát týždeň po vražde, že to bolo akurát s človekom, ktorému najviac záležalo na tom, aby mafia mohla vládnuť ďalej," dodal Matovič.
Ak sa potvrdí pravosť prepisu Kočnerovej komunikácie, tak podľa hnutia Sme rodina je to len ďalší dôkaz o tom, kde všade má chápadlá štátna mafia. Reagovali tak pre agentúru SITA z tlačového oddelenia hnutia Borisa Kollára.
Bugár je priamym účastníkom zahladzovania škôd smeráckej vlády, tvrdí Sulík
Predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár je priamym účastníkom zahladzovania škôd smeráckej vlády po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Myslí si to líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, ktorý to uviedol na Facebooku. „Zatiaľ čo celé Slovensko smútilo a protestovalo, Béla Bugár sa v exotike dohadoval s Kočnerom, ako oblafnúť občanov a nevyhovieť ich volaniu. Béla, hnus!“ napísal Sulík.
Kiska: Nie sme právnym štátom
Slovensko nie je určite právnym štátom a nemôže ním byť v situácii, keď tí, ktorí by mali stáť pred súdom, vykonávali korupciu, podvody a bezstarostne sa usmievali. Druhí ľudia, ktorí boli pre politickú moc nepríjemní, boli diskreditovaní a boli voči nim vznášané obvinenia. Na margo zverejnenej komunikácie vyhlásil líder vznikajúcej strany Za ľudí a bývalý prezident SR Andrej Kiska.
„To, aký prívlastok dáme nášmu štátu, nechám na občanov,“ povedal Kiska. Upozornil, že Marian Kočner mal cez svoje spojky ovplyvňovať políciu a priamo komunikoval s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a bývalým premiérom a súčasným predsedom Smeru Robertom Ficom. „Takto bola naša krajina riadená,“ tvrdí Kiska.
Predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová povedala, že minulý týždeň podala podnety na policajnú inšpekciu s vážnymi podozreniami na prepojenie organizovaných skupín na štátne bezpečnostné zložky. „Táto situácia vážne podkopáva základy štátu a bezpečnosť občanov. Keď sme mali kauzu Gorila, tak to bolo najmä o kšeftoch. Táto situácia je zásadne iná, pretože sa tu nejedná len o kšefty, ale o ovplyvňovanie polície, súdov, politikov a táto situácia stála dvoch mladých ľudí život,“ skonštatovala.