Kaliňák vypovedal ako svedok v kauze údajného únosu Vietnamca

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák vypovedal dnes na policajnej inšpekcii v kauze údajného únosu vietnamského občana. "Iba som zopakoval svoju výpoveď," povedal s tým, že v prípade má postavenie svedka. Exminister vnútra od začiatku prepuknutia kauzy tvrdí, že Slovensko s celou záležitosťou nemá nič spoločné.

16.08.2019 13:30 , aktualizované: 16:41
Robert Kaliňák Foto: ,
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
debata (13)

Vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR ešte minulú jeseň vydal uznesenie, ktorým odmietol trestné oznámenie v prípade, v rámci ktorého mohol byť vládny špeciál použitý na únos vietnamského občana do zahraničia.

„Rozhodol tak, keďže nebol dôvod na začatie trestného stíhania a na iný postup. Jeho rozhodnutie potvrdil aj dozorujúci prokurátor, ktorý zamietol sťažnosť oznamovateľky v tejto veci,“ uviedol vtedy tlačový odbor rezortu vnútra.

Vyšetrovateľ podľa rezortu vo veci vypočul okrem oznamovateľky 23 osôb, vyžiadal si správy od 15 inštitúcií, napríklad oddelenia hraničnej kontroly Ružinov – letisko, letiska M. R. Štefánika, Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva a ďalších. Rezort vnútra doplnil, že prípadné obmedzovanie osobnej slobody vietnamského občana jeho krajanmi naďalej vyšetrujú a vo veci je začaté trestné stíhanie.

Vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha podľa informácií nemeckých médií v lete 2017 pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Hodinu na zákaze zastavenia

Kým Robert Kaliňák vypovedal v kauze údajného únosu vietnamského občana, jeho auto stálo viac ako hodinu na zákaze zastavenia. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

Na otázku, či o tom vie, odpovedal záporne. Vraj žiadnu značku nevidel. Po upozornení, že značka zákaz zastavenia tam je, si chybu uznal. „Neostáva vám nič iné, ako ma udať na políciu a ja potom zaplatím pokutu," dodal s úsmevom Kaliňák. V sadzobníku sa píše, že za takýto priestupok môžu policajti udeliť pokuta aj 50 eur.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #kauza únosu Vietnamca