Matovič chce hlavu Pellegriniho. Fico: Opozíciu tvoria podvodníci, narkoman a privatizačné dieťa

Premiér Peter Pellegrini (Smer) bude čeliť odvolávaniu v parlamente. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v piatok potvrdil, že má dostatok podpisov poslancov na iniciovanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej chce premiérovi vysloviť nedôveru. Pellegrinimu chce opozícia vysloviť nedôveru, pretože neodvolal Moniku Jankovskú z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.

30.08.2019 14:30 , aktualizované: 16:20
Vláda, rokovanie, 96. schôdza, Peter Pellegrini Foto:
Predseda vlády SR Peter Pellegrini.
debata (187)

„Podozrenie voči Monike Jankovskej je obrovské a v takejto situácii v demokratických krajinách automaticky politik alebo politický nominant odstupuje, kým sa nepreukáže opak, kým sa neukáže, že je čistý. Peter Pellegrini však záhadne zrazu začal obhajovať pobyt Moniky Jankovskej na ministerstve spravodlivosti,“ povedal Matovič na piatkovej tlačovej konferencii.

Mimoriadna schôdza NR SR sa má podľa rokovacieho poriadku konať do siedmich dní od podania návrhu. Riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník uviedol, že presný termín schôdze zatiaľ nie je stanovený. Zvolanie schôdze podporilo 32 opozičných poslancov z klubu OĽaNO, SaS, Sme rodina a niekoľko nezaradených zákonodarcov. OĽaNO premiéra na odvolanie Jankovskej vyzývalo, organizovalo aj protest pred sídlom ministerstva spravodlivosti.

„Peter Pellegrini je mimoriadne slabým premiérom. Premiér, ktorý sa vždy akoby naoko pokúsil postaviť svojmu šéfovi, aby vzápätí ukázal, kto je jeho pánom. A tým je v skutočnosti Robert Fico,“ vyhlásila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. „Ak premiér nedokáže zabezpečiť spravodlivosť, takého premiéra občania nepotrebujú, taký premiér našej spoločnosti len a len škodí,“ doplnila.

Premiér opakovane vyhlásil, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby navrhol jej odvolanie. Podľa vlastných slov chce konať až po tom, čo bude mať v rukách relevantné informácie.

Premiér hovorí o snahe Matoviča prekryť zlyhania

Pellegrini vníma iniciatívy Matoviča ako snahu prekryť jeho zlyhania z minulosti, keď sa stretával s Kočnerom, uviedla premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Spôsob, akým sa Matovič snaží prekryť to, že sa stretával s Marianom Kočnerom, odporuje podľa premiéra slušným mravom. „Zároveň ide o zúfalú snahu udržať si politické postavenie v pravici, ktorá s ním zjavne už nepočíta,“ doplnila premiérova hovorkyňa.

Fico: Smer bude premiéra a vládu brániť všetkými dostupnými prostriedkami

Návrh na odvolanie premiéra Petra Pellegriniho zo strany opozície považuje predseda Smeru Robert Fico za neopodstatnený, účelový a smiešny. Informoval o tom hovorca strany Ján Mažgút. Vládu bude Smer podľa Ficových slov brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

„Podanie návrhu na odvolanie funkčnej vlády pár mesiacov pred koncom volebného obdobia sa nedá nazvať nijako inak, len ako pokus za každú cenu liať špinu a bez dôkazov obviňovať,“ uviedol v reakcii Fico.

Podľa jeho slov nejde opozícii o vytvorenie alternatívy či o novú víziu, ale o nenávisť. Dodal, že poslanecký klub Smeru bude premiéra a koaličnú vládu brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

„Poslanecký klub strany SMER – SD bude predsedu vlády a celú koaličnú vládu pred opozíciou, ktorú reprezentujú uznaní daňoví podvodníci ako A. Kiska a I. Matovič, narkoman a podozriví z obchodovania s drogami ako B. Kollár a M. Truban, pozemkový špekulant R. Sulík, či privatizačné dieťa a vymetač politických strán M. Beblavý, brániť všetkými dostupnými prostriedkami a návrh na vyslovenie nedôvery považuje za absolútne neopodstatnený, účelový a predovšetkým smiešny,“ reagoval Fico na sociálnej sieti.

NAKA zaistila mobily

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala minulý týždeň u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať prostredníctvom telefónu s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Jankovská komunikáciu s Kočnerom poprela a tvrdí, že sa s ním nestretla. Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej je zotrvanie Jankovskej vo funkcii neobhájiteľné.

Minister spravodlivosti Gábor Gál po potvrdení väzieb na Mariana Kočnera podá návrh na odvolanie Jankovskej. V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál demisiu.

187 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Marian Kočner #Igor Matovič #Monika Jankovská #Peter Pellegrini