Fico môže pre kauzu Gorila pokojne spávať. Báť by sa mali iní, mieni Pellegrini

Ak je kauza Gorila pravdivá, šéf Smeru Robert Fico môže z ľudí, ktorí sa v nej spomínajú, spávať najpokojnejšie. V piatok to po rokovaní vlády skonštatoval premiér a podpredseda Smeru Peter Pellegrini. Viackrát poukázal, že ide o kauzu vlády Mikuláša Dzurindu. Je za to, aby sa všetko vyšetrilo.

27.09.2019 10:34 , aktualizované: 16:10
debata (110)

Pellegrini povedal aj to, že ak by sa potvrdila pravosť Gorily, mal by aj Miroslav Beblavý odísť z politického života, pretože bol v tom čase súčasťou vlády. „Ukazuje sa, že namiesto zmeny prináša Pellegrini do vedenia volebnej kampane len zatĺkanie hriechov pána Fica a útoky na novú opozíciu,“ reagoval Beblavý.

VIDEO Pellegrini: Autentická Gorila? Uvidíme, čo teraz bude robiť Mikloš

Video

„Myslím si, že Robert Fico môže naozaj pokojne spať, pretože ísť niekde do bytu, vypiť kolu a niečo rozprávať, ak je to pravda, to je to najmenej, čo je v Gorile,“ vyhlásil premiér s tým, že prepis hovoril o návšteve Fica v byte, „kde asi obsah nie je o žiadnej aktivite“.

Pellegrini pripomenul, že kauza sa týkala Dzurindovej vlády. „Viem, že v Gorile je veľmi veľa popísaného o tom, ako sa uplácalo pri privatizácii štátneho majetku,“ povedal Pellegrini s tým, že sa teší, ako sa ráno zobudili ľudia, ako Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Jirko Malchárek či Anna Bubeníková.

„Pozrite si tú Gorilu znovu, lebo doteraz niekto pri Gorile stále spomína len Roberta Fica. Dočítate sa tam veci o SDKÚ a všetkých tých privatizéroch, a o tom ako tam šušťali ‚počítačky‘ peňazí. Ak je toto pravda, ďalšia vlna ľudí musí odísť z verejného života a hanbiť sa, ospravedlniť sa a mnohí možno aj pôjdu do basy,“ reagoval.

Na otázku, či by nemal z verejného života odísť Fico, keďže sa mal v byte rozprávať so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom, Pellegrini reagoval, že s Haščákom sa tiež rozprával. „Na 25. výročí osláv podniku Závody Slovenského národného povstania, kde som s ním sedel, pretože Penta je spoluakcionár. (…) Mám odísť zo slovenského politického života, lebo som sa s ním rozprával? Nemyslím si,“ reagoval.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) označil účasť Fica v Gorile za špekuláciu. „Ja to považujem hlavne za kauzu SDKÚ, to sa prejavilo aj vo voľbách potom,“ skonštatoval po rokovaní vlády.

Beblavý: Vyjadrenie Pellegriniho je nehodné predsedu vlády

Vyjadrenie premiéra Pellegriniho v súvislosti s kauzou Gorila je nehodné predsedu vlády. Na sociálnej sieti to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Spolu-OD Miroslav Beblavý.

Pellegrini po rokovaní vlády v piatok povedal, že ak by sa potvrdila pravosť Gorily, mal by Beblavý odísť z politického života, pretože bol v tom čase súčasťou vlády.

„Ukazuje sa, že namiesto zmeny prináša Pellegrini do vedenia volebnej kampane len zatĺkanie hriechov pána Fica a útoky na novú opozíciu,“ napísal Beblavý a doplnil, že na rozdiel od predsedu Smeru Roberta Fica a jeho straníckych podriadených, s Pentou, obvineným Marianom Kočnerom ani inými oligarchickými skupinami kšefty nerobil.

Sulík trvá na tom, aby boli účastníci kauzy postavení pred súd

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík trvá na tom, aby mohol vyšetrovací tím kauzy Gorila naďalej slobodne pracovať a aby boli účastníci kauzy postavení pred súd. Sulík uviedol, že ukončenie kauzy a jej dohra na súde je to, čo „naša spoločnosť k svojej očiste skutočne potrebuje“.

Nahrávka Gorily je autentická

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica povedal, že nahrávka, ktorú polícia našla v decembri 2018 v dome Mariana Kočnera, je pravá a vyšetrovanie musí pokračovať. Výsledok je maximálna možná zhoda s hlasmi, ktoré dali policajti preveriť. Nahrávka je dlhá možno aj desiatky hodín a obsahuje ešte viac informácií, než bolo vo zverejnenom spise z roku 2011.

110 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Miroslav Beblavý #kauza Gorila #Peter Pellegrini