Na Ústavnom súde SR je už viac ako 1 400 nevybavených podaní

27.09.2019 12:39

Na Ústavnom súde SR je k 26. septembru 1 426 nevybavených podaní, z toho o 31 podaniach je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu. Od februára tohto roku ide o nárast o takmer 750 podaní. Informovala o tom riaditeľka Tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súd SR Martina Ferencová.

„Celá činnosť ústavného súdu je poznačená neúčasťou šiestich sudcov, to znamená, že plénum ústavného súdu nepracuje v plnom zložení a zo štyroch senátov pracujú len dva. Tým pádom nám výrazne narastá počet nevybavených vecí, takže dúfam, že po tom ako Národná rada SR zvolila zostávajúcich kandidátov na sudcov ústavného súdu, vymenuje prezidentka Zuzana Čaputová zostávajúci počet, teda šesť sudcov, a plénum bude plne funkčne, a budeme sa môcť naplno venovať rozhodovacej činnosti,“ uviedol na dnešnom Dni otvorených dverí na Ústavnom súde SR jeho predseda Ivan Fiačan.

Od začiatku tohto roka je priemerná dĺžka jedného konania viac ako sedem mesiacov. V období, keď na ústavnom súde rozhodovali iba štyria sudcovia z trinástich, sa priemerná dĺžka jedného konania približovala až k deviatim mesiacom. „Potrvá minimálne dva roky, pokiaľ sa dostaneme z deficitu, ktorý nastal nezvolením a nevymenovaním potrebného počtu sudcov,“ uviedol Fiačan.

Ústavný súd SR pripravuje aj zmeny v rokovacom a spravovacom poriadku. „Ústavný súd pripravuje nový rokovací a spravovací poriadok, kde by sa okrem predsedu, podpredsedu a hovorcu vyjadroval aj predseda senátu alebo ním poverená osoba,“ dodal Fiačan.

Na dnešnom Dni otvorených dverí sa predseda ústavného súdu Ivan Fiačan stretol s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislavom Mikom. Taktiež privítal návštevníkov v hlavnej pojednávacej miestnosti a odovzdal ceny pre víťazov literárnych a výtvarných súťaží.

#Ústavny súd
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku