Matovič predstavil novú vládu

Predseda OĽaNO a budúci premiér Igor Matovič predstavil v utorok zloženie svojej vlády. Nový kabinet vymenuje prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu. Hlava štátu už oznámila, že akceptuje všetky navrhnuté mená.

18.03.2020 10:00 , aktualizované: 16:14
debata (1201)
VIDEO: Predstavenie mien ministrov novej vládnej štvorkoalície.
Video
ZLOŽENIE NOVEJ VLÁDY
OĽaNO
premiér Igor Matovič
minister obrany Jaroslav Naď
minister vnútra Roman Mikulec
minister zdravotníctva Marek Krajčí
ministerka kultúry Natália Milanová
minister životného prostredia Ján Budaj
minister financií Eduard Heger
minister pôdohospodárstva Ján Mičovský
Sme rodina
minister dopravy Andrej Doležal
minister sociálnych vecí Milan Krajniak
vicepremiér pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý
SaS
vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík
minister školstva Branislav Gröhling
minister zahraničných vecí Ivan Korčok
Za ľudí
vicepremiérka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová
ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Prekvapením minister vnútra

Víťaz volieb OĽaNO okrem premiérskeho postu pre Matoviča získa sedem ministerstiev. Ministrom financií bude Eduard Heger, ministrom vnútra Roman Mikulec, ministrom zdravotníctva Marek Krajčí, ministrom obrany Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva povedie Ján Mičovský, ministerstvo životného prostredia Ján Budaj a ministerkou kultúry sa stane Natália Milanová.

Rozhodnutie nevymenovať Gábora Grendela na post ministra vnútra Matovič vysvetľoval i celkovou situáciou v súvislosti s epidémiou koronavírusu. OĽaNO sa rozhodlo nominovať Romana Mikulca za ministra vnútra aj preto, že nepôsobil v rezorte vnútra. Dezignovaný premiér Matovič tvrdí, že je dobré, aby rezort prišiel upratať človek, ktorý v ňom nepracoval. Vyzdvihol Mikulcovu skúsenosť s vedením ľudí. Lukáš Kyselica bude Mikulcovi podľa Matoviča maximálne nápomocný. Matovič si ho vie predstaviť na poste štátneho tajomníka ministerstva, ktorý by riešil hĺbkovú reformu Policajného zboru (PZ).

„Na post ministra vnútra nasadzujeme plukovníka, vojaka, ktorý si svoju hodnosť zaslúžil tak, že preukázal svoje manažérske schopnosti a schopnosť viesť,“ povedal Matovič s tým, že potrebujú rozhodného človeka, ktorý dokáže „zaveliť“. Dodal tiež, že prioritami jeho vlády je nulová tolerancia korupcie.

Výmena policajného prezidenta aj generálneho prokurátora

Líder OĽaNO zároveň nepriamo potvrdil, že budúca vládna koalícia by mohla vymeniť súčasného policajného prezidenta Milana Lučanského. Nepovedal, kto by ho mal nahradiť. Budúci premiér hovoril aj o voľbe generálneho prokurátora. Povedal, že Daniel Lipšic podľa súčasného zákona nemôže ísť na tento post. Nepovedal, kto by mal nahradiť dosluhujúceho Jaromíra Čižnára. Žiadna koaličná strana nemá podľa Matoviča konkrétneho kandidáta na post generálneho ani špeciálneho prokurátora, ktorého by chcela „pretláčať“. „Budeme sa snažiť postaviť na post generálneho prokurátora po dlhej dobe človeka, ktorý bude vzbudzovať naozaj rešpekt a bude zabezpečovať spravodlivosť,“ priblížil Matovič.

Dodal tiež, že riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) nominuje on sám. Koho navrhne, na stredajšej tlačovej konferencii nepovedal.

Krížová kontrola?

Matovič povedal, že na ministerstvách a pri úradníkoch budú ich činnosť kontrolovať orgány činné v trestnom konaní a iné nástroje, ktoré si stanovia. Krížovú kontrolu na ministerstvách podľa neho nepotrebujú, koaličné strany sa napokon dohodli na tom, že to bude na dobrovoľnom rozhodnutí každej strany, keďže niektoré strany podľa neho chceli nominovať svojich odborníkov aj ako štátnych tajomníkov.

Kollár v tejto súvislosti uviedol, že Sme rodina bolo proti krížovej kontrole, no napokon sa rozhodla pre svoje rezorty nominovať štátnych tajomníkov z iných strán. Na ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny budú štátnymi tajomníkmi Jozef Mihál, ktorý aktuálne pôsobí v SaS, a Soňa Gaborčáková, ktorá do parlamentu kandidovala za KDH. Takisto na ministerstvo dopravy podľa Kollára nominujú za štátneho tajomníka odborníka z OĽaNO, ktoré meno nekonkretizoval. „Nejdeme obsadzovať ministerstvá ako korisť,“ podotkol Kollár.

Hnutie Sme rodina získa tri rezorty. Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny bude Milan Krajniak, ministrom dopravy a výstavby Andrej Doležal a podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie bude Štefan Holý. Predseda hnutia Boris Kollár je nominantom na predsedu Národnej rady SR.

Prezidentka vymenuje novú vládu v sobotu

Prezidentka Zuzana Čaputová prijme demisiu vlády Petra Pellegriniho (Smer) v piatok po ustanovujúcej schôdzi Národnej rady NR SR. Demisiu za celú dosluhujúcu vládu podá Pellegrini. Novú vládu pod vedením lídra OĽaNO Igora Matoviča vymenuje prezidentka v sobotu o 13.00 h. Oba akty budú v súvislosti so šírením nového koronavírusu podliehať bezpečnostným opatreniam. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Čas ústavného aktu sa nedá spresniť vopred, bude závisieť od priebehu schôdze NR SR a spresníme ho počas piatka,“ priblížil hovorca hlavy štátu v súvislosti s piatkovou demisiou vlády.

Hovorca zdôraznil, že v priestoroch paláca nie je plánovaný žiadny mediálny vstup okrem fototermínu po vymenovaní vlády na zadnom nádvorí. Dodal, že si uvedomujú záujem médií informovať verejnosť, poukázal však na aktuálnu situáciu.

Korčok pôjde do karantény

Tri ministerstvá bude riadiť SaS. Ministrom školstva bude Branislav Gröhling, ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí bude Ivan Korčok a ministrom hospodárstva predseda SaS Richard Sulík, ktorý bude zároveň prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku.

Ivan Korčok bude musieť ísť pred nástupom do čela ministerstva zahraničných vecí do karantény, keďže sa vráti z USA. Pre jeho nomináciu sa rozhodla SaS preto, že je to diplomatická špička, a to Slovensko, ktoré je v ťažkých časoch, potrebuje. Korčok má úzko spolupracovať s Martinom Klusom z SaS, ktorý má byť jeho štátnym tajomníkom, priblížil počas brífingu líder SaS Richard Sulík.

Strana Za ľudí získa dva rezorty, ministerkou spravodlivosti bude Mária Kolíková a podpredsedníčkou vlády a ministerkou pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová. Pod tento rezort sa podľa Matoviča postupne presunie celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, má to byť transformácia súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Koronavírus prioritou novej vlády

Matovič ešte v pondelok deklaroval, že jediným záujmom novej vlády je postarať sa o situáciu s koronavírusom. Nechcú preto hneď po nástupe robiť personálne zmeny na úradoch, podľa jeho slov sú pripravení s pracovníkmi spolupracovať a požiadať ich o súčinnosť.

„Ideme do toho s plnou zodpovednosťou a vedomím, že nemôžeme zlyhať,“ vyhlásil pred novinármi Matovič. Remišová uviedla, že prioritami jej strany bude očista justície a takisto eurofondov, v týchto oblastiach podľa nej vládne korupcia.

Kollár vymenoval tri priority svojej strany, a to výstavbu nájomných bytov, zrušenie doplatkov za lieky a uplatnenie a spustenie exekučnej amnestie. V rezorte hospodárstva sa chce Sulík prednostne venovať príprave niekoľkých desiatok opatrení na okamžité zmiernenie ekonomických dosahov krízy spojenej s novým koronavírusom. Sulík chce tiež zlepšovať podnikateľské prostredie, ako aj pripraviť opatrenia na podporu vyššej výstavby bytov, špeciálne nájomných bytov. Matovič zároveň uviedol, že koaličnú zmluvu by mali podpísať v najbližších dňoch.

Od budúceho pondelka bude podľa Matoviča zasadať permanentný krízový štáb, ktorý sa bude zaoberať riešením situácie s koronavírusom. Podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová doplnila, že snahou novej vlády bude zvládnuť krízu s epidémiou koronavírusu do dvoch mesiacov.

Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini pred dnešným rokovaním vlády oznámil ďalších 8 prípadov nákazy koronavírusom, na Slovensku tak oficiálne evidujú 105 prípadov tejto nákazy.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #štvorkoalícia #nová vláda