Ag testy opäť dodá firma Matovičovho známeho z Trnavy. Sulíkov favorit odstúpil

Štát podpísal zmluvu na dodávku antigénových testov s trnavskou firmou Eurolab Lambda, ktorá už predtým dodala 10 miliónov testov.

, 29.12.2020 21:40, aktualizované: 31.12.2020 11:20
Covid test, SD Biosensor, Covid - 19 AG antigén... Foto: ,
Antigénový test firmy SD Biosensor.
debata (198)

Väčšinovým majiteľom spoločnosti Eurolab Lambda je Peter Krajčovič, ktorý je zároveň spoluvlastníkom školy, kam chodia dcéry Igora Matoviča. Je to tá istá škola, ktorú Matovič priamo oslovil ako prvú pri pilotnom otváraní škôl s tým, že je férové uprednostniť školu, kam chodia jeho dcéry, lebo ich nemôže diskriminovať. A neprajníkom, ktorí ho vtedy kritizovali za papalášizmus, ukázal vo videu figu borovú.

Už pri prvom nákupe na jeseň, keď firma Eurolab dostala vzhľadom na jej predošlé tržby mimoriadne vysokú zakázku na dodávku testov za viac ako 43 miliónov eur, sa objavovali kritické názory, že ide o klientelizmus. Opozičné strany nákup spochybňovali – jeho cenu, spôsob, akým firma zakázku dostala aj to, že v súťaži ani nemala byť vzhľadom na dlžoby voči štátu (viac v článku Desiatky miliónov za testy idú do Trnavy. Firma vzbudzuje otázniky).

Vláda poverila nákupom testov ministerstvo hospodárstva Richarda Sulíka a tento nákup a spôsob jeho prevedenia vyvolal roztržku medzi Sulíkom a Matovičom, v ktorom si obe strany vymieňali invektívy, kto čo zanedbal. Sulík nakoniec verejné obstrávanie zrušil, pretože vyhlásil požiadavky ministerstva zdravotníctva za nerealizovateľné a nahradil ho priamym rokovacím konaním (viac v článku Sulík zrušil nákup testov, nikto nevyhovel. Štát nakúpi priamo).

Podľa mimovládnej organizácie Transparency International, „po skombinovaní kritérií kvality testov, ceny, jednoduchosti použitia a schopnosti dodať tovar čo najrýchlejšie ostali v hre len kórejské testy od SD Biosensor, ktoré odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia“.

Testy od SD Biosensor ponúkali podľa nej len dve firmy – Roche a Eurolab Lambda (neskôr mimovládka upresnila v ďalšom statuse, že išlo o inú firmu). Štát vybral lacnejšiu ponuku, tá však zo súťaže odstúpila a tak zostala v hre drahšia ponuka od trnavskej firmy.

Transparency International tento nákup obhajuje, aj keď tvrdí, že priamy nákup ich neteší: „Dnešné pridelenie zákazky na 2,6 miliónov testov firme Eurolab Lambda považujeme vzhľadom na okolnosti za správne,“ uviedla mimovládka na sociálnej sieti.

Cena testov bude vyššia ako keď sa nakupovali na jeseň. Dôvodom má byť okrem iného vyšší záujem o tieto testy vo svete, čo malo viesť k nárastu ceny. Testy firma nedodá naraz. Zmluva na dodávku prvých testov už bola zverejnená, ide o 2 milióny 600 tisíc testov za 4,50 bez DPH (4,95 s DPH). Celková výška zakázky tejto prvej dodávky je 11 700 000 bez DPH (12 870 000 s DPH). Na Slovensko by mali prísť do 7. januára 2021.

198 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #plošné testovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy