Radičová v Ide o pravdu: Matovič ako osvietený vládca? Zlomil dôveru ľudí

, 08.02.2021 20:00

Bývalá premiérka Iveta Radičová vyzvala koalíciu, aby prestala hazardovať s dôverou občanov. „Už nebudú tolerovať vládnutie v štýle víťaz berie všetko,“ povedala v relácii Ide o pravdu. Vláda a politici musia podľa nej skončiť spory a inak komunikovať. „Premiér nech prestane karhať ľudí, inak nepochopil svoju úlohu,“ dodala Radičová.

VIDEO: Pozrite si debatu Márie Hlucháňovej a Ivety Radičovej v relácii Ide o pravdu.

Koaličné strany robia zásadný omyl, keď demokraciu vnímajú len cez výsledky parlamentných volieb. „Kto to takto chápe, tak neporozumel princípom demokracie a môže o svoju pozíciu prísť,“ povedala v relácii Ide o pravdu expremiérka Iveta Radičová, dekanka fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy.

Zdôraznila, že demokraciu v štáte vytvárajú politické strany predovšetkým politickou kultúrou, funkčným štátom a diskusiou s verejnosťou počas celého volebného obdobia. Radičová kritizovala vládu Igora Matoviča (OĽaNO) za podceňovanie prieskumov verejnej mienky, ktoré každému „rozumnému vládcovi ukazujú trendy v spoločnosti.“ Politikov požiadala, aby prestali veriť „bublinám“ na sociálnych sieťach.

Expremiérka za kľúčovú podmienku pre úspešnosť koalície označila dôveru verejnosti. Hovorila o štatistikách, podľa ktorých slovenská a česká vláda zaznamenali najväčší prepad dôvery v čase pandémie, a to o viac ako 30 percent.

„Vzťah medzi občanmi a vládou sa zlomil,“ dodala Radičová. Podľa nej to má za následok nerešpektovanie rozhodnutí politikov, čo komplikuje boj s pandémiou v krajine.

Bývalá politička a vysokoškolská profesorka v relácii Ide o pravdu neskrývala sklamanie z niektorých krokov vlády, ktoré podľa nej oslabujú protikorupčné predvolebné sľuby. Ako príklad uviedla chystané zmeny vo verejnom obstarávaní.

Na snahy vymeniť premiéra Matoviča alebo zosadiť jeho kabinet, argumentovala Radičová: „po voľbách tu nastal ostrý súboj s bývalou garnitúrou, ktorá stratila privilégiá, stratila svojich oligarchov, a skupiny, ktoré ju držali pri moci.“

Na otázku, či ich nahradili neskorumpovaní politici bez znakov papalášizmu, Radičová odpovedala: „mám signály, kde vyslovujem obavy.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Iveta Radičová #Ide o pravdu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku