Remišová: Rozpad koalície je reálny. Podľa Kolíkovej je situácia vážna

Koaličná strana Za ľudí diskutuje o situácii v koalícii, hovorí o reálnom riziku rozpadu vládnej koalície. Opisuje zlyhanie v manažmente pandémie a v očkovacej stratégii. Podľa šéfky strany a vicepremiérky Veroniky Remišovej musia prijať "zásadné rozhodnutie". V utorok večer sa má zísť predsedníctvo strany.

02.03.2021 13:04 , aktualizované: 15:05
Veronika Remišová Foto:
Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová
debata (222)

VIDEO: Nočné rokovania v centrálach strán. Koalícia v ohrození?

Video

„Som znechutená a sklamaná nielen ja, ale viacerí členovia našej strany. Na jednej strane vidíme obrovské zlyhania v manažmente pandémie a v očkovacej stratégii, ktorá odsúva starých a chorých, na druhej strane je reálne riziko rozpadu vládnej koalície a návrat Fica s Pellegrinim. O tomto diskutujeme v strane a musíme prijať zásadné rozhodnutie,“ skonštatovala Remišová v stanovisku strany.

VIDEO: Mária Kolíková o situácii v strane Za ľudí a Matovičovom Sputniku.

Video

Kolíková: Situácia je vážna

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková pripustila, že hrozí rozpad poslaneckého klubu strany. Označila to za vážnu situáciu. Potvrdila, že o situácii v koalícii a v strane má hovoriť predsedníctvo Za ľudí.

„Takáto situácia, ktorá sa vyskytne a čelí jej politická strana, že sa jej ako keby rozpadal poslanecký klub, je veľmi vážna a musíme sa s tým veľmi dobre vnútrostranícky vyrovnať,“ uviedla v utorok. „Týmto otázkam vnútorne čelíme,“ skonštatovala s tým, že vedenie strany čaká v utorok diskusia.

Odchod poslanca NR SR Tomáša Valáška z koalície a strany mrzí nielen Kolíkovú, ale aj Remišovú. „Mrzí ma o to viac, že práve strana Za ľudí vetovala ako jediná vo vláde nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V, a preto rozumiem jeho frustrácii a chápem, že už ho to nebaví. Bolo absolútne nevhodné a nedôstojné, ako vakcínu premiér Matovič nakúpil a vítal,“ uviedla Remišová.

Lepšieho človeka na zahraničnú politiku nepozná

Vicepremiérka zopakovala, že Za ľudí nemá problém s očkovaním Sputnikom V za rovnakých podmienok, ako majú ostatné vakcíny, ktoré prešli registráciou, sú preverené a bezpečné.

Kolíková skonštatovala, že nepozná „lepšieho človeka na tému zahraničnej politiky“ ako je Valášek. „Na druhej strane rozumiem jeho rozhodnutiu s ohľadom na to, ako vnímal nielen rozhodnutie o vakcíne Sputnik, ale aj spôsob, ako o tom boli informovaní členovia vlády a nakoniec aj on ako poslanec vládnej koalície,“ priblížila.

Valášek zdôvodnil svoj odchod okolnosťami nákupu vakcíny. Spolu s ďalším bývalým predstaviteľom strany, poslancom Miroslavom Kollárom chce fungovať v rámci parlamentnej opozície.

To, že v strane sa diskutuje o odchode z vládnej koalície, potvrdil aj Valášek. Strana by však podľa informácií TASR mala v koalícii zotrvať.

222 debata chyba
Viac na túto tému: #vládna koalícia #Veronika Remišová #Tomáš Valášek #Sputnik V #koaličná kríza pre Sputnik