Grécko sa otvára turistom z EÚ a Izraela, na Ukrajine po očkovaní zomrela vojačka

Do Grécka môžu začať jazdiť izraelskí turisti, ktorí majú takzvaný covidový pas. Rovnako chcú Gréci postupovať aj pri turistoch v EÚ.

, , , 24.03.2021 06:00, aktualizované: 22:18
debata (60)
Vývoj pozitívnych prípadov

Ako pribúdali pozitívne testovaní na Slovensku

pozitívnych za deň
celkový počet pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

22:18 Talianski inšpektori objavili v stredu 29 miliónov dávok vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca. Spoločnosť odmietla podozrenia, že tieto zásoby boli určené na vývoz do Británie, informovala agentúra AFP.

Objav, ku ktorému došlo v továrni v stredotalianskom meste Anagni, vyvolal obavy, že firma nie je v súvislosti so svojou výrobou transparentná. Niektoré médiá zároveň tvrdili, že týchto 29 miliónov dávok malo zrejme smerovať do Británie.

Podľa firmy AstraZeneca je 16 miliónov dávok určených pre EÚ, pričom ostatných 13 miliónov pre medzinárodnú iniciatívu COVAX zameranú na distribúciu vakcín do chudobnejších krajín.

22:00 Pendleri prichádzajúci do troch spolkových krajín na východe Rakúska – Viedne, Dolného Rakúska a Burgenlandu – sa budú musieť od 1. do 6. apríla preukázať negatívnym výsledkom testu na prítomnosť nového koronavírusu nie starším ako 72 hodín. Doteraz postačoval test starý maximálne týždeň. Z tohto dôvodu sa sprísnia kontroly najmä na hraniciach s Českom, Slovenskom a Maďarskom. Vyplýva to z nových karanténnych opatrení, ktoré v stredu prezentovali premiéri týchto spolkových krajín v prítomnosti rakúskeho ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera.

19:53 Maďarsko je od stredy po Českej republike druhou krajinou na svete v počte úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v prepočte na milión obyvateľov. Upozornil na to spravodajský portál valaszonline.hu odvolávajúci sa na aktuálne údaje servera Worldometers.info týkajúce sa úmrtnosti od vypuknutia pandémie v krajinách s najmenej miliónom obyvateľov.

Doteraz druhé Belgicko zaznamenalo za uplynulý deň 35, prvé Česko 88 a Maďarsko 249 úmrtí. Rekordný denný prírastok obetí covidu (252) hlásilo Maďarsko v utorok.

Valaszonline.hu podotkol, že v počte úmrtí na milión obyvateľov je síce Maďarsko na druhom mieste na svete, ale v počte infikovaných nie je ani medzi prvými 30 krajinami, čo znamená, že nakazených vírusom SARS-CoV-2 je zrejme omnoho viac.

19:52 Británia a Európska únia vedú rozhovory s cieľom vyriešiť vzájomné spory v súvislosti s dodávkami vakcín proti chorobe COVID-19, oznámili v stredu Londýn a Brusel v spoločnom vyhlásení. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vzhľadom na našu vzájomnú závislosť pracujeme na konkrétnych krokoch – v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte -, ktoré môžeme podniknúť s cieľom dosiahnuť obojstranne výhodné riešenie situácie a rozšíriť prístup k vakcínam pre všetkých našich občanov,“ uviedli obe strany vo vyhlásení.

Zverejnené bolo krátko po tom, ako britský premiér Boris Johnson v parlamente uviedol, že blokovanie vývozu vakcín zo strany EÚ môže mať dlhodobé nežiaduce následky.

19:22 Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) by mala do Česka doraziť ešte v apríli. V stredu to v Poslaneckej snemovni oznámil český minister zdravotníctva Jan Blatný, píše spravodajský portál Novinky.cz.

„Vakcína v apríli príde, len v menšom množstve. Pôjde o 30 až 40 tisíc dávok,“ vyhlásil Blatný. Celkovo by tak malo v apríli doraziť do Česka zhruba 1,5 milióna dávok vakcín proti novému koronavírusu.

Blatný tak vyvrátil slová premiéra Andreja Babiša, ktorý v utorok oznámil, že táto očkovacia látka v apríli do ČR nepríde. „Bohužiaľ, v apríli ju nedostaneme, nikde nebude, ani (vakcína od firmy) CureVac. Dostaneme Pfizer/BioNTech, Modernu, AstraZenecu. No tá znížila počet dodávok. Je to veľká neistota, ťažko sa to plánuje,“ povedal Babiš vo vysielaní rozhlasovej stanice Frekvence 1.

17:45 Nemecká vláda zvažuje zaviesť dočasný zákaz cestovania do niektorých obľúbených dovolenkových destinácií v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu. „To, či existuje možnosť dočasne zamedziť cestovaniu do obľúbených dovolenkových destinácií v zahraničí … teraz preverujú príslušné ministerstvá,“ informovala hovorkyňa spolkovej vlády Ulrike Demmerová.

Nemecká vláda začiatkom minulého týždňa vyzvala občanov, aby necestovali do zahraničia. Nemci totiž začali húfne rezervovať lety na Malorku po tom, ako spolkový kabinet tento španielsky ostrov vyradil zo zoznamu rizikových oblastí. Občania Nemecka môžu do tejto a iných oblastí v Španielsku, Portugalsku či Dánsku vycestovať bez absolvovania karantény alebo testu po návrate.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu oznámila, že plánované päťdňové sprísnenie pandemických opatrení počas Veľkej noci nakoniec platiť nebude. Podľa nej pôvodné rozhodnutie sprísniť epidemiologické opatrenia v období od 1. do 5. apríla prijala s krajinskými premiérmi s dobrým úmyslom, pretože tretia vlna pandémie sa musí zabrzdiť. Neskôr však priznala, že išlo o chybu, keďže takýto plán by nebolo možné pre krátkosť času realizovať. (afp, tasr)

17:05 Taliansky premiér Mario Draghi skritizoval rôzne záujmové skupiny za predbiehanie sa pri očkovaní proti koronavírusu pred ľuďmi staršími ako 80 rokov. Draghi sa v prejave v senáte vyjadril, že nie všetky regióny dodržiavajú nariadenia ministerstva zdravotníctva, ktoré dávajú prednosť starším a vyzval na jednotnosť v boji proti pandémii.

Talianske regióny majú značnú autonómiu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti svojim obyvateľom. Mnohé z nich určili kategórie pracovníkov alebo profesijných združení, ktoré majú prednosť pri prihlasovaní sa na očkovanie. Napríklad, v juhotalianskom regióne Molise sú prioritnou skupinou novinári. Na Sicílii majú prednosť zase právnici, a to bez ohľadu na to, či si ich práca vyžaduje prítomnosť v súdnych sieňach alebo pracujú sami v kanceláriách.

odkaz Naučme deti rozlišovať fakty od dezinformácií Foto: Pravda
Hrdinovia klímy Naučme deti rozlišovať fakty od dezinformácií

Starší ľudia a ich deti sa často sťažujú, niektorí dokonca telefonujú do rozhlasových relácií, že osemdesiatnici a deväťdesiatnici sa nemôžu zaočkovať, zatiaľ čo napríklad univerzitní profesori áno. Mnohé takéto sťažnosti pochádzajú z Lombardska, ktoré zaznamenalo najviac úmrtí počas epidémie v Taliansku, či Toskánska.

Draghi, naopak, vyjadril spokojnosť s očkovaním v opatrovateľských domovoch, kde podľa jeho slov dostalo prinajmenšom jednu dávku vakcíny 86 % obyvateľov.

Predseda talianskej vlády tiež uviedol, že krajina plánuje otvoriť materské a základné školy, dokonca aj v regiónoch s najprísnejšími pandemickými obmedzeniami. Stať by sa tak mohlo zrejme už po Veľkej noci. „Pozorne sledujeme dáta o nákaze, ale ak to epidemická situácia dovolí, začneme najskôr znovu otvárať školy," vysvetlil. (sita, ap)

16:30 Belgicko opätovne zavádza prísny lockdown v reakcii na znepokojujúci rast počtu nových prípadov covidu. Belgický premiér Alexander De Croo uviedol, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz identifikovali vo Veľkej Británii, si na zdravotnom stave obyvateľstva krajiny vyberá vysokú daň. Počet potvrdených prípadov infekcií totiž za posledný týždeň stúpol o 40 percent a počet hospitalizácií sa po dlhom stabilnom období zvýšil o 28 percent.

„Je ťažké prijať takéto rozhodnutie," povedal premiér po núdzovom rokovaní s regionálnymi lídrami. „Som však presvedčený, že zlomíme túto tretiu vlnu," dodal. Na základe nových vládnych príkazov školy a univerzity od pondelka prerušia prezenčné štúdium, ale materské školy zostanú otvorené. Normálne vyučovanie na školách by sa malo podľa vlády obnoviť 19. apríla po veľkonočných prázdninách.

Podľa nových pravidiel, ktoré začnú platiť od stredy večera, môžu zostať otvorené aj obchody s inými ako základnými tovarmi, ale zákazníci si budú musieť vopred rezervovať návštevu, aby ich dovnútra pustili. Kaderníctva a kozmetické salóny musia opäť zatvoriť prevádzky na štyri týždne, a to do 25. apríla. (sita, ap)

15:44 Európska komisia (EK) prijala v stredu opatrenie na urýchlenie povoľovania modifikovaných vakcín proti covidu. Podľa EK má tento krok zaistiť väčší počet vakcín pre obyvateľov EÚ a zabezpečiť včasnú reakciu na nové mutácie vírusu.

Nové zmeny právnych predpisov EÚ umožnia, aby sa farmaceutické spoločnosti mohli sústrediť na rýchle zhromaždenie potrebných údajov. Európska lieková agentúra (EMA) bude zase môcť certifikovať modifikované vakcíny aj po predložení menšieho množstva dodatočných dát.

„Prichádzame s návrhom bezodkladných a flexibilných riešení zrýchleného schvaľovania bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a účinnosť vakcín,“ uviedla v správe pre médiá eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová. Nové opatrenia vstúpia do účinnosti až po posúdení a schválení Európskym parlamentom a Radou EÚ, teda ministrami členských krajín. (tasr)

14:52 Zadanie chybných údajov pri rezervácii termínu na testovanie alebo očkovanie je najčastejším problémom, s ktorým sa ľudia obracajú na linku Call Centra Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI). Chybné údaje si záujemca však môže opraviť aj sám. Na sociálnej sieti to pripomenulo NCZI.

„Prosíme všetkých záujemcov o testovanie alebo očkovanie, aby si pri zadaní osobných údajov tieto údaje pred odoslaním dôkladne skontrolovali,“ vyzvalo NCZI. Chybne zadané informácie si môže záujemca opraviť sám na webovej stránke. NCZI dodalo, že na tej istej webovej stránke je tiež možné si svojpomocne zrušiť termín na antigénové testovanie a termín plánovaného prvého očkovania.

14:40 Na pomoc pri ošetrovaní pacientov s covidom v maďarských nemocniciach sa prihlásilo už 500 dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním či študentov zdravotných odborov. Informoval o tom v stredu agentúru MTI zástupca šéfa Celoštátneho riaditeľstva nemocníc (OKF) Péter Takács.

Podľa jeho slov výzvu na pomoc nemocniciam zverejnili v pondelok. Na podobnú žiadosť reagovalo v čase druhej vlny koronavírusovej pandémie na jeseň celkom vyše tisíc dobrovoľníkov, teraz ich bude zrejme podstatne viac. Popri lekároch sa hlásia lekárnici i ošetrovatelia. Takács dodal, že najmä na severe Maďarska, v Rábsko-mošonsko-šopronskej, Komárňansko-ostrihomskej, Sabolčsko-satmársko-berežskej a Novohradskej župe začali reorganizovať pracovnú silu v zdravotníctve, pretože sú tam najviac preplnené nemocnice.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7 587 nakazených, čím celkový počet potvrdených infikovaných stúpol na 593 710. V sú­vislosti s ochorením zomrelo 249 ľudí, obetí covidu je tak už 18 952. (mti, tasr)

14:03 Zásady reciprocity a proporcionality sú nové kritériá, ktoré sa majú brať do úvahy pri povoľovaní vývozov vakcín proti covidu mimo hraníc Európskej únie. Uviedla to v stredu Európska komisia s odkazom na mechanizmus transparentnosti a autorizácie vývozu vakcín. Komisia v správe pre médiá spresnila, že cieľom je zabezpečiť včasný prístup k očkovacím látkam proti covidu pre občanov EÚ. (Viac tu)

13:34 Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má na 70 percent obsadené lôžka pre pacientov s covidom. Celkovo je pre nich v nemocnici vyčlenených 201 lôžok. Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, v nemocnici je k pondelku hospitalizovaných 141 pacientov s covidom.

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 114 pacientov, z nich 107 sú pozitívni a siedmi suspektní. Na covidovej jednotke intenzívnej starostlivosti sú 11 pozitívne testovaní pacienti. Šestnásť pozitívne testovaných pacientov je hospitalizovaných na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Z nich 15 si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu a jeden je na neinvazívnej umelej pľúcnej ventilácii. (tasr)

13:32 Štrnásť ľudí zatkla polícia v noci na stredu počas protestov v meste Bristol na juhozápade Anglicka. Približne 130 ľudí sa v noci v Bristole zhromaždilo na proteste proti návrhu zákona, ktorý má polícii udeliť väčšie právomoci pri zasahovaní proti protestom.

Podobný protest v tomto meste v nedeľu prerástol do prejavov násilia a zranenia utrpelo viacero policajtov. Jedna osoba zatknutá v stredu má podľa polície spojitosť s nedeľňajšími výtržnosťami. Britská ministerka vnútra Priti Patelová kriminalitu a násilnosti označila za „neprijateľné“.

Protesty sú podľa jej slov v tomto období nezákonné. Pripomenula, že britská vláda presadzuje právo obyvateľov na protesty. Vzhľadom na pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 však ľudí vyzvala, aby aj naďalej dodržiavali opatrenia. „Pokojné demonštráciu sú úplne odlišné od toho, čo môžeme pozorovať v Bristole,“ povedala.

Nový legislatívny návrh, na ktorom britská vláda spolupracovala s políciou, zahŕňa aj zmeny v oblasti právomocí polície počas protestov. Tá bude okrem iného môcť určiť čas začiatku a konca protestov a takisto určiť obmedzenia v súvislosti s hlukom. Cieľom návrhu je okrem iného zabrániť ľuďom zaberať verejné priestranstvá, vešať sa na mosty, prilepiť sa k oknám budov alebo využívať ďalšie postupy s cieľom pritiahnuť pozornosť. (bbc.com, tasr)

13:18 Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu oznámila, že Nemecko sa rozhodlo zrušiť plánované päťdňové sprísnenie pandemických opatrení počas Veľkej noci. Kancelárka v utorok ráno po rokovaní s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín oznámila, že Nemecko predlžuje celoštátny lockdown v súvislosti s pandémiou o štyri týždne do 18. apríla. Prísne epidemiologické pravidlá pritom mali platiť počas veľkonočných sviatkov v období 1. – 5. apríla.

Tento návrh vyvolal množstvo otázok v súvislosti s logistikou a takisto bol terčom kritiky, pretože mu nepredchádzala verejná diskusia. Merkelová v stredu uviedla, že rozhodnutie s krajinskými premiérmi prijala s dobrým úmyslom. Teraz je však podľa nej jasné, že išlo o chybu. „Táto chyba je čisto mojou chybou,“ povedala a požiadala obyvateľov krajiny o prepáčenie. „Hlboko ľutujem, že toto rozhodnutie spôsobuje dodatočnú neistotu,“ povedala kancelárka po tom, ako svoje rozhodnutie oznámila premiérom nemeckých spolkových krajín. (ap, dpa, tasr)

12:36 Poľsko v stredu hlásilo 29 978 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo je rekord od začiatku pandémie. Vláda už avizovala sprísnenie súčasného čiastočného lockdownu. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo aj ďalších 575 úmrtí súvisiacich s covidom. Predchádzajúci denný rekord infekcií bol 27 875, a to vlani 7. novembra.

Aktuálny počet prípadov nákazy vrátane tých, ktoré sa oficiálne nezaznamenali, bol podľa presvedčenia odborníkov vyšší začiatkom roka 2020, keď sa pandémia rozbiehala. Minister zdravotníctva Adam Niedzielski vyhlásil, že situácia je naliehavá v stredopoľskom Mazovskom vojvodstve, kam patrí aj hlavné mesto Varšava, a v priemyselnom Sliezskom vojvodstve na juhu krajiny.

„Žiaľ, tieto signály nás dnes nútia veľmi vážne rozmýšľať nad sprísnením obmedzení. Zvažujeme, či to urobíme regionálne alebo celoštátne,“ povedal Niedzielski pre portál Wirtualna Polska. Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že nové obmedzenia oznámia vo štvrtok. „Čím viac ľudí bude dodržiavať pravidlá a dá sa zaočkovať, tým skôr sa skončí tretia vlna (nákazy),“ upozornil premiér v utorok. Poľsko začiatkom tohto mesiaca znovu zaviedlo sériu obmedzení v boji proti vlne nákazy, napríklad zatvorilo školy, obchodné centrá a kiná. (afp, tasr)

12:13 Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, predseda parlamentu Gordan Jandrokovič a minister zdravotníctva Vili Beroš sa dali v utorok v sídle vlády zaočkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Podľa slov Beroša tak vyslali odkaz, že dôverujú medicínskej vede a lekárom.

„Dnes sme vyslali silný odkaz o dôvere v lekársku vedu, profesiu lekárov – predovšetkým tým, že nás zaočkovali vakcínou od AstraZenecy. Budeme ďalej usilovne pracovať na zaočkovaní chorvátskych občanov, aby mohli pokračovať v živote a práci s čo najmenším rizikom, že sa nakazia. Každý zaočkovaný jednotlivec prispieva k ochrane obyvateľstva a určite je krokom k nášmu starému dobrému normálu a aj krokom približujúcim nás k úspešnej turistickej sezóne,“ povedal Beroš novinárom po svojom zaočkovaní.

Minister zdravotníctva dodal, že krajinu ešte čaká veľa výziev a že je dôležité myslieť na budúce výzvy, ako napríklad nové varianty koronavírusu. „Som presvedčený, že týmto odkazom sme povzbudili občanov, aby išli v tomto v našich šľapajach, zastavili epidémiu a vrátili sa k svojmu normálnemu životu,“ vyhlásil Beroš. (hina, tasr)

12:07 Bulharsko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 4 851 potvrdených prípadov koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok prípadov od vypuknutia pandémie, vyplýva z vládnych štatistík. Od vypuknutia pandémie Bulharsko zaregistrovalo 312 741 prípadov infekcie, v súvislosti s covidom tam zomrelo 12 307 ľudí.

Bulharsko sa v poslednej dobe potýka s nárastom počtu prípadov koronavírusu, čo vládu prinútilo sprísniť opatrenia proti šíreniu infekcie. Minulý týždeň kabinet oznámil uzatvorenie škôl, škôlok, reštaurácií, posilňovní a veľkých obchodov s výnimkou supermarketov. Zakázané sú tiež spoločenské podujatia vo vnútorných priestoroch i vonku. Uzávera platí od pondelka a trvať má desať dní.

Bulharsko čakajú 4. apríla parlamentné voľby. Miernym favoritom je konzervatívna strana GERB premiéra Bojka Borisova. Podľa prieskumov voliči doteraz oceňovali jej postup v boji s pandémiou. Ako jedno z hlavných tém volieb analytici predpokladajú otázku očkovania, to sa však v krajine rozbieha pomaly. (reuters, čtk)

11:56 Na celom svete je momentálne nedostatok vakcín proti covidu. Výrobcovia vakcín garantovali iné objemy, ako vedia dodať. Slovensko naďalej rokuje s Európskou komisiu o dodávkach vakcín v čo najväčšom počte a najrýchlejšom čase. Po rokovaní vlády to uviedol minister financií Eduard Heger, poverený vedením rezortu zdravotníctva.

Vakcín je podľa Hegera momentálne menej, ako by si ktokoľvek prial. Je tu diskusia a tlak na výrobcov vakcín. „Nikoho to neteší, keďže vakcína je tá najúčinnejšia zbraň proti pandémii,“ poznamenal Heger. (tasr)

11:52 Ruská farmaceutická spoločnosť R-Pharm plánuje od júna vyrábať v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko vakcínu Sputnik V proti koronavírusu. „Vyvíjame maximálne úsilie, aby to (výroba) mohlo začať v lete,“ uviedol pre DPA predstaviteľ R-Pharm Alexandr Bykov a dodal, že laboratórium v bavorskom meste Illertissen už bolo vybavené a bude schopné vyrobiť každý mesiac milióny dávok vakcíny.

Európska agentúra pre lieky (EMA) zatiaľ neudelila tejto vakcíne oficiálny súhlas na použitie v Európskej únii. „Čakáme na rozhodnutie EMA, pretože to je právny základ, ktorý potrebujeme na spustenie výroby,“ uviedol Bykov. Členským štátom EÚ by potom mohol byť dodávaný Sputnik V z laboratória v meste Illertissen. EMA plánuje podniknúť v apríli v Rusku dve kontroly výrobných zariadení na vakcínu Sputnik V.

Sputnik V vyvinul Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve. Schválili ho vo viac ako 50 krajinách a medzinárodne ho distribuuje štátny Ruský fond priamych investícií. (dpa, tasr)

11:46 Ak bude očkovanie proti covidu v Chorvátsku pokračovať súčasným tempom, ľudia starší ako 65 rokov a ľudia s chronickými chorobami nebudú do leta zaočkovaní. Navyše, vakcinačné centrá sa stanú miestami nákazy, uviedla v stredu tamojšia asociácia lekárov primárnej starostlivosti HU­UGO.

„Vakcinačné centrá v miestnych zdravotníckych zariadeniach a našich úradoch sa stanú miestami, kde sa rozširuje vírus, namiesto toho, aby sa stali miestami, kde sa proti nemu bojuje, pretože sú malé a počas súčasnej tretej vlny epidémie fungujú v nedostatočných protiepidemio­logických podmienkach,“ tvrdí asociácia. Zároveň vyjadrila nádej, že kompetentné inštitúcie pochopia, že očkovanie by sa malo organizovať vo väčších priestoroch, kde budú zdravotníci iba očkovať, a nie vypisovať dokumentáciu.

V chorvátskom zdravotníctve pracuje 2 300 rodinných lekárov, ktorých priemerný vek je 56 rokov a z ktorých 80 percent tvoria ženy, 720 je starších ako 60 rokov a 200 dokonca viac ako 65 rokov, tvrdí asociácia. Znamená to, že systém verejného zdravotníctva v krajine sa v súčasnosti spolieha na 920 lekárov starších ako 60 rokov, ktorí vykonávajú očkovanie, čo je podľa HUUGO neprijateľné. Asociácia požaduje ich nahradenie mladšími zdravotníkmi a otvorenie veľkých očkovacích centier. (hina, tasr)

11:39 Minister financií Eduard Heger (OĽaNO), ktorý je dočasne poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Reagoval tým na krok generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý podal podnet Ústavnému súdu preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu. (Viac tu)

11:20 Česko zaznamenalo za utorok ďalších 10 883 nakazených koronavírusom. V rovnaký deň pred týždňom to bolo 14 024 prípadov infekcie, pokles je tak 3141 prípadov. V ČR sa od stredy môžu na očkovanie hlásiť chronicky chorí ľudia so závažnými chorobami. Rizikové skóre PES (protiepidemického systému) v stredu prvýkrát tento rok kleslo na 59 bodov, teda na tretí stupeň. V krajine však platia prísnejšie opatrenia podľa piateho stupňa, ktorý znamená najvyššiu pohotovosť, a dôvodom je vyťaženosť nemocníc.

Znížilo sa aj reprodukčné číslo, a to z 0,85 na 0,82. Šírenie epidémie sa teda spomaľuje. V nemocniciach je momentálne 8 402 ľudí, z nich 1 890 je vo vážnom stave. Ministerstvo zdravotníctva eviduje v súvislosti s infekciou celkovo 25 258 úmrtí.

V utorok v Česku podali 36 230 očkovacích dávok. Aspoň jednu dávku niektorej z vakcín dostalo 1 033 273 osôb. Ukončené očkovanie má 384 841 ľudí. Chronicky chorí s vybranými diagnózami sa môžu začať prednostne hlásiť na očkovanie proti covidu vďaka kódom od ambulantných špecialistov. Očkovať sa môžu napríklad ľudia s cukrovkou liečenou liekmi či inzulínom, s rakovinou, po transplantácii alebo ľudia čakajúci na ňu, pacienti po dialýze, s obezitou, ťažkou astmou či s ďalšími vážnymi pľúcnymi a srdcovými chorobami a chorobami pečene. Kódy môžu prideľovať špecialisti z 15 odborov, napríklad kardiológovia, onkológovia, diabetológovia či pľúcni lekári.

Očkujú sa aj ľudia nad 70 rokov, zdravotníci a zamestnanci škôl. Vakcínu môžu dostať aj ľudia mladší než 70 rokov, ktorých zdravotný stav môže viesť pri nákaze koronavírusom k vážnejšiemu priebehu. (novinky.cz, tasr)

11:13 Hongkong a Macao v stredu pozastavili očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech po tom, čo dostali informáciu o problémoch s balením jednej zo šarží tejto očkovacej látky.

„Z preventívnych dôvodov musí byť súčasné očkovanie počas trvania vyšetrovania pozastavené,“ uvádza sa vo vyhlásení hongkonskej vlády. Obe mestá sa tak rozhodli po tom, ako ich v súvislosti s týmto problémom kontaktovala čínska farmaceutická spoločnosť Fosun, ktorá v Číne distribuuje vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech.

Úrady spresnili, že boli poškodené ampulky s vakcínou s číslom šarže 210202. Podľa agentúry AP bola chyba na viečkach s uzáverom. Hongkong ani Macao neposkytli ďalšie podrobnosti o rozsahu poškodenia, avšak podľa nich nie je dôvod domnievať sa, že by produkt nebol bezpečný. (afp, ap, tasr)

10:08 Za utorok pribudlo na Slovensku ďalších 1 977 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 11 378 PCR testov. O 71 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu covidu. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným koronavírusom alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 108. Pribudlo 15-tisíc zaočkovaných. (Viac tu)

10:03 Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7 587 nakazených novým druhom koronavírusu, čím celkový počet potvrdených infikovaných stúpol na 593 710. V sú­vislosti s ochorením zomrelo ďalších 249 ľudí, obetí covidu je tak už 18 952, informoval operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov­.hu.

Aktuálny počet nakazených je 192 951. Z covidu sa zotavilo 381 807 osôb. Nemocničnú starostlivosť si vyžaduje 11 805 chorých s covidom, z nich 1 423 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 je zaočkovaných 1 696 110 ľudí, z ktorých 494 520 dostalo už aj druhú dávku očkovacej látky. Miera zaočkovanosti tak dosiahla 16,8 percenta, zdôraznil operačný štáb, podľa ktorého priemer krajín Európskej únie je 9,4-percentná miera. Z doposiaľ registrovaných seniorov vo veku nad 65 rokov malo podaných vakcínu 65 percent. (koronavirus.gov­.hu, tasr)

8:54 Po očkovaní proti covidu zomrela v ukrajinskej Odeskej oblasti vojačka, informovala v stredu agentúra UNIAN. Podľa nej vojačku zaočkovali 21. marca, zomrela 23. marca. Značku očkovacej látky úrady neuviedli. Ako uviedlo tlačové oddelenie regionálnej správy Odeskej oblasti, v utorok približne o 17.20 h miestneho času vojačka na ulici v obci Čornomorske omdlela a zomrela pred príchodom sanitky privolanej okoloidúcimi.

„Štátna polícia a ozbrojené sily začali vyšetrovanie. Všetky potrebné vyšetrovania sa uskutočnia 24. marca. Príčina smrti bude oznámená čo najskôr,“ uviedla regionálna správa. Potvrdila skutočnosť, že žena bola zaočkovaná proti koronavírusu spolu s ďalšími príslušníkmi vojenskej jednotky.

„V ten deň rovnaký mobilný očkovací tím covid-19 zaočkoval 120 ľudí. Všetci ostatní ľudia sa majú dobre. Bohužiaľ, obeť trpela chronickými chorobami,“ dodala regionálna správa. Podľa armádnych lekárov mala vojačka odísť na vojenskú misiu do zóny Operácie spoločných síl (OOS) v Donbase, preto bola zaočkovaná.

„Vedúci lekár vojenského útvaru, kde slúžila, uviedol, že ráno 23. marca nedošlo k žiadnym sťažnostiam na zdravie obete. V anamnéze sa uvádza, že trpela hypertenziou. Súdnolekárske vyšetrenie je naplánované na 24. marca. Jeho výsledky budú oznámené neskôr,“ uvádza sa vo vyhlásení veliteľstva armádneho lekárskeho zboru.

8:02 Ukrajina už druhý deň po sebe zaznamenala rekordný počet úmrtí na chorobu COVID-19, informovala agentúra UNIAN. Kým v utorok Ukrajina hlásila 333 úmrtí, v stredu to bolo 342, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 30 773.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu sa za posledných 24 hodín zvýšil o 14 174 na celkovo 1 579 906. Z ocho­renia sa za posledný deň uzdravilo ďalších 7 386 ľudí; od začiatku pandémie už 1 276 272.

7:29 Nemecko za posledný deň zaznamenalo 15 813 nových prípadov nákazy koronavírusom a 248 súvisiacich úmrtí. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha (RKI). Pred týždňom úrady RKI nahlásili 13 435 prípadov a 249 zomrelých.

Doteraz testy v Nemecku potvrdili 2 690 523 prípadov infekcie a 75 212 ľudí s vírusom SARS-CoV-2 v tele zomrelo.

V Nemecku sa v poslednej dobe epidemická situácia zhoršuje, čo potvrdzuje aj počet nových zaznamenaných prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov za posledných sedem dní. Táto takzvaná sedemdňová incidencia je dnes podľa RKI na hodnote 108,1, čo je o niečo viac ako predchádzajúci deň (107,3).

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v noci na utorok oznámila, že Nemecko predlžuje lockdown do 18. apríla a vyzýva svojich obyvateľov, aby počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov zostali doma, necestovali po vlasti ani do zahraničia a čo najviac obmedzili kontakty.

6:47 Nórska vláda dočasne zakáže predaj alkoholických nápojov v reštauráciách a baroch. Pôjde o súčasť prísnejších opatrení zameraných na zastavenie šírenia nákazy koronavírusom.

Nariadenia by mali vstúpiť do platnosti vo štvrtok a trvať by mali do 12. apríla.

Na základe týchto opatrení budú musieť cestujúci zo zahraničia po vstupe do Nórska absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu v hoteli. Doteraz mohli karanténu po predložení negatívneho výsledku testu na koronavírus ukončiť po troch dňoch.

„Najdôležitejšie je, aby počas Veľkej noci ľudia cestovali čo najmenej a stretávali sa s čo najmenším počtom ľudí, aby tak zabránili šíreniu vírusu,“ informoval na tlačovej konferencii nórsky minister zdravotníctva Bent Hoie.

Napriek zvýšenému počtu prípadov nákazy vláda nezakázala medzištátne cestovanie, avšak limitovala počet hostí, ktorých môže každá domácnosť počas sviatkov u seba privítať, na dve osoby.

Nórsko od začiatku pandémie zaznamenáva jednu z najnižších mier infekcie v rámci krajín Európy, v súčasnosti však hlási zvýšený počet prípadov nákazy tzv. britským variantom koronavírusu.

6:22 Zásoby kyslíka pre pacientov nakazených novým koronavírusom klesli na „znepokojujúcu“ úroveň v šiestich z 27 brazílskych štátov. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala v utorok agentúra AFP.

Spoločnosť White Martins, jeden z hlavných brazílskych dodávateľov kyslíka, uviedla, že sa pokúša udržať krok s „exponenciálnym nárastom“ dopytu, ktorý sa niektorých regiónoch zvýšil až o 300 percent.

zväčšiť Zdravotníci prepravujú pacienta s koronavírusom... Foto: SITA/AP
brazília, covid Zdravotníci prepravujú pacienta s koronavírusom do nemocnice v brazílskom hlavnom meste Brazília.

Podľa AFP je v súvislosti s nedostatočnými zásobami kyslíka situácia alarmujúca v štátoch Acre a Rondonia na severozápade, Mato Grosso na stredozápade, Amapá na severe a Ceará a Rio Grande do Norte na severovýchode krajiny.

Ako pripomína AFP, táto situácia vyvolala obavy z možného zopakovania hrozivého scenára z januára v meste Manaus na severe krajiny, kde nedostatok kyslíka spôsobil, že desiatky pacientov sa v tamojších nemocniciach udusili.

Sao Paulo, najľudnatejší brazílsky štát v pondelok uviedol, že do desiatich dní zriadi núdzové zariadenie na výrobu kyslíka, vďaka čomu bude možné ním zásobovať preťažené nemocnice.

V hlavnom meste Brazília momentálne čaká na uvoľnenie lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti viac ako 400 ľudí. Videá, ktoré kolujú na internete ukazujú telá zhromaždené na nemocničných chodbách, ktoré čakajú na presun do preplnených márnic, píše AFP.

Kardiológ Marcelo Queiroga, ktorý v utorok zložil prísahu, sa stal v poradí už štvrtým brazílskym ministrom zdravotníctva, ktorý bude zastávať tento post počas pandémie koronavírusu. Preťažený zdravotný systém v tejto krajine práve zápasí s prudkým nárastom infikovaných a očkovanie zaostáva.

Podľa odborníkov môže za túto situáciu lokálny variant vírusu, ktorý je považovaný za nákazlivejší. V Brazílii, ktorá je jednou z pandémiou najpostihnutejších krajín sveta, v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo takmer 299 000 ľudí. Za uplynulých 24 hodín v krajine zaznamenali rekordných 3251 úmrtí.

6:00 Ľudia s osvedčením o očkovaní proti COVIDU-19 už nebudú potrebovať negatívne testy na koronavírus ani nebudú musieť ísť do karantény. Informovali o tom grécke a izraelská médiá. Podobné pravidlá majú platiť aj pre turistov z Európskej únie.

Grécko a Izrael sa dohodli na používaní takzvaného covidového či zeleného pásu minulý mesiac. V pondelok večer grécky minister cestovného ruchu Harry Theoharis informoval izraelskú ambasádu v Aténach, že grécka vláda izraelské „kovidové pasy“ schválila.

Dohoda predpokladá, že do Grécka môže prísť až 10 000 izraelských turistov týždenne, kým nezačne oficiálne turistická sezóna v polovici mája.

Takzvané zelené či kovidové pasy, na ktorých sa dohodlo Grécko s Izraelom, sú potvrdením, že ich držiteľ dostal potrebnú dávku vakcíny proti COVIDU-19 či COVID-19 pred určitým časom prekonal.

Podľa agentúr Europa Press a DPA voľný príjazd bez testu či bez povinnosti karantény začne platiť aj pre naočkovaných turistov z krajín Európskej únie. Týmto cestovateľom bude stačiť ukázať potvrdenie, že boli očkovaní proti COVIDU-19. Grécko patrí ku krajinám, ktoré vyzvali na vytvorenie spoločného európskeho certifikátu na úrovni Európskej únie.

Izrael, ktorý je svetovým lídrom v očkovaní proti COVIDU-19, začiatkom marca zmiernil rad protiepidemických opatrení a niektoré služby, napríklad kultúrne či športové, sú v tejto krajine prístupné práve len ľuďom so zeleným pasom.

Kovidový pas či digitálny zelený certifikát plánuje zaviesť aj Európska únia, ktorá tak chce uľahčiť ľuďom v EÚ cestovanie a pomôcť trpiacemu turistickému ruchu.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy