Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je nefunkčný, konštatuje Žilinka

Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je nefunkčný a prakticky neaplikovateľný. Potvrdzovať to majú skúsenosti orgánov prokuratúry z aplikačnej praxe. Informoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

14.04.2021 12:10, aktualizované: 15:56
maroš žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
4

Doplnil, že generálny prokurátor Maroš Žilinka v tejto súvislosti listom požiadal ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú (Za ľudí) o vytvorenie expertnej pracovnej skupiny.

Cieľom pracovnej skupiny by mala byť príprava legislatívnej zmeny, umožňujúcej efektívne a účinné odčerpávanie majetku nadobudnutého z nelegálnych príjmov. „GP SR považuje odoberanie výnosov a majetku nadobudnutého z nelegálnych zdrojov za jednu z najvyšších priorít. Preto je pripravená aktívne participovať na príprave takého zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý bude efektívny a splní sledovaný účel,“ zdôraznil Žilinka.

Doplnil, že GP SR je pripravená poskytnúť expertné kapacity, poznatky a skúsenosti z aplikačnej praxe, nevyhnutné na prípravu legislatívnych zmien potrebných na sfunkčnenie systému odčerpávania majetku nadobudnutého z nelegálnych príjmov.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) túto iniciatívu generálneho prokurátora privítala. „Uvedenú iniciatívu máme aj v pláne legislatívnych úloh. Zároveň rátam s tým, že zaangažovaný do tohto bude aj náš podpredseda Juraj Šeliga, ktorý sa téme venuje,“ povedala.

Igor Matovič a Eduard Heger Čítajte viac Majetky politikov: neskoro a povrchne. Matovič nič nevlastní, nič neužíva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #preukazovanie pôvodu majetku #Maroš Žilinka