Po výpovedi kajúcnika obvinili Kvietika v novej kauze

Finančník Martin Kvietik je obvinený v novej korupčnej kauze na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal sťažnosť. Informoval jeho obhajca Dušan Ivan s tým, že jeho klient sa od stredy 19. mája nachádza stále v cele predbežného zadržania.

20.05.2021 09:38 , aktualizované: 15:35
Martin Kvietik Foto:
Martin Kvietik na zábere z marca 2021.
debata (5)

„Zadržanie môjho klienta, podnikateľa Martina K. v údajnej korupčnej kauze SPF považuje obhajoba za zneužívanie a znásilňovanie práva, ako aj za zjavný protiprávny zásah do jeho slobody. Snahy o opätovné protiprávne zaistenia založené na výpovediach kontroverzných a nevierohodných kajúcnikov všeobecne vníma obhajoba ako okázalú a v demokratickej spoločnosti veľmi nebezpečnú šikanu,“ zdôraznil advokát.

Obhajca pokladá za neprijateľné, aby na nové obvinenie stačila len výpoveď kajúcnika v nepodstatnej časti potvrdená dvoma jeho spolupracovníkmi. „Takúto neoverenú a zištnú výpoveď kajúcnika, pôvodne väzobne stíhaného advokáta, odmietli okrem podnikateľa Martina K. aj všetci zadržaní bývalí čelní predstavitelia SPF,“ povedal Ivan.

kvietik martin Čítajte viac Finančník Martin Kvietik čelí ďalšiemu obvineniu z korupcie. NAKA zadržala osem osôb

Zdôraznil, že zadržaný Kvietik počas svojej väzby v inej trestnej veci a ani po svojom prepustení neposkytol žiaden dôvod na kolúznu alebo inú väzbu. „Obhajoba dúfa, že v prípade podania návrhu na vzatie do väzby prokurátorom príde k starostlivému posúdeniu všetkých aspektov prípadného väzobného stíhania,“ dodal advokát.

Podľa slov Ivana prokurátor pravdepodobne podá návrh na väzobné stíhanie. "Vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nebude Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poskytovať bližšie informácie, aby nedošlo k jeho zmareniu,“ reagoval pre TASR hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

NAKA zadržala v stredu osem osôb pre korupčnú trestnú činnosť súvisiacu so Slovenským pozemkovým fondom. Išlo o policajné akcie s krycími názvami Latifundista a Feudál.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podľa hovorcu Daniela Hrežíka zatiaľ nemá bližšie informácie a ani mená osôb, ktorých sa predmetná záležitosť dotýka. SPF ako inštitúcia podľa neho koná samostatne, dianie na SPF však agrorezort rozhodne zaujíma.

Kvietika prepustil z väzby 11. marca Najvyšší súd (NS) SR. Vo väzbe bol od júla 2020, keď bol zadržaný počas akcie Dobytkár.

V novej korupčnej kauze obvinili sedem osôb

V súvislosti so stredajším zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a korupciou na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) polícia vo štvrtok obvinila sedem osôb. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Policajti pripomenuli, že v stredu v rámci policajných akcií Latifundista a Feudál zadržali osem osôb. „Z ôsmich zadržaných je sedem obvinených,“ dodáva polícia pričom konkretizuje, že obvinenia sa vzťahujú na trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímanie úplatku, podplácanie a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský pozemkový fond #Martin Kvietik