Expríslušník NAKA poprel nátlak prokurátorov a ospravedlnil sa im

Bývalý príslušník Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Marián Kučerka, obvinený v kauzách Judáš a Očistec, poprel, že by bol na neho vyvíjaný zo strany prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nátlak.

18.07.2021 12:37 , aktualizované: 18:50
kučerka Foto: ,
Marián Kučerka v sprievode polície na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 6. decembra 2020.
debata (650)

Zároveň sa prokurátorom Michalovi Šúrekovi a Ondrejovi Repovi ospravedlnil. Informoval hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„Úprimne ľutujem, že som 16. novembra 2020 u notára spísal vyjadrenie o tom, že Michal Šúrek a Ondrej Repa, prokurátori ÚŠP GP SR, na mňa robili psychický a fyzický nátlak pri našom vzájomnom stretnutí 9. novembra 2020 na ÚŠP GP SR, keďže uvedené skutočnosti sa nezakladajú na pravde. Ospravedlňujem sa menovaným za svoje ľudské zlyhanie, podmienené strachom o ďalší osud mojej osoby, keďže k žiadnemu nátlaku na moju osobu z ich strany nedošlo,“ uviedol Kučerka v ospravedlnení z 23. marca 2021.

Kauzy sa chopil Fico

Predseda Smeru Robert Fico v decembri 2020 v tejto súvislosti informoval, že podáva na prokurátorov Repu a Šúreka trestné oznámenie. Voči podaniu sa vtedy ohradila Rada prokurátorov SR.

Fico k ospravedlneniu sa Kučerku v nedeľu uviedol, že je „dôveryhodné ako voda v prútenom koši“. Dodal, že nepochybuje, že Kučerkovi ho nadiktovali prokurátori Šúrek a Repa.

Daniel Lipšic Čítajte viac Prokurátori ÚŠP odmietajú Ficove útoky a vyhrážky

Lipšic: Fico krivo obvinil prokurátorov

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v reakcii uviedol, že šéf Smeru zorganizoval koncom minulého roka tlačovú konferenciu, kde krivo obvinil prokurátorov ÚŠP z nezákonného nátlaku Kučerku. Lipšic dodal, že trestné oznámenie, ktoré na nich Fico podal, bolo príslušnými orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) odmietnuté.

„Je preto ťažko pochopiteľné, ak sa dnes poslanec Fico verejne pýta, čo má on spoločné s krivým obvinením dvoch elitných prokurátorov,“ spresnil Lipšic. Ďalej uviedol, že od zadržania Kučerku sa Repa a ani Šúrek s obvineným nestretli, „a to aj napriek tomu, že o stretnutie s nimi na účel osobného ospravedlnenia obvinený žiadal“.

Daniel Lipšic Čítajte viac Lipšic dosiaľ nevidel dôkaz potvrdzujúci manipuláciu trestného stíhania

Špeciálny prokurátor podotkol, že sa v súčasnosti zintenzívňujú útoky na vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ktorí vyšetrujú podozrenia z korupcie na najvyšších miestach verejného života. „Týmito útokmi sa však prokurátori ÚŠP nenechajú – ani v týchto vypätých dňoch a hodinách – ani ovplyvniť, ani zastrašiť,“ zdôraznil.

Obvinený bol aj Lučanský

Počas vlaňajšej akcie Judáš obvinili osem osôb. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Medzi obvinenými bol aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský, tiež bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby (SIS) a aj bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy. Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra 2020 v ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. V tejto súvislosti bolo voči nemu trestné stíhanie zastavené.

V rámci minuloročnej akcie Očistec bol obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar ako aj ďalší vysokopostavení policajní exfunkcionári. Obvinenia padli pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie.

Očistec / Polícia / NAKA / Čítajte viac Vyšetrovatelia NAKA v kauze Očistec vnímajú útoky ako pokus o zastrašovanie
650 debata chyba
Viac na túto tému: #prokuratúra #NAKA #Judáš #Očistec #Marián Kučerka