Všetky okresy zostávajú v zelenej fáze, pravidlá sa nemenia

Epidemiologická situácia na Slovensku je podobná ako minulý týždeň. Mierne klesol počet hospitalizovaných. Všetky okresy zostávajú v zelenej fáze a pravidlá sa nateraz nemenia, uviedol v stredu šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

, 21.07.2021 13:36, aktualizované: 14:54
debata (17)

Priblížil, že hospitalizovaných v súvislosti s covidom je aktuálne 49 pacientov, kým minulý týždeň ich bolo 57. Oproti minulému týždňu klesol počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii z ôsmich na šesť.

„Vo veľkej časti Európy tretia vlna naberá na intenzite – hlavne čo sa týka počtu prípadov. Najvyššie počty prípadov majú naďalej na Cypre, v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Španielsku, na Malte, v Portugalsku, Grécku, Dánsku,“ doplnil.

Regionálne opatrenia platné od
Stupne Covid automatu
Monitoring
Ostražitosť
I. stupeň ohrozenia
II. stupeň ohrozenia
III. stupeň ohrozenia

zdroj: korona.gov.sk

Mišík upozornil, že počet prípadov koronavírusu rastie najmä v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov. Riziko nákazy je preto veľké.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) tiež avizoval, že v prípade, ak v najbližších dňoch prijme Národná rada novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, mohli by sa napríklad upraviť pravidlá pre vstupy na podujatia pre zaočkovaných.

Nevylúčil ani možnosť, že časom bude potrebné dať sa preočkovať treťou dávkou vakcíny proti covidu.

Na Slovensku je približne 840-tisíc osôb nad 50 rokov, ktoré ešte nie sú zaočkované. „Môžu sa ľahko infikovať alebo mať potenciálne ťažký priebeh,“ doplnil Mišík. Očkovacia kampaň by sa mala zameriavať najmä na ľudí nad 50 rokov.

Najvyššiu zaočkovanosť zatiaľ registruje rezort zdravotníctva v Bratislavskom kraji. Lengvarský tiež avizoval, že v prípade, že to budú odporúčať výrobcovia vakcín proti covidu, budú sa na Slovensku očkovať aj deti mladšie ako 12 rokov.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež avizoval, že predmetom rokovaní bude aj otázka preplácania PCR testov. Dohoda o tom, ako sa budú preplácať, stále nie je uzavretá. Predpokladá, že cena antigénových testov bude okolo piatich eur.

Antigénové testy / Ag. test / Čítajte viac Antigénové testy nebudú zadarmo, ale za poplatok päť eur

Slovensko sa tiež zaviazalo darovať 1,2 milióna vakcín iným krajinám. Podľa Lengvarského sa bude postupovať podľa exspiračných dátumov, má ísť nielen o vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. „V súčasnosti hľadáme partnera, s ktorým sa dohodneme na darovaní, spolu s ministerstvom zahraničných vecí,“ dodal.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19 #epidemiologická situácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy