Heger a Čaputová sa poďakovali hasičom, ktorí pomáhali pri požiaroch v Grécku

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v stredu poďakoval slovenským hasičom, ktorí v uplynulých dňoch pomáhali s hasením požiarov v Grécku. Prezidentka Zuzana Čaputová pri stretnutí s hasičmi vyzdvihla ich profesionalitu, ľudskosť a skvelú reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

, 18.08.2021 10:44, aktualizované: 12:16
Hasič / Grécko / Eduard Heger / Foto: ,
Členovia hasičského a záchranného zboru, ktorí zasahovali pri lesných požiaroch v Grécku, počas stretnutia s premiérom Eduardom Hegerom v Bratislave 18. augusta 2021
debata (57)

Štátny tajomník Ministerstva vnútra Vendelín Leitner vyzdvihol okrem práce hasičov aj veľkosť výpravy. Hasičov ocenili ďakovnými listami, pamätnými medailami ministra vnútra a finančnou odmenou.

Video: Premiér Eduard Heger privítal hasičov, ktorí pomáhali s hasením požiarov v Grécku.

„Prišiel som v mene všetkých občanov Slovenskej republiky privítať slovenských hrdinov, ktorí svojou pokorou, odvahou a vysokou profesionalitou predstavili Slovensko vo svete v tom najlepšom svetle,“ vyhlásil predseda vlády. Hasiči podľa neho zožali veľkú slávu a ukázali Slovensko ako krajinu, ktorá je ochotná pomôcť.

Premiér zároveň hasičov poprosil, aby hovorili o svojich skúsenostiach aj v súvislosti s následkami, ktoré mali požiare na životné prostredie. Pripomenul dôležitosť ochrany prírody.

Prvý zľava veliteľ Modulu hasenia požiarov...
Členovia hasičského a záchranného zboru, ktorí...
+8Ocenenie pre členov hasičského a záchranného...

Profesionalitu, ľudskosť a skvelú reprezentáciu Slovenska vyzdvihla prezidentka Zuzana Čaputová pri stredajšom prijatí hasičov, ktorí v uplynulých dňoch pomáhali s hasením lesných požiarov v Grécku.

„Títo ľudia odviedli kus profesionálnej práce, keď zachraňovali ľudské životy pri ničivom požiari v Grécku. Zároveň prejavili kus osobnej odvahy, solidarity, spolupráce,“ zhodnotila prezidentka.

Pripomenula, že obrázky slovenských hasičov prinášali aj svetové médiá. „Myslím, že v týchto ťažkých časoch sme pocítili spojenie, pocit jednoty,“ uviedla. Poďakovala tiež hasičom, ktorí v týchto dňoch zasahujú na Slovensku v súvislosti s následkami búrok.

Video: Prezidentka Čaputová sa stretla s hasičmi, ktorí pomáhali pri požiaroch v Grécku.

Veliteľ Modulu pozemného hasenia lesných požiarov Peter Kovalík si z rúk prezidentky prevzal ďakovnú medailu. „Som šťastný, že dnes tu všetci 75 s hrdosťou stojíme,“ skonštatoval v príhovore.

Ako doplnil pre médiá, priebeh zásahu v Grécku predstavoval niečo, s čím sa hasiči ešte nestretli. „Vybojovali sme boj s ohňom, ale aj s mnohými ostatnými živlami a so všetkými udalosťami, ktoré okolo nás prebiehali,“ načrtol. Poukázal na nové prostredie a potrebu komunikácie s inými tímami. Vyzdvihol tiež reakcie Grékov. Ako poznamenal, ich podporu vnímali od prvého dňa.

VIDEO: Veliteľ Modulu pozemného hasenia lesných požiarov Kovalík po zásahu v Grécku: Tak rozsiahle požiare sme ešte nevideli.

Slovensko vyslalo do Grécka tím 75 hasičov s 30 kusmi techniky. Pomáhali tam zvládať rozsiahle požiare. Vyše týždňa zasahovali na gréckom ostrove Evia. Išlo o členov Modulu pozemného hasenia lesných požiarov, v zahraničí boli v ostrom nasadení po prvý raz.

Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na grécku žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu.

hasiči Čítajte viac Požiare v Grécku sú pod kontrolou, slovenskí hasiči sa vracajú domov
57 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #hasiči #Požiare #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy