Hlas prijal Deklaráciu 1. septembra, predloží ju do parlamentu

Mimoparlamentná strana Hlas prijala v stredu, na Deň Ústavy SR, Deklaráciu 1. septembra.

01.09.2021 11:52
Hlas / Peter Pellegrini / Foto:
Predseda strany Hlas Peter Pellegrini prichádza na brífing s novinármi pred Prezidentský palác na tému "Referendum za predčasné voľby" 3. mája 2021 v Bratislave
debata (73)

Zdôrazňuje v nej, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia. Na tlačovej konferencii o tom informoval líder strany Peter Pellegrini s tým, že deklaráciu podpíšu nezaradení parlamentní poslanci, ktorí sú členmi Hlasu, a predložia ju do Národnej rady. Pellegrini vyzval troch najvyšších ústavných činiteľov i poslancov parlamentu, aby sa k princípom deklarácie prihlásili.

Hlas chce aj týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. V deklarácii sa preto podľa bývalého premiéra píše, že referendum je plne ústavným, demokratickým a legitímnym nástrojom na presadzovanie vôle ľudu.

„Predstavuje najvyššiu formu osobného, občianskeho a politického názoru. Ústava SR musí jasne a nespochybniteľne definovať zákonné podmienky vykonania referenda a povinnosťou NR SR je upraviť znenie ústavy tak, aby možnosť uskutočnenia referenda nevyvolávala žiadne otázky,“ skonštatoval Pellegrini.

Radoslav Procházka, Čítajte viac Procházka: Dôvody proti referendu našiel Ústavný súd najmä mimo textu ústavy

Vôľa občanov vyjadrená ústavou a požadovaným počtom podpisov pod petíciou za vypísanie referenda nesmie byť podľa deklarácie ignorovaná a jej naplnenie nemôže byť nezmyselne odkladané.

„Ústavní činitelia musia konať tak, aby sa referendum, o ktoré požiadal dostatočný počet občanov, v čo najkratšom možnom čase uskutočnilo. Vôľa občanov SR vyjadrená platnými výsledkami referenda musí byť záväzná pre poslancov NR SR a politici musia rešpektovať rozhodnutie občanov,“ vyhlásil Pellegrini.

Vedenie Hlasu vyzvalo najvyšších ústavných činiteľov, aby na Deň Ústavy SR uznali moc ľudu ako jedinú zvrchovanú moc v SR. Od poslancov parlamentu žiadajú, aby túto deklaráciu schválili, a vládnu koalíciu, aby umožnila prijať potrebné zmeny zákonov v skrátenom legislatívnom konaní a v súlade s deklaráciou umožnila konanie referenda v čo najkratšom termíne. Hlas vidí riešenie v zmene rokovacieho poriadku parlamentu a v zmene ústavy.

Ústavný súd SR nedávno rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovala opozícia s odborármi, podporilo ju viac ako 585-tisíc ľudí.

Referendum Čítajte viac Navrhované referendum o skrátení volebného obdobia nie je v súlade s ústavou
73 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Deň Ústavy SR #Deklarácia 1. septembra