Vznikol nový vojenský útvar slovenských Síl pre špeciálne operácie

Nový vojenský útvar Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl SR - 52. výsadkový prápor začal od stredy pôsobiť v Trebišove. Informoval o tom hovorca Síl pre špeciálne operácie Mário Pažický.

01.09.2021 20:36
Sily pre špeciálne operácie / Armáda SR / Foto:
Slávnostný akt odovzdania červených baretov členom 52. výsadkového práporu - ktorí úspešne absolvovali kurz Airborn - na 1. nástupe práve založeného nového vojenského útvaru. Trebišov, 1. septembra 2021
debata (35)

Výsadkový prápor vznikol na platforme pôvodného 23. motorizovaného práporu. „Časť personálu práporu sa už podrobila výcviku špeciálnych síl a časť aj výsadkovej príprave, ktorú v letných mesiacoch zakončili zoskokmi padákom. Na slávnostnom nástupe pri príležitosti vzniku 52. výsadkového práporu udelili úspešným absolventom kurzu Airborne červené barety, symbol slovenských výsadkárov. Kurz Airborne organizovala žilinská výcviková základňa Síl pre špeciálne operácie,“ doplnil Pažický.

zväčšiť Červené barety ako symbol slovenských... Foto: TASR - Miloš Krinert /OSSR
Sily pre špeciálne operácie / Armáda SR / Červené barety ako symbol slovenských výsadkových jednotiek. Trebišov, 1. septembra 2021

„Napĺňa sa vízia, aby sa Sily pre špeciálne operácie rozrastali. Som veľmi hrdý na to, že budeme mať v štruktúre OS SR výsadkový prápor, ktorý dlhodobo absentoval. Výsadkové jednotky dokazujú, že sú elitou každých OS a krajiny ich nasadzujú do maximálne krízových oblastí. Dôkazom bola aj ostatná operácia pri evakuácii obyvateľov Afganistanu z letiska v Kábule,“ povedal veliteľ Síl pre špeciálne operácie Branislav Benka.

špeciál lietadlo SR air force afganistan Čítajte viac Z Afganistanu sa podarilo dopraviť na Slovensko 24 osôb, pri ich evakuácii museli použiť zbrane

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko podotkol, že po troch desaťročiach znižovania stavov sa OS opätovne tešia zo vzniku nových jednotiek, bezpodmienečne potrebných pre moderné výzvy.

„Som veľmi rád, že sa podarila dobrá myšlienka aj s podporou vedenia rezortu obrany. Máme jednotku, ktorá bude spôsobilá plniť široký rozsah úloh. Nejde iba o konvenčné nasadenie týchto jednotiek v ozbrojenom konflikte, ale aj spôsobilosť čeliť hybridným hrozbám a schopnosť pomáhať pri domácom krízovom manažmente. Byť všade tam, kde nás občania SR potrebujú,“ dodal Zmeko.

zväčšiť Zástupca veliteľa nového vojenského útvaru -... Foto: TASR - Miloš Krinert /OSSR
Sily pre špeciálne operácie / Armáda SR / Marek Barna / Daniel Zmeko / Zástupca veliteľa nového vojenského útvaru - 52. výsadkového práporu - major Marek Barna preberá z rúk náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generála Daniela Zmeka symbolický pamätný list k vzniku útvaru. Trebišov, 1. septembra 2021

K hlavným úlohám Síl pre špeciálne operácie patrí podľa ich hovorcu nekonvenčná bojová činnosť, vojenská asistencia, špeciálny prieskum a priama akcia.

„Psychologické operácie a civilno-vojenská spolupráca tvoria ich integrálnu súčasť. Špeciálne sily zastrešujú kinetické i nekinetické operácie. Do portfólia ich servisu patria žilinský 5. pluk špeciálneho určenia, trebišovský 52. výsadkový prápor, žilinská 51. výcviková základňa a martinský 57. samostatný oddiel,“ uzavrel Pažický.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Trebišov #Sily pre špeciálne operácie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy