Sporný paragraf 363 budú riešiť aj politici. Kolíková: Sú dve možnosti

Úpravou spornej časti Trestného poriadku, vďaka ktorej môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, sa bude zaoberať pracovná skupina. Tvoriť ju majú zástupcovia koaličných strán, ako aj odborníci na trestné právo.

02.09.2021 12:22 , aktualizované: 03.09.2021 15:53
Bratislava justícia súdy GP Žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
debata (561)

Dohodli sa na tom lídri na štvrtkovej (2. 9.) koaličnej rade. Návrhy na zmeny by mala pracovná skupina priniesť už na najbližšiu koaličnú radu, ktorá má byť v pondelok (6. 9.). Úpravy by sa mali pripraviť na základe programového vyhlásenia vlády.

„Má byť vytvorená pracovná skupina, ktorá preskúma možnosti úpravy a s možnosťami bude informovať na koaličnej rade, ktorá ďalej rozhodne o postupe,“ povedal pre TASR predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Pracovnú skupinu má viesť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), každá strana má do nej nominovať maximálne dvoch členov.

maroš žilinka Čítajte viac Advokáti k Žilinkovi: Meniť zákon len pre nepopulárne rozhodnutie je neakceptovateľné

Kolíková: Sú dve možnosti

Ak by došlo k dohode na zmene sporného paragrafu, upraviť by sa mohol v rámci návrhu disciplinárneho poriadku, ktorý už schválila vláda a putuje do parlamentu, prípadne by bol súčasťou novely Trestného poriadku, na ktorej pracuje rezort spravodlivosti. Pre TASR to uviedla ministerka Kolíková s tým, že v koalícii zatiaľ nehovorili o tom, kedy by mohlo k zmene dôjsť. Ministerka si myslí, že je dobré zúžiť paragraf 363 tak, aby sa neumožnilo zrušovanie obvinení či zrušovanie začatí trestného stíhania.

„Zatiaľ neprebehla debata, že keď dôjde k dohode na úprave paragrafu 363 Trestného poriadku, v akom časovom horizonte by došlo k predloženiu do parlamentu,“ uviedla Kolíková pre TASR. Ak by sa koalícia dohodla, vidí dve možnosti, ako paragraf zmeniť. „Jedna je uvažovať o tom, či by to mohlo byť súčasťou rozširujúceho návrhu k disciplinárnemu poriadku, ktorý je v parlamente a v rámci ktorého je otvorený aj Trestný poriadok, alebo by to bolo súčasťou novely Trestného poriadku, na ktorej pracujeme,“ priblížila.

Marian Repa aktual Čítajte viac Žilinka pochybnosti nevyvrátil

Ustanovenie paragrafu 363 Trestného poriadku je podľa Kolíkovej dôležité ustanovenie, ktoré dáva možnosť Generálnej prokuratúre (GP) SR usmerňovať prokuratúru v rámci svojej činnosti. „Osobne sa domnievam, že je dobré, aby ju skôr pozitívne usmerňovala smerom k otváraniu trestných konaní ako k zatváraniu trestných konaní,“ skonštatovala.

Kolíková poukazuje na potrebu zmeny zákona aj pre prípady, ak by došlo k sporu medzi jednotlivými prokuratúrami, nadriadenými a podriadenými. „Zvlášť, ak môže ísť o spor medzi generálnou prokuratúrou a špeciálnou prokuratúrou, či je tam napríklad dostatok dôkazov na to, aby sa vôbec začalo trestné stíhanie, nechala by som priestor pre konkrétnu prokuratúru, aby si so sebou niesla to bremeno, ktoré súvisí so začatím trestného stíhania, a dôkazné bremeno s ňou išlo ďalej až do súdneho konania,“ doplnila.

Pracovná skupina má preskúmať zúženie paragrafu 363 Trestného poriadku a dodržiavanie princípu zákonnosti trestného konania. Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude „dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu“.

Dni až týždne

„Na koaličnej rade bola táto téma prediskutovaná na politickej úrovni, úlohou pracovnej skupiny by malo byť posúdiť tento zámer z odborného hľadiska a pripraviť návrh riešenia, ktorý predloží koaličnej rade,“ priblížil poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS). „Plán je, že k záveru by sa malo dospieť v horizonte dní, prípadne niekoľko málo týždňov, nie mesiacov,“ doplnil.

V prvej fáze by mali byť súčasťou pracovnej skupiny maximálne dvaja zástupcovia každej koaličnej strany. „Aby sme sa pokúsili vyjasniť si pozície a nájsť spoločný postoj v rámci vládnej koalície,“ vysvetlil Dostál s tým, že ak dôjde k nejakej dohode, návrh zrejme prediskutujú aj s prokuratúrou a odbornou verejnosťou. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) povedal, že súčasťou pracovnej skupiny majú byť aj odborníci na trestné právo.

VIDEO: Peter Pellegrini a Denisa Saková (Hlas) o zmene paragrafu 363 a aktuálnej situácii ohľadom generálneho prokurátora.
Video

Súčasť novely

Viacerí predstavitelia koalície hovoria o úprave, respektíve zúžení paragrafu, ktorý dáva možnosť Generálnej prokuratúre (GP) SR zrušiť obvinenie či trestné stíhanie. Zmeny by podľa Kolíkovej mali byť súčasťou plánovanej novelizácie.

Paragraf využila GP SR pri zrušení obvinení voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému. Šéf prokurátorov Maroš Žilinka reagoval, že ak nebude mať generálny prokurátor možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, stane sa z neho štatista. Generálny prokurátor musí mať podľa neho právo rozhodnúť, ak došlo k porušeniu zákona.

Žilinka Čítajte viac Mimovládka žiada upraviť Žilinkove právomoci
561 debata chyba
Viac na túto tému: #Generálna prokuratúra #Maroš Žilinka #Koaličná rada