Pribudlo vyše 300 nakazených, výrazne stúpol počet hospitalizovaných

Za pondelok pribudlo na Slovensku 306 prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo laboratóriá ukončili 8 113 PCR testov. Za uplynulý deň zároveň výrazne stúpol počet hospitalizácií. V nemocniciach je o 44 pacientov viac. Pribudla aj jedna obeť. Prvú dávku vakcíny dostalo v pondelok 1 369 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

, 07.09.2021 10:10, aktualizované: 14:55
debata (132)

Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR bolo najviac pozitívne testovaných PCR testami v Bratislavskom kraji (63). Nasledujú Prešovský (61), Trenčiansky (47), Košický (41), Žilinský (31), Banskobystrický (26), Nitriansky (19) a Trnavský kraj (18). Ďalších nakazených odhalili za uplynulý deň antigénne testy, z 13 041 bolo pozitívnych 147.

V nemocniciach je hospitalizovaných 156 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 108 ľudí. Na JIS je 15 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13. Počet úmrtí „na COVID" je 12 552 a celkový počet úmrtí „s COVIDOM" dosahuje 2 458.

Prvú dávku vakcíny už na Slovensku dostalo 2 392 783 ľudí, obe dávky 2 188 727 ľudí. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov je 3 391 458 pričom takto bolo pozitívne testovaných 396 487 osôb. Celkový počet vykonaných antigénnych testov doteraz je 37 838 534 z čoho bolo pozitívne testovaných 385 581 osôb.

Pozitivita testov

Graf znázorňuje, koľko % z vykonaných testov na COVID-19 bolo pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy

Bratislavský kraj: Očkovanie treťou dávkou vakcíny by malo byť v rukách samospráv a krajov

Organizácia očkovania v tretej vlne pandémie by mala byť v rukách samospráv a samosprávnych krajov. S takouto požiadavkou prichádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Predstavil zároveň opatrenia proti tretej vlne pandémie, ktorých súčasťou je rozšírenie mobilného očkovania v regióne, pilotné očkovanie v nákupnom centre či informačná kampaň.

„Myslíme si, že organizované očkovanie by malo byť v rukách samospráv a samosprávnych krajov. Budeme presviedčať štát, že to vieme urobiť efektívnejšie a lepšie,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii predseda BSK Juraj Droba.

Práve skúsenosti s prvými dvoma dávkami vakcíny, generovaním certifikátov či covid passov, nefunkčným call centrom alebo „zabudnutými“ SMS boli podľa kraja najnepríjemnejšími skúsenosťami v rámci očkovania. „Domnievame sa, že je to nereformovateľné a systém objednávania a rezervácie termínov treba založiť na zelenej lúke,“ poznamenal lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

Či by mohla organizačná kompetencia prejsť do réžie samospráv, nie je zatiaľ známe, rezort zdravotníctva podotkol, že rozhodnutie o tretej dávke ešte nebolo prijaté. „Rozhodnutie o podávaní tretích dávok vakcín bude prijaté v týchto dňoch, o čom bude následne Ministerstvo zdravotníctva SR aj detailnejšie informovať,“ uviedol v reakcii pre TASR komunikačný odbor MZ SR.

Bratislavský kraj zároveň spustil informačnú kampaň Pýtame sa za vás, v ktorej odborníci odpovedajú na najčastejšie otázky či obavy tých, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Edukácia počas prvých dvoch vĺn bola podľa kraja zanedbaná, o čom svedčia aj výsledky prieskumu. Podľa neho si 59 percent myslí, že vakcíny boli vyvinuté veľmi rýchlo, 26 percent sa obáva negatívnych vedľajších účinkov a 15 percent je presvedčených, že zdraví ľudia vakcíny nepotrebujú. „Vstupujeme do tretej vlny a ak sa poučíme z predchádzajúcich dvoch, vieme ochrániť a zachrániť životy aj ekonomiku,“ podotkol Droba.

Kraj zároveň rozšíri mobilné očkovanie v regióne, mobilné očkovacie tímy budú pravidelne vyrážať do obcí v rámci regiónu. Otestovať chce aj očkovanie v nákupnom centre v hlavnom meste, konkrétnosti však prezradiť, aj pre prebiehajúce rokovania, zatiaľ nechce. V prípade potreby je pripravený okamžite opätovne otvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ).

K prípadnému zatváraniu chce pristupovať opatrne a selektívne, sústrediť sa chce ohniská. Pri školách pripomína, že dištančné vyučovanie narazilo na svoje limity, vyzdvihuje preto potrebu prezenčného vyučovania. V rámci opatrení nezabúda kraj ani na domovy sociálnych služieb, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti. Pri klientoch je to 81 percent a u zamestnancov 76 percent. „Evidujeme dobrovoľníkov, ktorí v prípade nedostatku zamestnancov v zariadení počas karantény sú ochotní vypomáhať,“ skonštatoval podpredseda BSK pre zdravotníctvo Juraj Štekláč. Pripravený je plán reprofilizácie lôžok či distribuovanie ochranných pomôcok s rezervou.

132 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy