Exšéf kontrarozviedky SIS Gašparovič a expolicajt Vičan sú vinní z korupcie

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej Informačnej služby (SIS) Peter Gašparovič a bratislavský expolicajt Ladislav Vičan sú vinní z prijímania úplatku. Vo štvrtok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

21.10.2021 14:10, aktualizované: 14:39
debata (36)

Gašparoviča odsúdil ŠTS na 11-ročný nepodmienečný trest. Vymeral mu aj peňažný trest 50 000 eur, v prípade nezaplatenia 15-mesačný náhradný trest. Tiež dvojročný ochranný dohľad. Vičan dostal desaťročný nepodmienečný trest a peňažný trest 40 000 eur, v prípade nezaplatenia ročný náhradný trest. Prepadne mu aj automobil.

„Priamo pre seba a pre inú osobu žiadali a prijali úplatok, čin spáchali vo veľkom rozsahu,“ uviedla samosudkyňa Ružena Sabová. Poukázala na to, že Peter G. žiadal od podnikateľa Dušana Bočkaya najmenej 350 000, pričom napokon prišlo k odovzdaniu 200 000 eur.

Gašparovič a Vičan mali podľa obžaloby napomôcť zrušeniu predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok. Rozhodnutie mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku 400 000 eur od šéfa spoločnosti Dušana Bočkaya, ktorý mali rozdeliť aj iným. Keďže predbežné opatrenie nezrušili, napokon malo prísť len k vyplateniu zálohy 200 000 eur.

V prípade dokázania viny pred súdom im hrozil trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov. Obaja počas pojednávaní vyhlásili, že sú nevinní. Prokurátor žiadal 11-ročný nepodmienečný trest, tiež trest prepadnutia majetku.

Dvojicu zadržali na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy. Beňa uzavrel dohodu o vine a treste, dostal trojročný podmienečný trest.

Peter Gašparovič / Ladislav Vičan / Čítajte aj Prokurátor žiada pre exšéfa kontrarozviedky SIS a expolicajta Vičana 11 rokov
36 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #súd #SIS #ŠTS #akcia Judáš #Ladislav Vičan #Peter Gašparovič
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy