Sulík: Je čas vrátiť sa ku covid automatu a otvoriť prevádzky

Počet pacientov s koronavírusom v slovenských nemocniciach klesol po dlhej dobe pod tritisíc, a preto sa treba vrátiť ku covid automatu a otvoriť prevádzky. Vyhlásil to minister hospodárstva a líder koaličnej SaS Richard Sulík s tým, že vláda covid automat "vypla" pri náraste hospitalizovaných nad 3 200.

18.12.2021 11:39, aktualizované: 12:59
Richard Sulík Foto: ,
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík
debata (100)

„Nečakajme, kým sa zruinuje úplne celá ekonomika, ľudia si vedia dávať pozor,“ podotkol Sulík.

Ministerstvo zdravotníctva v sobotu informovalo, že počet pacientov v nemocniciach klesol po dlhej dobe pod 3-tisíc. „V nemocniciach je presne 2999 hospitali­zovaných ľudí s ochorením Covid-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 545 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 284 osôb,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Aj keď počet pacientov s covidom v slovenských nemocniciach klesol pod 3-tisíc, rezort zdravotníctva naďalej žiada o trpezlivosť. Ministerstvo poukazuje na blížiace sa vianočné sviatky, počas ktorých sa čiastočne uvoľnili opatrenia, ale aj na štyri potvrdené prípady variantu omikron na Slovensku.

„Kľúčové pre vývoj epidemiologickej situácie v krajine v súvislosti s ďalšími opatreniami bude sviatočné a medzisviatočné obdobie, rovnako tak prelom rokov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Následne na základe epidemiologickej situácie sa podľa nej zodpovedne vyhodnotí ďalší postup.

Rezort zdravotníctva deklaruje, že rozumie požiadavkám sektorov, no zároveň prosí o trpezlivosť a zodpovednosť v dodržiavaní opatrení. „V novom roku následne situáciu spoločne s odborníkmi, ako aj členmi vlády SR vyhodnotíme a budeme informovať o ďalších krokoch,“ poznamenala Eliášová. Naďalej podľa nej platí, že najúčinnejším nástrojom v boji s pandémiou je očkovanie a zodpovedné dodržiavanie protipandemických opatrení.

Covid automat ako systém pre monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie protiepidemických opatrení v závislosti od intenzity šírenia nového koronavírusu bol koncom novembra pozastavený, keďže v SR začal platiť na 90 dní núdzový stav a aj zákaz vychádzania.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v tom čase rozhodnutie vlády zdôvodnil tým, že nemocnice sú pre množstvo hospitalizovaných s koronavírusom pred kolapsom a pľúcne ventilácie v nich sú obsadené na 100 percent.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík navrhne prehodnotiť zákaz návštev blízkych cez Vianoce
100 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Covid automat
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy