Obžalovaný exšéf SIS Arpáš zostal bez obhajcov

Počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, informoval vo štvrtok senát o tom, že obžalovaný bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomír Arpáš zostal bez obhajcov.

24.03.2022 16:10
Ľubomír Arpáš Foto: ,
Obžalovaný bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 3. januára 2022
debata

Arpáš, ktorý svoju vinu popiera, spresnil, že doterajším obhajcom prestal dôverovať, a že len pár dní pred pokračovaním procesu obhajcovia vypovedali plnú moc. Dozvedel sa o tom mailom, úradne ešte o tom oficiálne ani vo štvrtok nemal žiadne relevantné informácie.

Ako tvrdí, súvisí to s podaním trestného oznámenia na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý rieši jeho kauzu a príslušného vyšetrovateľa. Obžalovaný vzniesol námietku zaujatosti voči prokurátorovi. Ten reagoval, že sa necíti byť zaujatý.

Arpáš uviedol, že nemal možnosť si v tak krátkom čase nájsť náhradného obhajcu. Teraz má termín desať dní nájsť si nového, ktorý však potrebuje aj istý čas na naštudovanie materiálu. Ak si ho nenájde, určí mu ho súd. ŠTS proces neodročil, pokračoval vykonávaním dôkazov.

Podľa Ľubomíra Arpáša celé prípravné konanie bolo scestné, nekorektné a plné závažných pochybení.

Ľubomír Arpáš Čítajte aj Najvyšší súd prepustil z väzby exsiskára Arpáša

Arpáš čelí obžalobe z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania spoločne s právnikom Františkom P. a Ľubomírom T., ktorý na súd neprišiel. Obvinili ich v rámci policajnej akcie Babylon.

Trojica mala podľa obžaloby vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Ten bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti a jeho právnym zástupcom bol práve František P. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Mali fungovať ako organizovaná skupina.

Poškodená strana si v rámci súdneho konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1 750 000 eur.

Michal Aláč Čítajte rozhovor Šéf SIS Aláč o špionážnej afére: Bohuš M. nemal informácie, ktoré by mohli Rusov zaujímať
debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Ľubomír Arpáš
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy