Ukrajina má záujem o slovenské húfnice. Rokujeme, uviedol Korčok

Ukrajinská strana má záujem o húfnice Zuzana, uviedol to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Ministerstvo obrany o tom rokuje a Korčok verí, že sa dokončí toto technické rokovanie.

, 24.04.2022 14:57, aktualizované: 15:37
Zuzana 2 Foto: ,
Húfnica Zuzana 2000
debata (76)

„Európska únia vyčlenila jeden a pol miliardy na to, aby sa preplácala vojenská pomoc,“ povedal Korčok s tým, že ide o dobrú správu pre Slovensko, pretože gro techniky, ktorú poslali na Ukrajinu, bude preplatená. Podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smer Juraj Blanár poznamenal, že akékoľvek darovanie, ale aj predaj zbraní je pre Smer v tomto konflikte neprijateľné.

Korčok nevedel povedať, či Slovensko pošle na Ukrajinu aj stíhačky, rokuje o tom minister obrany. „Je pravda, že migy sa stávajú nepoužiteľnými, pretože závisia od ruských technikov, ktorí odchádzajú,“ povedal. Podľa Blanára ide o stroje, ktoré sú stále akcieschopné. Podľa neho by mali byť naďalej k dispozícii.

Blanár: Slovensko s vojnou nemá nič spoločné

Podľa slov šéfa slovenskej diplomacie si Smer svojimi vyjadreniami praje, aby sme na východe nemali za suseda Ukrajinu, ale Rusko. Zároveň poznamenal, že ak padne Ukrajina, budeme musieť na obranu dávať nie dve, ale päť percent HDP. Blanár poznamenal, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou sa má vyriešiť mierovou cestou a je mu ľúto, že umierajú nevinní ľudia.

Mariupoľ Čítajte viac 60. deň: Rusom sa nedarí, Ukrajina im zabila ďalších dvoch generálov

Podľa Blanára Slovensko nemá s konfliktom na Ukrajine nič spoločné. Podľa neho však vláda zaťahuje Slovenskú republiky do neho. Pripomenul, že v parlamente hlasovali za odsúdenie danej vojny a chcú, aby sa konflikt riešil mierovou cestou. Zároveň však odmietajú dodávanie zbraní a oslabovanie obrany Slovenska.

Obaja diskutujúci sa venovali aj situácii v súvislosti s predsedom Smer-SD Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Podpredseda Smeru uviedol, že takýmto spôsobom sa snažia umlčať opozičného lídra. Minister zahraničných vecí sa k veci nechal vyjadrovať, pretože to „neprináleží politikom“. Poukázal však na to, že práve Smer celú situáciu politizuje. Blanár poznamenal aj to, že na úrad vlády k Ficovi v čase jeho vlády chodilo množstvo ľudí. „Ak tam bol Bödör, tak tam asi bol, ale to neznamená, že páchali trestnú činnosť,“ povedal. V prípade, že by bol Fico dlhšie vo väzbe, si Blanár nevie predstaviť, že by prevzal jeho predsedníčku stoličku.

Podpredseda Smeru by nenazval, že by bol Putin priateľ Slovenska. Šéf slovenskej diplomacie nebude dávať odporúčania ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), aby odišiel zo svojej funkcie sám. Nevylúčil, že v budúcich voľbách bude opäť kandidovať.

76 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy