Prezidentka prijala Bidenovú. USA je vďačná za podporu a spoluprácu

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci v Bratislave prijala Jill Bidenovú, manželku amerického prezidenta Joea Bidena.

09.05.2022 12:00 , aktualizované: 12:54
Zuzana Čaputová /Jill Bidenová / Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová (vpravo) a prvá dáma USA Jill Bidenová počas stretnutia v Prezidentskom paláci v Bratislave, 9. máj 2022
debata (68)

Ako uviedla slovenská hlava štátu, Spojeným štátom americkým je vďačná za podporu a spoluprácu. „Som veľmi potešená vzájomným porozumením a spoluprácou a aj z tohto miesta chcem poďakovať za podporu Spojeným štátom americkým,“ uviedla pri stretnutí pred novinármi Čaputová.

„Počas mojej návštevy krásnej krajiny som sa osobne presvedčila, že Slovensko zdieľa rovnaké hodnoty ako Spojené štáty americké,“ napísala do knihy hostí Prezidentského paláca manželka amerického prezidenta ako spomienku na jej návštevu Slovenska.

„Ako priatelia, partneri i spojenci zdieľame i odhodlanie pomôcť ľuďom v núdzi. V tomto stojíme pri Slovensku tak, ako stojíme pri ukrajinskom ľude,“ zdôraznila vo svojom zápise.

Bidenová tiež opísala svoje stretnutie s utečencami z Ukrajiny na východnom Slovensku. „Považovala som za potrebné podporiť ľudí z Ukrajiny, po hororoch a brutalite, ktorú zažili," povedala Bidenová pred rokovaním so slovenskou hlavou štátu.

Video: Kolóna s prvou dámou USA odchádza z Prezidentského paláca.

Video

Prvá dáma USA sa tiež zdôverila so skúsenosťou, ktorá nadobudla počas návštevy východného Slovenska i ukrajinského Užhorodu, kde sa stretla s manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olenou. „Uvedomila som si na základe toho, čo som videla, aká dôležitá je podpora ľudí utekajúcich pred vojnovou agresiou, traumatizovaných hroznými udalosťami,“ uviedla Bidenová.

Americká prvá dáma zavítala v sobotu na Slovensko, aby mu vyjadrila uznanie za nasadenie a solidaritu pri riešení migračnej vlny vyvolanej vojnou na Ukrajine. V nedeľu sa Bidenová na východnom Slovensku priamo zaujímala o situáciu na hraniciach a centrách pomoci, stretla sa s odídencami i zástupcami organizácií, ktorí sa o utečencov starajú a pomáhajú pri ich integrácii.

Na východnej hranici ju sprevádzali predseda vlády SR Eduard Heger i minister vnútra Roman Mikulec.

Jill Bidenová / Olena Zelenská / Čítajte viac Bidenová nečakane navštívila Ukrajinu, stretla sa s ukrajinskou prvou dámou
68 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #Jill Bidenová