Kauza Dobytkár bude pokračovať v júni. Vinu priznal jeden obžalovaný

Proces v kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, pokračoval v stredu pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica výpoveďou obžalovaného Viktora Miklasa. Svoju vinu v zmysle obžaloby priznal už v utorok, na otázky spoluobžalovaných a ich obhajcov však nechcel odpovedať.

25.05.2022 17:29
Martin Kvietik, Dobytkár Foto: ,
Obžalovaný finančník Martin Kvietik počas pojednávania na ŠTS Banská Bystrica 17. mája 2022 v kauze Dobytkár.
debata

V skupine osôb v tejto kauze, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, sú aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, Ľubomír Kropil, ktorý je vážne chorý a na procese sa nezúčastňuje, ale dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, potom Juraj Kožuch, Milan Kopriva, Peter Kuba a Ľubomír Partika. Pred senátom prítomní vyhlásili, že sú nevinní, respektíve využili svoje právo a nevyjadrili sa. Chcú vypovedať, ale až po výsluchu Ľubomíra Kropila. ŠTS hlavné pojednávanie odročil na jún.

kaliňák, bodor Čítajte viac Bödör a Kvietik pred ŠTS popreli svoju vinu v kauze Dobytkár

Spisový materiál v kauze Dobytkár má 75 zväzkov, 35 000 strán a samotná obžaloba má viac ako 100 strán. Týka sa 95 skutkov. Obžalovaných je osem fyzických a päť právnických osôb. Práve jednu z nich, ktorú na súde zastupovala právna zástupkyňa Timea Tóthová, vylúčil ŠTS na samostatné konanie. Právna zástupkyňa totiž skončila vo väzbe, a tak nemôže vykonávať obhajobu spoločnosti. Hoci obhajcovia ešte v utorok navrhovali odročenie procesu, kým súd nestanoví jej náhradníka, rozhodol sa pokračovať v procese.

Exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorý naposledy pred súdom zastupoval Norberta Bödöra, neprišiel na súd v utorok a ani v stredu. Obžalovaný mal iného obhajcu.

„V prípade nášho mandanta tvrdí obžaloba, že mal nulový zisk, čiže v rámci kauzy Dobytkár jemu nepripisuje žiadny prospech,“ konštatoval Kaliňák ešte minulý týždeň s tým, že nerozumie, prečo potom táto obžaloba existuje, v ktorej jeho klient ako obvinený nemá svoj vlastný skutok.

debata chyba
Viac na túto tému: #PPA #kauza Dobytkár