Meteorológovia hodnotia máj na Slovensku ako suchý až extrémne suchý

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) hodnotí máj z hydrologického hľadiska v povrchových vodách v prevažnej časti hodnotených vodomerných staníc ako suchý až extrémne suchý.

21.06.2022 12:39
Sucho / Pôda / Popraskaná Zem / Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Len v oblasti severného Slovenska (horné časti povodí Váh, Hron, Slaná, Hornád a Poprad) sa priemerné mesačné hodnoty priblížili dlhodobým priemerným hodnotám. Uviedol to SHMÚ na svojom webe.

Nerovnomerné rozloženie zrážok a ich nedostatočné množstvo, či dokonca absencia nielen v tomto, ale aj predošlých mesiacoch nevytvárali podľa meteorológov podmienky na dopĺňanie zásob podzemnej vody.

„Tak ako predošlé mesiace, aj mesiac máj je v podzemnej vode hodnotený ako podpriemerný mesiac s prevládajúcim výskytom hladiny podzemnej vody a výdatnosťou prameňov výrazne nižšou a nižšou, ako je ich dlhodobý normál referenčného obdobia, na takmer celom území Slovenska. Od konca apríla do konca mája došlo k poklesom v 72 sondách v rozmedzí od 0,01 až 0,63 metra,“ uviedol SHMÚ.

Z pohľadu povodňových situácií neboli v máji vo vodomerných staniciach zaznamenané dosiahnuté stupne povodňovej aktivity. Počas búrok sa lokálne vyskytli povodňové javy predovšetkým v intravilánoch obcí (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie dvorov, pivníc a cestných úsekov), mimo monitorovaných vodomerných staníc SHMÚ.

Počasie / Horúčavy / Teplo / Osvieženie / Leto / Čítajte viac Európa zažíva horúci víkend, v nedeľu čakajte až 33 stupňov Celzia
debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ #Slovenský hydrometeorologický ústav
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy