Diskusiu k Budajovi ukončili, hlasovať o jeho odvolaní majú budúci týždeň

Návyky medveďov chodiť k včelínom a k odpadkom nezmiznú odstrelom 100 ani 500 medveďov. Dochádzalo by k tomu aj naďalej, stále by ich ostalo dosť na vyhľadávanie nezabezpečených odpadov. Vyhlásil to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v pléne Národnej rady (NR) SR počas piatkovej diskusie k opozičnému návrhu na jeho odvolanie. Počas dvaapolhodinového vystúpenia poukázal aj na "papalášske" praktiky z čias minulých vlád, keď sa pred reguláciami medveďa uprednostňoval odstrel na výnimky.

24.06.2022 09:41 , aktualizované: 10:14
budaj, matovič Foto:
Zľava minister financií Igor Matovič a minister životného prostredia Ján Budaj (obaja OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu, počas ktorej chce opozícia Budaja odvolávať.
debata (3)

Diskusiou k návrhu na Budajovo odvolanie poslanci ukončili piatkové rokovanie. Hlasovať o návrhu majú v budúcom týždni, podľa podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka (SaS) to bude v utorok (28. 6.) podvečer. Poslanci sa vrátia do lavíc v utorok ráno, keď by mali pokračovať v diskusii k návrhu na odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Ján Budaj, Ide o pravdu Čítajte viac Minister Budaj v Ide o pravdu o biznise s medveďmi: Za alfa samca 9-tisíc eur? Chcem to zastaviť!

Budaj vo svojom vystúpení kritizoval aj „cieľavedomé“ prikrmovanie medveďov, za ktorým stoja podľa jeho slov najmä poľovníci v snahe získať čo najväčšiu trofej.

Za minulých vlád sa neregulovalo podľa jeho slov aj preto, že sa nezaznamenali žiadne premnoženia medveďa, keďže ich bolo menej ako desať kusov na 100 štvorcových kilometrov. „To naozaj nebol žiaden dôvod na reguláciu medveďov nejakým masovým odstrelom,“ povedal.

Opýtal sa, ako sa môže stať, že v niektorých lokalitách ľudia hovoria, že medvede im chodia do obcí. Zdôraznil, že medveď vždy chodil za včelami a keď našiel nezabezpečené odpadky a potraviny, približoval sa k nim. „Žiaden včelár mi nepovie, že ešte nepočul, že medvede mu môžu ohroziť včelíny. Nie je nemožné rozvíjať včelárstvo a zachovať si biodiverzitu,“ vyhlásil Budaj.

Množenie medveďov na súčasný stav neprebehlo podľa neho za posledný rok ani za dva roky. Kolízií s medveďmi bolo podľa neho oveľa viac v 80. rokoch 20. storočia. „Odvolávať ministra za to, že sa medvede množia, je naozaj sexy, ale v mojom prípade nezmyselné,“ skonštatoval.

Budaj upozornil, že štát v minulosti na požiadavky rôznych revírov vydával výnimky. „Moji predchodcovia nepripravovali reguláciu medveďa hnedého, priali si niečo iné. Chceli do svojich revírov dostať odstrely na výnimky, preto výnimiek nebolo tak veľa,“ povedal s tým, že úspešnosť odstrelov pri výnimkách nedosahovala ani 50 percent. Regulácia za 20 rokov nedosiahla podľa ministra ani 500 kusov. „Preto o takejto regulácii nemožno hovoriť ako o regulácii, ale ide o výnimky,“ povedal s tým, že výnimky si vedeli vybaviť aj ľudia s veľmi pochybnými vzťahmi. Išlo podľa neho aj o politikov, prokurátorov či sudcov. „Namiesto regulácie boli celé roky iba papalášske poľovačky,“ povedal.

Opozícia podľa neho straší pred ochranármi a šíri bludy, keď neponúka dostatok faktov. „Nie je možné reagovať, pretože ak si vystaviate svet zvrátene, že tí, ktorí nezištne pomáhajú, sú odsudzovaní, nedá sa k tomu nič dodať,“ povedal Budaj v reakcii na opozičné vystúpenia v diskusii.

stretnutie Očová Čítajte viac Odkaz Budajovi od Podpoľancov: Nie sme vrahovia medveďov, ale už s nimi niečo robme

Mimoriadna schôdza sa začala vo štvrtok večer, v úvode vystúpil predkladateľ návrhu Miroslav Suja (nezaradený). Hovoril o tom, že situácia s medveďom hnedým sa zhoršuje a je doslova alarmujúca. Minister Budaj podľa neho nezvláda ani ďalšie oblasti vo svojom rezorte.

Následne vystúpil aj minister financií Igor Matovič (OĽANO), predniesol stanovisko vlády. Kabinet s návrhom na odvolanie ministra nesúhlasí. Deklaruje, že pre vládu aj ministra bude prvoradá bezpečnosť občanov.

aktivisti medvede Čítajte viac Budaj je pripravený zaviesť reguláciu medveďa, čaká na výsledky zo sčítania

Takáč: Budaja riadia mimovládky

Poslanec Smeru Richard Takáč počas diskusie uviedol, že Budaj je nekompetentný minister a nemá čo robiť na svojej stoličke. Kritizoval aj ministrovo správanie, označil ho za drzého. Takáč tvrdí, že minister je riadený tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami.

„Pri manažovaní medveďa hnedého ohrozujete hlavne zdravie ľudí a životy,“ adresoval Takáč ministrovi životného prostredia. Poukázal na nárast stretov ľudí s medveďmi, na zranenia i úmrtie. Pripomenul premnoženie tejto šelmy na Slovensku. Hovorí o dôsledku nečinnosti za posledné roky. Podotkol pritom, že Budaj je už dva roky ministrom a nemôže sa vyhovárať na predchádzajúce vlády. „Sú určité lokality, kde medveď hnedý patrí, sú lokality, kde nepatrí,“ povedal Takáč s tým, že podľa toho treba situáciu riešiť. Okrem poriadneho sčítania vidí aj potrebu ďalších krokov.

Vyčítal ministrovi viaceré zlyhania, napríklad schválenie novely zákona o ochrane prírody, presun správy štátnych lesov pod ochranu prírody. Aj v tejto oblasti podľa Takáča koná Budaj v záujme tretieho sektora. Poslanec vyčíta ministrovi aj situáciu s budovaním kanalizácií a čerpaním eurofondov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Ján Budaj #odvolávanie ministra