Mimovládky spustili podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363, Žilinka reaguje

Mimovládne organizácie spustili podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Ten umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípade, že ním bol porušený zákon. TASR o tom informovali z Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris.

13.07.2022 10:41 , aktualizované: 13:10
Generálna prokuratúra Foto: ,
Generálna prokuratúra.
debata (133)

„Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby zločinci unikali pred súdom,“ tvrdia mimovládne organizácie. Vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora tak, aby tento paragraf „nepomáhal zločincom unikať pred súdom“.

fico, kaliňák Čítajte viac Fico a Kaliňák žiadajú Žilinku, aby zrušil ich obvinenia paragrafom 363

„V súčasnosti však generálny prokurátor paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov. Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil,“ podotkli. Zdôrazňujú, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov.

Dôvodom pre zrušenie právoplatného rozhodnutia generálneho prokurátora by podľa nich malo byť iba „podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.“ Hovoria tiež o prijatí ďalších záruk na obmedzenie priestoru na prípadné zneužitie tohto inštitútu.

Maroš Žilinka Čítajte viac Žilinka odkazuje Hegerovi a Kolíkovej: Ak máte dosť poslancov, zmeňte paragraf 363

Označovať v prípravnom konaní obvinené osoby za „zločincov“ je absolútne neprijateľné, neprípustné a odporujúce zásade prezumpcie neviny. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na vyjadrenie mimovládnych organizácií Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris v súvislosti so spustením podpisovej akcie za zmenu paragrafu 363.

„Stíhanie obvineného je možné len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom, preto je povinnosťou generálneho prokurátora nezákonné rozhodnutia a postupy orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) korigovať a tým garantovať zákonnosť,“ skonštatoval Žilinka.

Generálna prokuratúra (GP) SR už skôr odmietla tvrdenia o nadmernom či neprimeranom používaní paragrafu 363 Trestného poriadku. Podľa štatistiky prokuratúry je podiel zrušených právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom na celkovom počte návrhov oprávnených osôb oproti predchádzajúcim rokom podstatne nižší. Prokuratúra informovala, že v roku 2021 bol tento podiel 13,55 percenta, predvlani to bolo 16,25 percenta a v roku 2019 viac ako 19 percent.

133 debata chyba
Viac na túto tému: #paragraf 363