Situácia so suchom sa zhoršila, extrémne je na 15 % Slovenska

Situácia so suchom sa na Slovensku v porovnaní s minulým týždňom zhoršila. Extrémne sucho sa opäť rozšírilo na juhu Podunajskej nížiny, v Slovenskom rudohorí a na dolnom Zemplíne.

08.08.2022 17:22, aktualizované: 18:09
debata (3)

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom klimatologickom zhodnotení 31. týždňa.

Celkovo extrémne sucho zasahuje podľa meteorológov až 15 percent územia. „Relatívne nasýtenie pod hranicou desať percent je na Podunajskej a Záhorskej nížine a na juhu východného Slovenska (Gemer, Abov, dolný Zemplín). Deficit pôdnej vlahy je v intervale mínus 60 až mínus 80 milimetrov ojedinele na strednom a východnom Slovensku,“ uviedol ústav. Deficit sa podľa meteorológov nachádza takmer na celom území Slovenska, okrem malej oblasti v okolí Nitry.

Porto Tolle / Ryžové pole / Čítajte viac Vysychajúca rieka Pád odhalila takmer poltonovú bombu z čias druhej svetovej vojny

V prípade meteorologického sucha sú na Slovensku normálne, až veľmi suché podmienky. Extrémne sucho je na letisku v Bratislave, v Senici a Spišských Vlachoch.

„Deficit zrážok za posledných 90 dní je vo Švedlári mínus 197 milimetrov, v Telgárte mínus 192 milimetrov a mínus 172 milimetrov v Banskej Bystrici,“ konštatuje SHMÚ. Nadbytok zrážok je len v Bratislave na letisku a v Nitre.

Málo vody obmedzuje bežné potreby

Nedostatok zrážok spôsobujúci pokles výdatnosti vodných zdrojov pre obecný vodovod obmedzuje obyvateľom obce Volica v okrese Medzilaborce bežné potreby. „Nemôžu prať, variť, zavárať, umývať sa, dopestovať vlastné produkty, bez vody sa jednoducho žiť nedá,“ uviedla pre TASR starostka Monika Rohaľová. Ak bude situácia pretrvávať aj v nasledujúcich rokoch, obec bude musieť hľadať ďalšie zdroje vody.

Sucho / Počasie / Čítajte viac Obec Pača naďalej trápi problém s nedostatkom vody, vyschol už aj potok

„Ak bude takáto klimatická situácia pretrvávať, je potrebné hľadať ďalšie zdroje, pramene vody v okolí obce, aby bol aj v letnom období dostatok vody. Vlastné finančné zdroje obce na takéto investície nie sú postačujúce, bez dotácií ich obec nemôže realizovať,“ doplnila.

Problém s nedostatkom vody v obecnom vodovode sa podľa starostkiných slov opakuje v lete v suchom období pravidelne, tento rok je to „veľmi zlé“. Obec preto zabezpečuje dovoz vody do obecného vodojemu od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. „Takýto dovoz vody je pre obec finančne náročný, viac zaplatíme za dopravu ako za samotnú vodu,“ podotkla s tým, že ani toto riešenie úplne nepostačuje.

Jozef Sedlák Čítajte viac Sucho. Plač nad rozliatym mliekom

Obyvatelia, ktorým voda vôbec netečie, si po ňu môžu chodiť na obecný úrad, mnohí si navzájom vypomáhajú. Výrazný pokles vody však pociťujú aj v studniach. „Stále občanov vyzývame, aby vodou šetrili, nepoužívali vodu z obecného vodovodu na polievanie záhrad, verejných priestranstiev, umývanie motorových vozidiel, napúšťanie bazénov a záhradných jazierok a na stavebné účely,“ uzavrela Rohaľová.

Aktuálne platí pre nedostatok pitnej vody mimoriadna situácia v obciach Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Richnava, Zubák a Sútor.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #sucho #klimatická zmena
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy