Partila v rozhovore pre náš denník potvrdil, že ponuku na post ministra školstva prijal. Takisto uviedol, že prostredie cirkevnej školy, z ktorej na ministerstvo prichádza, ho na poste ministra neovplyvní. Už skôr pre Pravdu nomináciu Partilu potvrdil nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ koalície.

Menšinová trojkoalícia mala dlhý zoznam možných kandidátov na ministra školstva. Pri väčšine mien však svietil červený nápis odmietol. Problém pri vymenovaní nového ministra spôsobovalo aj to, či je dostatočne konzervatívny. Podľa informácií denníka Pravda u vybraných adeptov na ministra školstva zisťovali v prvom rade ich postoj k sexuálnej výchove na školách či používaniu slov homosexuál a lesba vo výučbe. Predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina sa netajil tým, že nový minister školstva bude konzervatívne orientovaný odborník.

„Okolo vzdelávania či školstva je veľa politiky a ideológií, no rozhodnutia by sa mali zakladať na analýzach a osvedčenej praxi,“ skonštatoval analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš. Dodal, že nie je problém v tom, že sa ministrom stane niekto, kto chodí do kostola. „No ak by to malo byť kritérium, tak to problém je,“ spresnil.
V žiadnom prípade by podľa neho nemalo rozhodovať, či budúci minister pochádza z cirkevného alebo liberálneho prostredia, podotkol. „Pri odborných nominantoch býva však problém s politickou podporou. Ak nemá podporu a nevie vybojovať financie či reformy, tak jeho odbornosť nie je taká rozhodujúca. Všetko však ukáže až čas,“ doplnil.
Zdôraznil však, že momentálne je koalícia v menšine, podpora v parlamente je otázna a nikto nevie, či neprídu predčasné voľby. „Rok a pol nie je až tak veľa na to, aby mohol vymýšľať nové veci. No sú tam veci ktoré musí dotiahnuť, ako plán obnovy či odmeňovanie učiteľov a učiteliek,“ dodal.

Sám premiér Eduard Heger (OĽANO) vo štvrtok nepotvrdil, či dal prezidentke Zuzane Čaputovej meno nového ministra školstva. Chce najprv počkať, kým sa vráti zo Spojených štátov. „Prezidentka sa vráti, proces bude bežať," povedal Heger.

Post šéfa rezortu školstva sa uvoľnil po odchode ministrov za stranu SaS z vlády. Rezort po exministrovi Branislavovi Gröhlingovi prevzal dočasne premiér Eduard Heger. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) k voľbe nového ministra školstva uviedol, že má ísť o konzervatívne orientovaného odborníka. Gröhling v reakcii uviedol, že výber takejto kvalifikácie na vedenie ministerstva je zvláštny.