Hamran: Nový dizajn policajných áut zvýši bezpečnosť, je to výrazný posun

Nový žlto-modrý dizajn policajných vozidiel zvýši ich bezpečnosť. Vozidlá, ktoré nakúpi rezort z plánu obnovy, už prídu v tomto vyhotovení. Súčasné autá sa prelepovať nebudú. Súbežne tak bude možné vidieť autá s bielo-zeleným aj novým žlto-modrým dizajnom. Uviedol to policajný prezident Štefan Hamran.

01.10.2022 13:00
policia 01-clanok W Foto:
Nový vizuál pre policajné autá
debata (12)

„Je to výrazný posun, približujeme sa k štandardu v Európskej únii,“ komentoval šéf polície. Ako poukázal, žlto-modré sfarbenie používajú vo viacerých krajinách. Zdôraznil, že nejde o farby ukrajinskej vlajky. Reflexné vlastnosti majú obe farby aj nápis polícia. Podotkol, že mnohí policajti sa v noci spoznávali len vďaka polepu na piatych dverách.

Staré autá vzhľadom na vysoké náklady a ich opotrebovanosť prelepovať nebudú. „Prelepovať vozidlá, keď 55 percent našich vozidiel má najazdených 150-tisíc kilometrov, jednoducho nemá zmysel,“ uviedol. Ako vysvetlil, autá s polepom tvoria do 3-tisíc kusov. Verí, že príde k dohode s ministerstvom financií a do piatich rokov sa podarí všetky staré autá obmeniť.

O novom dizajne policajných áut nechala polícia hlasovať ľudí na sociálnej sieti. Vybraný dizajn skončil v hlasovaní na druhom mieste. Ako zdôvodnil Hamran, rozdiely v počte hlasov boli minimálne. Polícia po ankete zohľadňovala aj viditeľnosť či náročnosť vyhotovenia polepov. Skúsenosti hľadal Hamran aj u svojho českého kolegu.

Polícia SR / Policajné auto / Čítajte viac Po menovkách polícia chystá ďalšie zmeny. Hovorkyňa obhajuje žlto-modrý dizajn
12 debata chyba
Viac na túto tému: #policajné autá #Štefan Hamran