Nápor na detských lekárov je v súčasnosti bezprecedentný, upozorňujú pediatri

Nápor na detských lekárov je bezprecedentný, upozorňuje Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti. Je preto podľa nej dôležité zvažovať, kedy vyhľadať pediatra, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky deti, ktoré to nevyhnutne potrebujú.

15.12.2022 16:54
debata (11)

„Na Slovensku, ako aj vo všetkých európskych krajinách dosiahla chorobnosť detí nebývalé rozmery. V mene všetkých slovenských primárnych pediatrov žiadame celú spoločnosť, aby si uvedomila, že táto závažná situácia sa dá zvládnuť len spoločným úsilím a spoluprácou,“ uviedla prezidentka Slovenskej lekárskej spoločnosti Elena Prokopová.

Podotkla, že na Slovensku je o tretinu menej pediatrov, ako je nevyhnutné pre správnu zdravotnú starostlivosť o deti. Tiež, že väčšina z nich má v starostlivosti o stovky pacientov viac, než je optimálne, často aj dvojnásobok. „Polovica primárnych pediatrov na Slovensku je starších ako 65 rokov,“ doplnila.

Čakanie na ošetrenie dieťaťa môže trvať aj hodiny

Už hodinu pred otvorením ambulancie ešte stále za tmy stáli desiatky rodičov v rade na poradové číslo.

Fotogaléria
Poradové čísla sa začali vydávať krátko po...
Ambulancia všeobecnej lekárky pre deti a dorast...
+7Poradové čísla sa začali vydávať krátko po...
rad pred ordináciou, detský lekár, Rača, Čítajte viac Chcete sa dostať s dieťaťom k lekárovi? Otec stál v mraze pred ambulanciou od piatej ráno

Situácia v detských ambulanciách je podľa jej slov kritická už niekoľko rokov a stále sa zhoršuje. „Pediatri poskytujú starostlivosť väčšinou výrazne nad rámec svojich povinností. Snažia sa pomôcť každému dieťaťu, ktorého zdravotný stav to vyžaduje. Denne ošetria aj 60 – 80 detí, mnohým rodičom poradia telefonicky, mailom a podobne,“ priblížila Prokopová.

Video
Rad pred ordináciou detského lekára v Rači

Pediatri preto žiadajú rodičov aj celú verejnosť, aby sa v čase vysokej chorobnosti vyhýbali hromadným akciám, kde sa sústredí veľa detí a dospelých. „Rodičia, pri príznakoch ochorenia poskytnite svojim deťom pokoj a pokojový režim v domácom prostredí, zmierňujte príznaky prechladnutia, chrípky alebo iných akútnych ochorení dýchacích ciest alebo tráviaceho traktu. Priebeh ochorení je zdĺhavejší a pri chrípkach aj búrlivejší, ako sme boli zvyknutí v posledných rokoch,“ uviedla.

Pediatra by mali rodičia kontaktovať, keď majú vážne obavy o svoje dieťa pre zhoršujúci sa zdravotný stav. „Pri miernejších príznakoch, ak sa nezlepšujú po siedmich až desiatich dňoch,“ dodala Prokopová. Odporúča tiež dôsledne doliečiť dieťa a nezaraďovať ho do školy či na krúžky, ak sú u neho stále prítomné príznaky. Pediatri apelujú aj na médiá, aby si pred vyjadrovaním alebo publikovaním informácií overili všetky okolnosti a zvažovali svoje vyjadrenia na prácu pediatrov.

rad pred ordináciou, detský lekár, Rača, Čítajte viac Detská lekárka po sťažnostiach zrušila poradové lístky: Rodičia už nebudú stáť v mraze, ale nový systém sa im nepáči
11 debata chyba
Viac na túto tému: #detský lekár #pediatri